Przejdź do treści

Przepuklina pępkowa u niemowlaka – kiedy operować dziecko?

noworodek z przepukliną pępkową
Fot. Piman Khrutmuang / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobiety z pomalowaną górną częścią ciała
„Żyję pełną piersią. Nie dam się rakowi”. Bodypaintingowa kampania społeczna, zobacz niesamowite malunki
Monika Krzywkowska na jesiennej ramówce TVN
Monika Krzywkowska o walce z rakiem: czerniak jest czymś okropnym, ale można przez to przejść, a można go też nie przeżyć
Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi
Mikołaj Roznerski wspiera Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi
Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"
Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!
Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?
Badania piersi – w jakim dniu cyklu je robić?

Przepuklina pępkowa u niemowląt jest częstą przypadłością. Objawia się wypukłością w okolicy pępka, która powiększa się podczas płaczu i krzyku. Zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Nie jest to groźne schorzenie, mimo że niekiedy jedynym sposobem leczenia przepukliny pępkowej jest operacja.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Przepuklina pępkowa u dziecka jest niewielką anatomiczną wadą wrodzoną. Dotyczy głównie wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową, ponieważ ich mięśnie brzucha są osłabione i nie do końca ukształtowane. Schorzenie może powstać w pierwszych miesiącach życia lub być obecne już podczas narodzin. Każdy przypadek przepukliny pępkowej wymaga konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Przepuklina pępkowa u niemowląt – przyczyny

Nieprawidłowo zbudowane i osłabione mięśnie brzucha nie spełniają swojej funkcji, jaką jest ochrona narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Z tego powodu dochodzi do powstania przepukliny pępkowej u niemowląt, czyli guza w okolicy pępka, w którym znajduje się fragment jelita. Schorzenie zwykle nie jest groźne. Występuje u około 10% dzieci, najczęściej u wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową.

Na początku życia płodowego jelita rozwijają się na zewnątrz jamy brzusznej. Po 3. miesiącu ciąży rozpoczyna się proces wejścia narządów układu pokarmowego do brzucha przez tak zwany pierścień pępkowy. U niektórych dzieci nie następuje jego całkowite zrośnięcie przed porodem. Podczas długotrwałego płaczu, krzyku lub wypróżniania się z wysiłkiem w jamie brzusznej wytwarza się ciśnienie, w wyniku którego dochodzi do wypchnięcia jelit i wydostania się ich fragmentu lub tkanki tłuszczowej przez lukę w pierścieniu pępkowym. Na powłokach brzusznych w okolicy pępka pojawia się wtedy wypukłość lub obrzęk, które zmniejszają się po ucisku.

kobieta z bólem brzucha

Jak wygląda przepuklina pępkowa – objawy

Objawem przepukliny pępkowej u niemowlaka jest wypukłość, guz, balonik lub obrzęk w okolicy pępka, który pojawia się zwykle w sytuacji intensywnego płaczu, długotrwałego krzyku lub wypróżniania się dziecka i w każdej sytuacji, gdy brzuszek jest napięty. Powstała zmiana zmniejsza się lub zanika samoistnie, kiedy dziecko jest spokojne i zrelaksowane. Można ją także łatwo wepchnąć palcem z powrotem do środka jamy brzusznej.

Przepuklina pępkowa u dziecka może być niewielka na tyle, że wyczuć ją można tylko opuszkiem palca, może też mieć średnicę kilku centymetrów. Od jej rozmiaru zależy zwykle postępowanie lecznicze. Wielu rodziców zastanawia się, czy przepuklina pępkowa boli. Nawet duży guz nie powinien powodować dolegliwości bólowych i dyskomfortu.

Leczenie przepukliny pępkowej u niemowląt

Każdy przypadek przepukliny pępkowej u niemowlaka wymaga konsultacji lekarskiej w celu potwierdzenia diagnozy i dobrania odpowiedniego sposobu leczenia. Małe wypukłości w większości przypadków ustępują samoistnie w ciągu pierwszych dwóch lat życia, a jedyne postępowanie terapetuyczne polega na obserwacji, wzmacnianiu mięśni dziecka poprzez częste kładzenie go na brzuchu i podawaniu maluchowi do jedzenia produktów spożywczych, które nie powodują zaparć.

Plastrowanie przepukliny pępkowej jest jedną z mniej polecanych metod leczenia. Polega na oklejaniu brzucha dziecka specjalnymi plastrami, które podtrzymują mięśnie i zapobiegają powstawaniu wypukłości. Nie wykazują dużej skuteczności, a substancja klejąca, którą zawierają, jest często przyczyną alergii skórnych.

Zobacz także

Przepuklina pępkowa u niemowlaka – operacja

Lekarz decyduje, kiedy operować przepuklinę pępkową, na podstawie jej wielkości i ryzyka uwięźnięcia jelit. Zwykle zabiegowi chirurgicznemu poddawane są zmiany, które osiągają wielkość powyżej 2,5 cm lub te, które nie zniknęły samoistnie po ukończeniu przez dziecko 5. roku życia.

Operacja przepukliny pępkowej u dziecka jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa około pół godziny. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, wprowadzeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej i zszyciu mięśni.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pępkowej

Dziecko może opuścić szpital zwykle na drugą dobę po zabiegu. Rekonwalescencja po leczeniu operacyjnym przepukliny pępkowej trwa kilka tygodni. W tym czasie należy pilnować, aby niemowlę nie płakało intensywnie i nie prężyło się do tyłu. Starsze dzieci powinny ograniczyć aktywność fizyczną. Warto zadbać o lekką dietę, aby nie wystąpiły problemy z zaparciami. Rana pooperacyjna goi się w pełni po upływie 14 dni, a blizna, którą po sobie pozostawia, jest ledwo widoczna.

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Przepuklina pępkowa u dziecka jest zwykle niegroźnym schorzeniem, przez wielu lekarzy określanym jako wada kosmetyczna. Jednak w sytuacji, gdy wypukłość jest bardzo duża i nie cofa się pod wpływem nacisku, może dojść do uwięźnięcia jelit, które prowadzi do poważnych komplikacji – niedokrwienia i martwicy trzewi. Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców, to: ból, wzdęcie brzucha, wymioty, zatrzymanie stolca i gazów, gorączka, rozdrażnienie, zaczerwienienie lub bladość powłok skórnych dookoła przepukliny.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

„Udowodniono, że kawa wykazuje szereg prozdrowotnych działań na pracę organizmu, dlatego znalazła się piramidzie prawidłowego żywienia”- mówi dr Agnieszka Jarosz

Zainteresują cię również:

5 konsekwencji chodzenia do pracy z grypą

5 konsekwencji chodzenia do pracy z grypą

dziecko z rotawirusem

Rotawirus u dzieci i niemowląt – jakie daje objawy?

Jan Szyszko zmarł prawdopodobnie na zatorowość płucną

Jan Szyszko nie żyje. Przyczyną śmierci była prawdopodobnie zatorowość płucna. Jak wyglądają objawy i leczenie zatorowości płucnej?

5 zdrowotnych „prawd”, które trzeba wysłać na emeryturę

kaszel

Przyczyny i sposoby radzenia sobie z kaszlem w czasie ciąży

przeziębienie

Skąd się bierze i jak bezpiecznie leczyć katar w ciąży? Leki i domowe sposoby

Kobieta w ciąży, z gorączką

Gorączka w ciąży – jak zbić temperaturę nie szkodząc dziecku?

Przeziębiona kobieta w ciąży

Przeziębienie w ciąży. Jak je leczyć bezpiecznie?

zator płucny - kobieta trzyma się za klatkę piersiową

Zator płucny. Jak wyglądają objawy i leczenie zatorowości płucnej?

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Chora trzustka – gdzie boli? Przyczyny i objawy chorób trzustki

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?