Przejdź do treści

Programowanie neurolingwistyczne (NLP), czyli umysł kontrolowany

Programowanie neurolingwistyczne (NLP), czyli umysł kontrolowany
Programowanie neurolingwistyczne (NLP). Ilustracja: Magdalena Pankiewicz | www.magdalenapankiewicz.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Twórcy koncepcji NLP, lingwista Richard Bandler i psycholog John Grinder, poddali analizie pracę trzech czołowych psychoterapeutów: Miltona Ericksona (patrz: „Terapia ericksonowska”), Fritza Perlsa (patrz: „Terapia Gestalt”) i Virginii Satir (patrz: „Terapia komunikacyjna”).

Starali się odkryć, na czym, poza teorią psychologiczną, polega „magia” skuteczności tych terapii. Na podstawie swoich obserwacji stworzyli metodę wykorzystującą te elementy, które inni terapeuci mogą stosować jedynie intuicyjnie lub nieświadomie, m.in. dane zmysłowe oraz język.

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – główne założenia

Skąd nazwa? Pojęcie „neuro” oznacza, że wszystkie nasze zachowania są wynikiem procesów neurologicznych. Dane zmysłowe (słuch, węch, smak, wzrok, dotyk), jakie uzyskujemy, zostają „przetłumaczone” na procesy myślowe. Część „lingwistyczna” wyjaśnia sposób, w jaki się komunikujemy, natomiast odpowiednio się „programując”, możemy uzyskać konkretne rezultaty.
Twórcy NLP przyjmują, że człowiek w wyniku nabytych doświadczeń tworzy model, „mapę” świata, w jakim żyje. Ale zdaniem terapeutów NLP świat w naszym odbiorze może być twórczo lub patologicznie przekształcony, i to na trzy sposoby. Informacje, które do nas docierają, możemy uogólniać (generalizować), np. „mój mąż zawsze na mnie krzyczy”, zniekształcać lub opuszczać (selekcjonować). W rezultacie stosowania tych mechanizmów nie mamy prawdziwego, pełnego obrazu otaczającej nas rzeczywistości. A to prowadzi do problemów.

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – dla kogo?

Na terapię możemy zgłaszać się indywidualnie, organizowane są też sesje dla małżeństw lub sesje rodzinne. Metody NLP są także częścią szkoleń służących rozwojowi automotywacji, autopromocji, umiejętnościom negocjacji, pojawiają się na kursach skutecznego uwodzenia oraz prowadzenia kampanii wyborczych.  

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – cele i efekty

NLP pokazuje, jakie możliwości drzemią w umyśle człowieka tuż pod progiem świadomości. Daje metody i narzędzia dojścia do tych możliwości. W terapii pacjent rozpoznaje, jakie wzorce myślenia i zachowania (ergo: jaki model świata) doprowadziły do jego problemów. Terapia ma zmienić jego stany wewnętrzne, przekonania i zachowania. Może uwolnić nas od wpływu traumatycznych doświadczeń, zmodyfikować negatywne wspomnienia, zlikwidować objawy chorobowe lub reakcje na określone bodźce (np. paraliżujący strach przed randką), pozwoli porozumiewać się z ludźmi w pożądany przez nas sposób.

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – ograniczenia

Jako metoda terapeutyczna NLP bywa krytykowane za brak głębszej relacji pacjent – terapeuta oraz zbytni nacisk na efektywność i sukces – bez zatrzymania i wglądu w subtelne procesy psychiczne na głębszych poziomach świadomości.

NLP nauczane w ramach szkoleń np. z autopromocji jest przedmiotem szerokiej krytyki – przeciwnicy tej metody uważają, że uczy manipulowania innymi w celu osiągnięcia prywatnych korzyści (np. pozwala mężczyźnie w manipulacyjny sposób uwieść kobietę dzięki umiejętnemu operowaniu lingwistyką). Obrońcy NLP oponują, że ta metoda jest tylko silnym narzędziem, które można użyć zarówno w dobrym, jak i w złym celu – zależnie od intencji władającej nią osoby.

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – metoda

Proces terapii składa się z trzech faz: najpierw terapeuta uważnie obserwuje sposób, w jaki pacjent posługuje się językiem, jak wygląda jego wizja świata. Między innymi w taki sposób zbiera informacje o modelu świata, jaki stworzył pacjent. Następnie wskazuje ograniczenia tego modelu, czyli pokazuje pacjentowi, w jaki sposób on sam sobie szkodzi. Następnie wybiera efektywną technikę pracy terapeutycznej.

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – czas

Terapia NLP jest krótkoterminowa, a liczba i częstotliwość spotkań dopasowywana jest do zgłaszanego problemu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

8 sposobów na podniesienie libido

Ewa Chodakowska

Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi

Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo

Tadeusz Witwicki

Rekonstrukcja piersi. Jak wygląda zabieg oraz jakie są największe obawy? Rozmawiamy z chirurgiem plastycznym

Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll

Leczenie onkologiczne – to nie tylko utrata włosów. Jakie są skutki radioterapii i chemioterapii?

Jesteś w grupie ryzyka? Nie bój się badań!

Iwona Xiężopolska-Krzyżańska: modliłam się zaledwie o pół roku, a dostałam od Boga jeszcze kilka lat

Myślisz, że rak piersi cię nie dotyczy? Zobacz poruszający film, a zmienisz zdanie

HZ kontra mity #3 Połóg

doktor michał lipa przodem

Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?