4 min.
Przyczyny, objawy i leczenie zawrotów głowy. Czy zawroty głowy podczas leżenia zagrażają zdrowiu?

Fot. 9nong / stock.adobe.com
Zawroty głowy zależnie od stopnia nasilenia i czasu trwania mogą być objawem niegroźnego stanu chorobowego, zmiany ciśnienia, ale także symptomem zaburzeń neurologicznych czy groźnych chorób ogólnoustrojowych. Zawrotom głowy towarzyszyć mogą: nudności, wymioty, ból głowy i chwiejność chodu. Jeżeli mamy do czynienia z takimi objawami, nie należy tego stanu bagatelizować, tylko niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zawroty głowy pojawiają się często podczas prostych czynności: zbyt gwałtownego wstawania, zmiany pozycji, częstych, głębokich oddechów czy przy spożywaniu alkoholu. Związane są zazwyczaj z uczuciem wirowania, kołysania czy unoszenia. Jeśli pojawiają się nagle, mają nawracający charakter lub towarzyszą innym symptomom chorobowym, mogą wskazywać na poważną dolegliwość, którą należy niezwłocznie zdiagnozować i leczyć.
Zawroty głowy – przyczyny
Poszukiwanie przyczyn zawrotów głowy jest zazwyczaj procesem złożonym. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu trzeba ustalić nagłość i częstość występowania zawrotów głowy, ich charakter i czas trwania, a także obecność dodatkowych objawów, takich jak szumy uszne, nudności i wymioty. Zawroty głowy i mdłości są najczęściej wynikiem zaburzeń pracy ucha wewnętrznego, chorób neurologicznych, niedociśnienia tętniczego i objawów niepożądanych zażywanych leków, cukrzycy czy zaburzeń psychologiczno-psychiatrycznych. Częste zawroty głowy są zwykle efektem zaburzeń funkcjonowania błędnika odpowiedzialnego za utrzymanie równowagi i właściwej postawy ciała. Zaburzona współpraca pomiędzy znajdującym się w uchu środkowym błędnikiem, a zmysłami wzroku i dotyku również może skutkować nagłymi zawrotami głowy. Bezpośredni związek mogą mieć ze sobą również zawroty głowy i nerwica (zaburzenia lękowe). Zaburzenia lękowe dają fizyczne objawy w postaci: bólu i zawrotów głowy, duszności, kołatania serca, mrowienia i osłabienia rąk i nóg. Zawroty głowy przy schylaniu bywają wywołane zapaleniem nerwu przedsionkowego pochodzenia wirusowego. Schorzenie to ma przeważnie nagły początek i objawia się ponadto mdłościami, a czasem oczopląsem. Szczyt zachorowań przypada na 40. rok życia, zaś samo zapalenie mija przeważnie samoistnie bez trwałego uszkodzenia nerwu po upływie kilkunastu dni. Zawroty głowy od kręgosłupa mogą pojawić się w wyniku tzw. dyskopatii szyjnej wywołującej ucisk naczyń doprowadzających krew do mózgu, spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi na poziomie C1-C7.
Zawroty głowy – objawy
Silne zawroty głowy mogą towarzyszyć zasłabnięciu. Pojawiają się wówczas mroczki przed oczami, dzwonienie w uszach, bladość powłok, pocenie się, uczucie gorąca lub zimna, może je poprzedzać także nagły atak paniki albo poczucie lęku. W starszym wieku zawroty głowy przy wstawaniu mogą być wynikiem zaburzeń krążenia, osłabienia ostrości wzroku czy też uszkodzeń takich jak: niedowłady, spowolnienia ruchowe i uszkodzenie czucia głębokiego. Niepokój powinny wzbudzać również zawroty głowy i zaburzenia równowagi pojawiające się pierwszy raz w życiu i niewytłumaczalne żadnym czynnikiem zewnętrznym. Nie można również bagatelizować sytuacji, gdy zawrotom głowy towarzyszą takie objawy jak: ból głowy, osłabienie kończyn, drętwienie twarzy, rąk lub nóg – objawy te mogą wskazywać na udar mózgu.
Zawroty głowy u dziecka
Dzieci cierpiące na zawroty głowy nie zawsze są w stanie dokładnie opisać dokuczające im objawy. Symptomy świadczące o możliwych zawrotach głowy u dziecka to: płacz, nudności i wymioty, niepokój, bladość skóry, niezgrabny chód, skłonności do potknięć i upadków. Zawroty głowy pojawiające się u dzieci wywołane są w większości przypadków zapaleniem ucha środkowego lub migreną. U dzieci młodszych sporadycznie mogą pojawić się natomiast łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy.
Zobacz także
Czy zawroty głowy można leczyć?
Jak leczyć zawroty głowy? Leczenie zawrotów głowy jest uzależnione od przyczyny, obejmuje również działania doraźne, łagodzące lub usuwające te dolegliwości. Warto sięgnąć po herbatki ziołowe np. miętową, z dziurawca czy miłorzębu japońskiego. Osoby cierpiące na zawroty głowy powinny zadbać również o dietę: jeść dużo owoców i warzyw, produkty pełnoziarniste, a unikać kawy oraz napojów bogatych w kofeinę, co pozwoli ograniczyć ryzyko hiperwentylacji. Ponadto należy unikać gwałtownego wstawania, szybkich zmian pozycji i ruchów głową. W przypadku zawrotów głowy wywołanych lekami należy zmienić ich dawkę lub zastąpić lek innym środkiem. Jeżeli schorzenie jest związane z nieprawidłowościami w obrębie błędnika, skuteczne może okazać się zażywanie środków moczopędnych, które usuną nadmiar płynów z błędnika i udrożnią go.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023