Przejdź do treści

Zawroty głowy to problem, który może pojawić się w każdym wieku

Zawroty głowy to problem, który może pojawić się w każdym wieku; na zdjęciu kobieta mająca zawroty głowy- Hello Zdrowie
Zawroty głowy to problem, który może pojawić się w każdym wieku Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zawroty głowy to dość powszechna przypadłość. Dotyka ona ok. 10% ludzi niezależnie od wieku, przy czym częstość jej występowania rośnie po 50. roku życia i u seniorów wynosi nawet do 30%. Możliwych przyczyn zawrotów głowy jest wiele. Bywają one pierwszym objawem różnych schorzeń, ale mogą również pojawić się z błahych powodów. Jak wygląda ich leczenie?

Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? 

Zawroty głowy to objaw, który pojawia się w wyniku działania zróżnicowanych czynników. Mechanizm ich powstawania zależy od przyczyny – mogą wynikać z niedostatecznego ukrwienia mózgu, jego urazów i stanów zapalnych. Innym częstym powodem są choroby obejmujące błędnik, czyli narząd zlokalizowany w uchu wewnętrznym, odpowiadający za utrzymanie równowagi oraz koordynację ciała. Poważne przyczyny zawrotów głowy to m.in.: 

  • niektóre nowotwory, 
  • niedokrwistość i anemia, 
  • schorzenia ucha środkowego i wewnętrznego, np. infekcje lub zapalenie błędnika i okolicznych nerwów, 
  • urazy, np. wstrząs czy udar mózgu, 
  • problemy sercowo-naczyniowe, m.in. zaburzenia rytmu serca, zbyt niskie ciśnienie krwi, niewydolność serca, zwężone tętnice, 
  • migrenowe bóle głowy, 
  • choroby neurologiczne, np. Parkinsona, stwardnienie rozsiane, 
  • przyjmowanie niektórych leków, np. obniżających ciśnienie krwi. 

Nie każde zawroty głowy oznaczają od razu poważną chorobę przewlekłą. Jeśli pojawiają się sporadycznie i wynikają ze znanych ci czynników, nie ma się czego obawiać. Warto jednak zmienić nieco styl życia, żeby wyeliminować ich przyczynę. Omawiana dolegliwość może pojawić się wskutek: 

  • zaburzeń snu, 
  • odwodnienia, 
  • niskiego poziomu cukru we krwi, 
  • choroby lokomocyjnej, 
  • niepokoju i stresu.

Zawroty głowy – objawy, jakie mogą im towarzyszyć 

Istnieją dwa główne typy zawrotów głowy. Mogą one objawiać się poprzez: 

  • złudzenie ruchu własnego ciała lub otoczenia, np. kiedy wszystko wokół ciebie wiruje, 
  • brak równowagi, oszołomienie i niepewność postawy. 

Często pojawiają się także inne objawy zawrotów głowy – osłabienie, dezorientacja, oszołomienie czy wrażenie unoszenia się w powietrzu. Symptomy te pogłębiają się podczas chodzenia, poruszania głową oraz zmiany pozycji ciała. Czasem silne zawroty głowy i nudności kończą się nawet wymiotami. Wszystkie te dodatkowe dolegliwości w dużej mierze zależą od przyczyny zaburzeń, dlatego jej ustalenie jest kluczowe w procesie leczenia. 

Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy 

Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy pojawiają się w indywidualnych dla każdego pozycjach. Występują w postaci kilkusekundowych napadów i mogą towarzyszyć im nudności oraz lęk, jednak nie doświadczysz tutaj innych objawów neurologicznych. Nawet sporadyczne wystąpienie takich łagodnych, napadowych zawrotów głowy przy wstawaniu, pochylaniu czy kładzeniu się warto skonsultować z lekarzem. 

Zawroty głowy pochodzenia naczyniowego 

Osoby po 50. roku życia mogą odczuwać częste zawroty głowy pochodzenia naczyniowego. Do ich wystąpienia przyczyniają się m.in. otyłość, cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. Pojawiają się jako krótkotrwałe, silne ataki, którym towarzyszą np. niedowład, mrowienie lub drętwienie kończyn, a także zaburzenia mowy. Tych objawów doświadczysz głównie przy zmianie pozycji – zawroty głowy atakują np. po gwałtownym wstaniu z pozycji leżącej.

Na zdjęciu zamyślona dojrzała kobieta - HelloZdrowie

Zawroty głowy w ciąży 

Czynniki ryzyka, takie jak niski poziom cukru czy ciśnienie krwi, często występują w ciąży. Zawroty głowy pojawiają się zwykle w pierwszym trymestrze, kiedy organizm mamy przystosowuje się do nowego lokatora, a tym samym zwiększonego zapotrzebowania na krew i substancje odżywcze. Jeśli nie towarzyszą im inne objawy, np. silne bóle głowy czy omdlenia, nie stanowią powodu do niepokoju. 

Błędnikowe zawroty głowy 

Jeżeli dokuczają ci zawroty głowy w pozycji leżącej, przyczyny warto poszukać w chorobach związanych z błędnikiem. To wszystkie schorzenia i urazy ucha wewnętrznego, które dodatkowo mogą wywołać także szumy uszne, upośledzenie słuchu czy zaburzenia równowagi. 

Neurologiczne przyczyny zawrotów głowy 

Zawroty głowy mogą być wywołane nie tylko wspomnianymi wcześniej chorobami układu nerwowego, ale także nowotworami uszkadzającymi ważne struktury odpowiadające za utrzymanie równowagi. Oprócz tego zdarzają się także zawroty głowy od kręgosłupa, a zwłaszcza jego części szyjnej. Jeśli otaczające go mięśnie są nadmiernie napięte, wywierają ucisk na naczynia krwionośne, co ogranicza dopływ krwi do mózgu. Ponadto samo przeciążenie kręgosłupa wywołuje czasem zaburzenia równowagi. 

Ból głowy przed okresem często występuje razem z zawrotami. Dlaczego?; na zdjęciu kobieta leżąca w łóżku- Hello zdrowie

Czy istnieje dobry lek na zawroty głowy? 

Jak już wiesz, jest wiele potencjalnych przyczyn zawrotów głowy, dlatego trudno mówić o uniwersalnym sposobie leczenia. Jeśli objaw dokucza ci często, warto udać się do lekarza i zdiagnozować czynnik, który go wywołuje. Następnie specjalista dobierze odpowiednią terapię, żeby złagodzić lub wyeliminować bezpośrednią przyczynę. 

Jeżeli twój problem ma podłoże naczyniowe, możesz wypróbować tabletki na zawroty głowy bez recepty na bazie miłorzębu japońskiego. Poprawiają one krążenie mózgowe, dzięki czemu trafia do niego więcej tlenu i substancji odżywczych. Ich stosowanie warto jednak skonsultować ze specjalistą i poprzedzić wykonaniem odpowiednich badań. 

Domowe sposoby na zawroty głowy skupiają się głównie na unikaniu ich wystąpienia. Postaraj się ograniczyć czynniki, wywołujące tę dolegliwość. Pij dużo płynów, żeby się nie odwodnić, kontroluj swoje ciśnienie krwi oraz zapewnij sobie codziennie 7-9 godzin zdrowego snu. Spożywaj też regularne, pełnowartościowe posiłki, dzięki czemu unikniesz skoków poziomu cukru. 

 

Bibliografia: 

  1. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/6422-dizziness [dostęp 15.03.2024]. 
  2. Prusiński A., Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy, Polski Przegląd Neurologiczny 2011, 7(1): 11-19. 
  3. Sienkiewicz-Jarosz H., Rejdak K., Zawroty głowy; przyczyny, epidemiologia, rodzaje i leczenie, Polski Przegląd Neurologiczny 2018, 14(2): 67-74. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.