Przejdź do treści

Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy, dieta, leczenie

przepuklina rozworu przełykowego - kobieta trzyma się za przełyk
Fot. Maksymiv Iurii / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przepuklina rozworu przełykowego często wymaga przeprowadzenia operacji. Jej istotą są zaburzenia strukturalne, które mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Dieta czy leczenie ziołami nie zawsze przynoszą spodziewane efekty.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Malara

lekarz

Przepona posiada naturalne otwory, przez które przechodzą niektóre struktury wspólne dla brzucha i klatki piersiowej. Zalicza się do nich rozwór przełykowy, przez który przebiega przewód pokarmowy. Może w tym miejscu dojść do powstania przepukliny, określanej jako przepuklina rozworu przełykowego przepony, co powoduje przemieszczenie się narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej. W międzynarodowej statystycznej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych (tzw. ICD-10) przepuklina rozworu przełykowego oznaczona jest kodem K44.

ból brzucha

Czym jest przepuklina rozworu przełykowego?

Przepuklina rozworu przełykowego występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jednym ze stanów predysponujących do powstania tego typu przepukliny jest ciąża, w tym czasie dochodzi bowiem do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Inną przyczyną jest otyłość, dlatego dieta i ćwiczenia stanowią doskonałą profilaktykę przepukliny rozworu przełykowego. Najczęściej do powstania przepukliny dochodzi po czwartej dekadzie życia. Tworzy się ona w naturalnym otworze przepony, przez który przechodzi przełyk. Przepuklina rozworu przełykowego przepony może być wślizgowa, okołoprzełykowa i mieszana, jak również może być konsekwencją wrodzonego krótkiego przełyku.

Objawy przepukliny rozworu przełykowego

Największy odsetek przepuklin rozworu przełykowego stanowią przepukliny wślizgowe. Związane są one z przemieszczeniem części górnej żołądka wraz z wpustem do klatki piersiowej. Ze względu na to, że dochodzi wtedy do zaburzeń naturalnego pasażu treści pokarmowej, pojawiają się wtedy miejscowe stany zapalne. Główne objawy przepukliny rozworu przełykowego o typie wślizgowym to przede wszystkim ból pleców, ból brzucha, ból w klatce piersiowej. Treść z żołądka z łatwością cofa się do jamy ustnej, podrażniając przy okazji błonę śluzową przełyku i doprowadzając do owrzodzeń. Bardzo często towarzyszy temu zgaga. Objawy mogą czasami być na tyle nasilone, że imitują ostry zespół wieńcowy.

Zdarza się, że wpust i przełyk pozostają we właściwym miejscu, natomiast przemieszczeniu ulega krzywizna większa żołądka i dno. Stopień przemieszczenia może być różny. Może dojść nawet do przemieszczenia się całego żołądka do klatki piersiowej. Objawy nie zawsze się pojawiają. Przez długi czas przepuklina może zostać niezauważona. Jednak istnieje ryzyko braku możliwości odprowadzenia worka przepuklinowego, a tym samym – niedrożności. Przepuklina rozworu przełykowego może mieć także wpływ na pracę serca, co wynika z ucisku na struktury klatki piersiowej. Wśród objawów należy wymienić także krwawienie z uciśniętej ściany żołądka. Zdarza się również, że dochodzi do zadzierzgnięcia lub skręcenia przemieszczonych struktur, co prowadzi do powstania gwałtownych objawów, takich jak nudności, wymioty, silny ból w nadbrzuszu. Ucisk na worek przepukliny może spowodować nawet jego pęknięcie i wstrząs septyczny.

Zobacz także

Rozpoznanie przepukliny rozworu przełykowego

Poza typowymi objawami klinicznymi do diagnostyki przepukliny rozworu przełykowego wykorzystuje się zdjęcie RTG klatki piersiowej z kontrastem. Można także wykonać endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, podczas której istnieje możliwość pobrania wycinków do badania histopatologicznego.

Dlaczego dieta i leczenie ziołami są niewystarczające?

W przypadku zwykłej zgagi i refluksu odpowiednia dieta i ćwiczenia mogą pomóc w zwalczeniu dolegliwości. Jeśli jednak objawy te są wywołane przepukliną rozworu przełykowego, dieta i ćwiczenia mogą okazać się niewystarczające. Co więcej, w przypadku przepukliny rozworu przełykowego zarzucanie treści do przełyku jest na tyle nasilone, że istnieje dość duże ryzyko powstania zmian nowotworowych w ścianie przełyku.

Czy da się wyleczyć przepuklinę rozworu przełykowego?

Przepukliny wślizgowe mają zwykle charakter objawowy. Leki stosowane w przypadku przepukliny rozworu przełykowego to te same preparaty, które stosuje się na zgagę. Jedyną skuteczną formą leczenia jest operacja. Ze względu na to, że okołoprzełykowa przepuklina rozworu przełykowego niesie ogromne ryzyko powikłań, leczenie chirurgiczne jest konieczne. Operację można wykonać poprzez dostęp wewnątrzbrzuszny, przez klatkę piersiową lub jako operację laparoskopową. Leczenie ziołami, ćwiczenia czy właściwa dieta to raczej formy profilaktyki niż ostatecznego leczenia. Mogą one złagodzić objawy, lecz nie doprowadzą do wyleczenia.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.