Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

się ten artykuł?
Przelewanie w brzuchu może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj przelewanie w brzuchu po jedzeniu jest potwierdzeniem tego, że nasz system trawienny po prostu wykonuje swoją pracę. Jednak czasami odgłosy z żołądka powinny budzić naszą uwagę. W niektórych przypadkach głośne przelewanie w brzuchu może być ważnym sygnałem ze strony organizmu. Co może oznaczać wyraźne uczucie przelewania wody w brzuchu?
Przelewanie w brzuchu po jedzeniu – czy to normalne?
Odgłosy przelewania w brzuchu to zazwyczaj dźwięk pochodzący z przewodu pokarmowego, w którym skonsumowane jedzenie łączy się z enzymami trawiennymi. Odgłos bulgotania dochodzący z jelit wydawany jest w procesie fermentacji, w momencie reakcji chemicznej gazów z płynną treścią jelita grubego. Odgłosy te są natężone, gdy nasz brzuch robi się pusty, a my stajemy się głodni. To wtedy ma miejsce huczny proces polegający na skurczach jelit, czego celem jest opróżnienie układu pokarmowego z resztek.
Wybierz naturalne wsparcie dla Twojego ciała w procesach przemiany materii. Produkty bogate w witaminy, minerały, probiotyki i zioła, które pomogą ci zadbać o lepszą przemianę materii, znajdziesz w sklepie Hello Zdrowie!
Głośne przelewanie w brzuchu – czy są powody do obaw?
Powody do niepokoju pojawiają się, jeśli uczucie przelewania w brzuchu połączone z innymi dolegliwościami, takimi jak wzdęcia, zgaga czy ból brzucha, pojawia się systematycznie. Sporadyczne problemy tego typu nie powinny budzić obaw.
Co może oznaczać przewlekłe uczucie przelewania w brzuchu?
- Uczucie przelewania w brzuchu to jeden z objawów zespołu jelita drażliwego (IBS – irritable bowel syndrome). Choroba ta występuje u co dziesiątej osoby na świecie. Jeśli głośne przelewanie w brzuchu utrzymuje się przez ponad trzy miesiące, a dodatkowo towarzyszą mu takie objawy, jak biegunki, zaparcia, zgaga, nudności czy bóle brzucha, możliwe, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia jest uczucie „połknięcia balona” oraz tkliwość, zwłaszcza z lewej strony podbrzusza. Uczucie bulgotania w brzuchu może pojawić się także w przypadku niedrożności jelit.
- Przewlekłe przelewanie w brzuchu i biegunka, połączone z silnymi bólami brzucha, mogą świadczyć o alergii lub nietolerancji pokarmowej. Charakterystycznym objawem alergii pokarmowych są też: atopowe zapalenie skóry, wysypka czy afty. Lekarze w takich przypadkach najczęściej zalecają dietę eliminacyjną albo leki przeciwalergiczne lub odczulanie w przypadku alergii. Przykładem nietolerancji pokarmowej, której towarzyszy uczucie przelewania w brzuchu, jest celiakia polegająca na nietolerancji glutenu. Popularne wśród pacjentów są również nietolerancja laktozy, fruktozy czy sorbitolu.
- Nieodpowiednia dieta i szybki tryb życia mogą przyczyniać się do potęgowania uczucia przelewania się w brzuchu. Powodem niestrawności może być połykanie zbyt dużej ilości powietrza w czasie jedzenia, jedzenie ciężkostrawnych, wzdymających potraw i picie napojów gazowanych.
4. Skumulowane emocje często odczuwamy właśnie poprzez problemy gastryczne, a na objawy związane z trawieniem uskarża się połowa pacjentów zgłaszających się do gastroenterologa. Duży stres, depresja i stany lękowe mogą znacząco wpłynąć na pracę jelit.
5. Dolegliwości żołądkowe, takie jak uczucie przelewania w brzuchu, mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych lekarstw. Jeśli po przyjęciu medykamentu zaobserwujemy niepokojące bulgotanie w żołądku, biegunkę lub wymioty, konieczna jest konsultacja z lekarzem i – jeśli to możliwe – zmiana lekarstwa.
6. Przelewanie w brzuchu w ciąży występuje zazwyczaj na początku. Tego typu dolegliwości i nadwrażliwość na niektóre pokarmy, które do tej pory nie stanowiły problemu, są najczęściej związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Niestrawność zazwyczaj przechodzi po pierwszym trymestrze. Ruchy maluszka w brzuchu można realnie wyczuć po pierwszym trymestrze ciąży. Jednak uczucie przelewania czy bulgotania w brzuchu w okresie od 10. do 16. tygodnia ciąży może sygnalizować pierwsze minimalne ruchy i rozwój dziecka.
7. Czy przelewanie w brzuchu u noworodka jest powodem do niepokoju? Najczęściej przelewanie w brzuchu u noworodka po trawieniu to naturalny efekt procesu trawienia. Bulgotanie u maluszka spowodowane jest faktem, że jego układ pokarmowy wciąż się wzmacnia i rozwija.
Głośniejsze przelewanie w brzuchu maluszka może pojawić się również wtedy, gdy w jego jelitach jest zbyt dużo gazów. Tego typu zaparcia mogą być spowodowane zbyt łapczywym ssaniem mleka i połykaniem zbyt dużej ilości powietrza albo pojawiać się po zjedzeniu przez mamę wzdymających produktów. Przelewanie w brzuchu u noworodka może być sygnałem nieprawidłowego dla maluszka rozszerzania jego diety o kolejne składniki. Bulgotanie w brzuszku może poprzedzić biegunka.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Polecamy

Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi w domu? Dlaczego to tak ważne?

Wirtualny endoskop zastąpi tradycyjne badanie? „To gigantyczny postęp w telemedycynie”

Bezobjawowe zapalenie płuc. Jak je rozpoznać i leczyć?
