Przejdź do treści

Rak gardła – lokalizacja, przyczyny i objawy. Jakie są sposoby leczenia?

rak gardła - kobieta trzyma się za bolące gardło
Fot. ALDECAstudio / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Rak gardła jest złośliwym nowotworem, którego objawy są zależne od lokalizacji. Guz może występować w części nosowej, ustnej i krtaniowej gardła. Najczęstszą lokalizacją nowotworów złośliwych głowy i szyi jest krtań.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Im wcześniej rozpoznany zostanie rak gardła, tym większa szansa wyleczenia choroby. Dostępne metody terapii to: operacja, radioterapia oraz chemioterapia. Wybór postępowania leczniczego jest dobierany indywidualnie i zależy m.in. od takich czynników, jak rodzaj oraz wielkość guza.

Objawy raka gardła

Większość objawów złośliwych nowotworów gardła jest mało swoistych. Nierzadko zdarza się, że dolegliwości zaczynają występować dopiero wtedy, gdy guz osiągnął znaczny rozmiar. Do najczęstszych objawów raka gardła zalicza się:

  • zmianę głosu – zazwyczaj staje się bardziej szorstki,
  • chrypkę,
  • ból gardła,
  • kaszel,
  • problemy z połykaniem (dysfagia),
  • problemy z oddychaniem – uczucie niedrożności nosa.

Wymienione wyżej dolegliwości są mało swoiste i nierzadko zdarza się, że pacjenci je bagatelizują. Guz może być widoczny w jamie ustnej lub wyczuwalny w okolicy szyi, jeśli jest zlokalizowany niżej. Ten niepokojący objaw nierzadko bywa przyczyną zgłoszenia się do lekarza.

Na zachorowanie na raka gardła szczególnie narażeni są mężczyźni w starszym wieku, którzy nadużywali alkoholu i palili papierosy. Występowanie wyżej wymienionych objawów u tych osób jest zawsze alarmującym sygnałem.

Rozpoznanie raka gardła

Pierwszym elementem wizyty lekarskiej jest wywiad, który pozwala określić stopień ryzyka wystąpienia choroby. W przypadku podejrzenia raka gardła niezbędne jest wykonanie badania laryngologicznego, w którym ocenia się jamę ustną, nosową, gardło i krtań. Laryngolog przeprowadza diagnozę, używając specjalnego lusterka lub endoskopu. Jeśli lekarz stwierdzi obecność podejrzanej zmiany, pobiera wycinek do oceny histopatologicznej (pod mikroskopem).

W diagnostyce raka krtani stosuje się również badania obrazowe, takie jak tomografię komputerową, rezonans czy zdjęcie rentgenowskie.

Rak nosogardła

Występowanie raka nosowej części gardła wiąże się z zakażeniem wirusem Epsteina-Barr (EBV), który jest patogenem wywołującym mononukleozę zakaźną. Nowotwór ten jest częściej diagnozowany na terenach azjatyckich (głównie w Chinach).

Zazwyczaj pierwszym objawem raka gardła tej okolicy jest powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Inne dolegliwości, takie jak ból i uczucie ucisku, występują znacznie później.

Złośliwy nowotwór nosogardła charakteryzuje się wysokim tempem wzrostu miejscowego oraz tendencją do tworzenia przerzutów do węzłów chłonnych i miejsc odległych.

W leczeniu nowotworu stosuje się radioterapię i chemioterapię. Rokowanie w raku nosogardła jest przeciętne. Okres przeżycia 5-letniego u większości pacjentów wynosi nie więcej niż 60% .

Zobacz także

Rak ustnej części gardła

Główną przyczyną występowania raka gardła tej okolicy jest palenie papierosów i spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Guz może lokalizować się na nasadzie języka, migdałkach, podniebieniu miękkim. Zmiana najczęściej występuje pod postacią raka płaskonabłonkowego gardła (90% przypadków zachorowań).

Najczęstszymi objawami nowotworu są trudności z połykaniem (dysfagia) oraz ból, który nierzadko promieniuje w okolicę ucha. W bardziej zaawansowanym stanie choroby występują takie dolegliwości jak szczękościsk, ślinotok i krwawienia z jamy ustnej. U wielu pacjentów pierwszym uchwytnym objawem raka ustnej części gardła jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, które zostały zajęte przez przerzuty.

Dostępne metody leczenia nowotworu to wykonanie operacji, radioterapia oraz chemioterapia. Wybór sposobu postępowania z chorym jest ściśle zależny od lokalizacji zmiany.

Rokowanie w przypadku raka ustnej części gardła, podobnie jak dobór terapii, jest zależne od umiejscowienia guza. Okres przeżycia 5-letniego wynosi 25–50%.

Przewlekłe zapalenie gardła może prowadzić do rozwoju raka, dlatego należy unikać substancji podrażniających śluzówkę, takich jak wysokoprocentowy alkohol oraz dym tytoniowy.

Rak krtaniowej części gardła

Nowotwór ten najczęściej umiejscawia się w zachyłku gruszkowatym, który znajduje się nad wejściem do krtani. Guz może się również znajdować za chrząstką pierścieniowatą. Jest to więc rak gardła dolnego. Do głównych przyczyn choroby należy palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

Nowotwór ten cechuje się szybkim naciekaniem okolicznych struktur znajdujących się w pobliżu – głównie krtani. Ponadto bardzo często daje przerzuty do pobliskich węzłów chłonnych. Prawie zawsze jest rakiem płaskonabłonkowym gardła.

Leczenie opiera się na zastosowaniu postępowania operacyjnego oraz radioterapii.

Ze wszystkich nowotworów regionu głowy i szyi rak krtaniowej części gardła rokuje najgorzej. Przeżycie 5-letnie wynosi zaledwie 20%.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, red. R. Kordek i in., Gdańsk 2013, s. 146–153.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Czy masz obowiązek odwołać wizytę lekarską i co może ci grozić, jeśli tego nie zrobisz? Wyjaśnia prawniczka

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka / AdobeStock

Największe naukowe odkrycia 2022 roku. Subiektywne zestawienie biotechnologa Dawida Polaka

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

Jedna, "centralna" kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jedna, „centralna” kolejka sprawi, że szybciej dostaniemy się do specjalistów? Wyjaśniamy, co zakłada nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia

Jak opanować przetłuszczające się włosy? Kosmetyki i domowa pielęgnacja

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Ma 23 lata i pokaźny dorobek naukowy. Poznajcie Wojciecha Nazara, najmłodszego doktora w Polsce!

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Wstydziły się puszczać gazy przy swoich partnerach, wylądowały w szpitalu

Wstydziły się puszczać gazy przy swoich partnerach, wylądowały w szpitalu. Teraz apelują: nie popełniajcie naszego błędu

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

Od 2023 r. pielęgniarki będą miały większe uprawnienia. Co to dla nas oznacza?

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

cukier

Życie bez cukru. Co się zadzieje, kiedy odstawisz słodkości?

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Pulsujący ból głowy – jakie są przyczyny i co przyniesie ulgę?

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Szybka utrata wagi – o czym może świadczyć nagłe chudnięcie?

Plaster na ręce

Wynalazek Polaków zdobył Nagrodę Jamesa Dysona 2022! „Inteligentny plaster” medyczną rewolucją

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu