Przejdź do treści

Rak jamy ustnej – jak wcześnie rozpoznać niepokojące objawy? Leczenie i rokowania

Mężczyzna z rakiem jamy ustnej
Fot. Andrey Popov / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych

Rak jamy ustnej to nowotwór złośliwy, który częściej występuje u mężczyzn. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Obecnie wyróżnia się również raka, do rozwoju którego predysponuje zakażenie wirusem HPV. Nowotwory mogą dawać przerzuty do węzłów chłonnych szyi. W leczeniu stosowana jest chirurgia, radio- i chemioterapia.

Rak jamy ustnej to poważna choroba. Jej objawy są bardzo niespecyficzne. W pierwszym okresie przypominają stany zapalne jamy ustnej i dlatego często są lekceważone przez chorych albo przez dłuższy czas leczone antybiotykami lub środkami antyseptycznymi. To sprawia, że w chwili rozpoznania choroba miewa znaczny stopień zaawansowania, przez co rokowania chorego są gorsze. Jeszcze w latach 90. rak jamy ustnej najczęściej dotyczył osób w wieku 50–70 lat. Ostatnio coraz częściej nowotwór pojawia się u osób młodszych, zakażonych wirusem HPV, który poza paleniem papierosów stał się niezwykle istotnym czynnikiem ryzyka. Leczenie raka jamy ustnej zależy od stadium zaawansowania miejscowego oraz od obecności przerzutów i typu nowotworu. Zastosowanie ma leczenie operacyjne, radio- i chemioterapia.

Rak jamy ustnej – objawy

Rak jamy ustnej wcale nie jest łatwy do rozpoznania. Objawy są niespecyficzne, mogą sugerować inne, łagodne schorzenia, co często usypia czujność samego pacjenta, a czasem także lekarza prowadzącego. Najbardziej charakterystycznym objawem jest zmiana zlokalizowana w obrębie jamy ustnej. Może znajdować się ona na wardze, błonie śluzowej policzka, dziąśle lub języku. Zmiana to biała lub czerwona plamka, czasami owrzodzenie (nadżerka), zdarza się też, że występuje w postaci zgrubienia śluzówki albo guzka. Początkowo jest to drobna narośl, która z czasem powiększa się i nie znika po stosowaniu antybiotyków czy preparatów odkażających jamę ustną. W zależności od lokalizacji różnie nasilone zmiany dają inne dolegliwości. Najczęstszym towarzyszącym objawem jest ból. Może on być związany z palpacją (dotykaniem zmiany), nasila go kontakt z jedzeniem i piciem, czasami wzmożenie jest związane z ruchami żuchwą. Zdarza się także uczucie mrowienia i drętwienia języka. Niekiedy można zaobserwować ślinotok, który związany jest z trudnościami z przełykaniem śliny. Przy zaawansowanych zmianach pojawia się także szczękościsk – niemożność pełnego otwarcia jamy ustnej – który utrudnia przyjmowanie pokarmów. Ze względu na to, że zmiany mają charakter owrzodzeń, które często ulegają nadkażeniom bakteryjnym, zaobserwować można wyciek treści ropnej. Towarzyszy temu bardzo przykry zapach z ust. Niektóre zmiany są dość mocno ukrwione i przy podrażnieniu ich pokarmem może dojść do krwawienia z jamy ustnej. To, jak wygląda zmiana przy raku jamy ustnej i jakie jest nasilenie dolegliwości, zależy też od histopatologicznego typu nowotworu.

Diagnostyka raka jamy ustnej

Przy raku jamy ustnej guz może wyglądać różnie. Każda zmiana w obrębie jamy ustnej, która utrzymuje się przez okres dłuższy niż 2 tygodnie, powinna być zbadana przez lekarza. Najlepiej zasięgnąć opinii laryngologa, który ma największe doświadczenie w zakresie chorób jamy ustnej.

Podczas wizyty przeprowadzi on dokładny wywiad dotyczący okoliczności pojawienia się guza, dolegliwości, chorób towarzyszących, wywiadu onkologicznego u pacjenta i jego najbliższych krewnych, ale też dotyczący używek. Następnie wykona badanie fizykalne. Jeżeli będzie taka konieczność, może zadecydować o przeprowadzeniu badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) lub pobraniu wycinka materiału i przesłaniu go do badania histopatologicznego.

Zobacz także

Podstawowe metody leczenia nowotworu

Istnieją trzy podstawowe metody wykorzystywane w leczeniu raka jamy ustnej. Jest to chirurgiczne usunięcie, leczenie chemioterapeutyczne i radioterapeutyczne. Obecnie w Polsce decyzję odnośnie sposobu terapii raka jamy ustnej podejmuje konsylium onkologiczne, w którego skład wchodzi laryngolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta i chemioterapeuta. Przy wyborze metody leczenia bierze się pod uwagę: wielkość guza, typ histopatologiczny, obecność przerzutów do węzłów chłonnych lub przerzutów odległych (płuco, wątroba, mózg). Ponadto wpływ ma także wiek chorego, stan ogólny, choroby współwystępujące i zgoda pacjenta na zakres czynności. Podstawowym leczeniem jest zabieg chirurgiczny o różnym zakresie – w zależności od stopnia zaawansowania zmiany. Alternatywnie w niektórych przypadkach stosuje się radioterapię. Czasami niezbędne jest połączenie obu metod, aby uzyskać jak najlepsze późniejsze rokowania. Chemioterapia w zasadzie zarezerwowana jest jedynie dla nowotworów związanych z obecnością wirusa brodawczaka ludzkiego oraz przypadków, kiedy niemożliwe jest zastosowanie terapii RTG.

Rak jamy ustnej – rokowania

Z racji tego, że zmiany zwykle są wykrywane w znacznym stadium zaawansowania, rokowanie nie jest pomyślne. W przypadku małych zmian i radykalnego leczenia wskaźnik pięcioletniego przeżycia wynosi 90%. Jeżeli guz ma ponad 4 cm wielkości, przeżycie to spada do 40%. Te rokowania dotyczą raka wargi, w przypadku języka i dna jamy ustnej są jeszcze gorsze i szacuje się je na 15–20%.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda "Grease" od 30 lat chorowała na nowotwór

Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

Próbki w laboratorium

Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy

Osteosarcoma, czyli kostniakomięsak – objawy, leczenie

AOS. Czym jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna, jakie obejmuje świadczenie i kto może z niej skorzystać?

Opiekun medyczny – jakie zmiany po nowelizacji ustawy o niektórych zawodach medycznych?

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź, jak się zachować krok po kroku

Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Od 1 lipca na te badania skieruje cię lekarz rodzinny. Będzie można wykonać je bezpłatnie

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Henryka Krzywonos-Strycharska

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Kobieta w laboratorium

Nowatorska terapia w leczeniu agresywnego raka. Naukowcom udało się zahamować zmiany w późnym stadium choroby

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Na jej ciele pojawiły się nowe „piegi”. Diagnoza zwaliła ją z nóg. Do szpitala trafiła w ostatniej chwili

Rak jelita grubego - zwróć uwagę na te objawy / pexels

Lekarka chorowała na raka jelita. Teraz uświadamia innych, co warto robić w trakcie każdej wizyty w toalecie

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

"Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione". Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust

„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust

Miała guza wielkości główki dziecka. Teraz przestrzega innych przed bagatelizowaniem bólu pleców

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido