4 min.
Rekordowa fala upałów w USA i Kanadzie powodem śmierci niemal setki osób

Fala upałów w USA i Kanadzie powodem śmierci setki osób/ Photographer: Nina Westervelt/Bloomberg via Getty Images
23.05.2022
Czy Polskę czeka epidemia małpiej ospy? Ministerstwo Zdrowia uspokaja
23.05.2022
Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości
23.05.2022
Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja
23.05.2022
Pink: „Miałam objawy udaru, to było przerażające”. Diagnoza była zupełnie inna
23.05.2022
Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych
Co najmniej 95 osób zmarło wskutek ekstremalnie wysokich temperatur w stanie Oregon na zachodzie USA – zakomunikowała w niedzielę jego gubernator Kate Brown. Jak zaznaczyła, w najbliższych dniach ta liczba znacznie wzrośnie. Wysoką liczbę zgonów z powodu upałów odnotowano także w Kanadzie.
Zgony z powodu fali upałów
W ciągu ostatniego tygodnia w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i południowo-zachodniej Kanadzie z powodu fali upałów zginęły setki ludzi. Rekordowe temperatury to 47 st. C w Portland i 42 st. C w Seattle. Upały zmierzały na wschód, a niedzielne temperatury znacznie przekraczały 38 st. C dla części Idaho i wschodniej Montany. Liczba ofiar śmiertelnych w samym Oregonie osiągnęła co najmniej 95, jak poinformowała w niedzielę w telewizji CBS gubernator Oregonu, Kate Brown. Liczbę tę określiła jako „absolutnie nie do przyjęcia”.
Poważna sytuacja odnotowana została również w Kanadzie, gdzie temperatury przed niedzielą nigdy nie przekraczały 45 st. C. Kanada pobiła jednak swój rekord temperatury – w Lytton w Kolumbii Brytyjskiej odnotowano 49,6 st. C. Premier regionu John Horgan powiedział, że najgorętszy tydzień, jaki kiedykolwiek przeżyła prowincja, doprowadził do „katastrofalnych konsekwencji dla rodzin i społeczności”.
Jak zapowiadają eksperci, liczba ofiar śmiertelnych związanych z upałami prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre obszary zareagowały na incydenty nagłej śmierci, ale jeszcze nie zestawiły swoich danych.
Rekordowe upały spowodowane są rzadkim zjawiskiem pogodowm, tzw. olbrzymią gorącą kopułą pod wysokim ciśnieniem, rozciągającą się od Kalifornii po terytoria arktyczne. Eksperci wyjaśniają, że jest to spowodowane ociepleniem klimatu. Wskazują, że obecnie rekordowo gorące miesiące zdarzają się pięć razy częściej niż wcześniej.
Portland, Oregon broke recorded all-time high temperatures 3 days in a row as it endured a heatwave amplified by climate change.
Saturday: 108°F/42°C
Sunday: 112°F/44°C
Monday: 116°F/46.6°CStreetcar service had to be suspended due to power cables melting from the heat. pic.twitter.com/8pUldMnuzn
— AJ+ (@ajplus) June 29, 2021
Jak przetrwać upał?
Choć przez weekend w Polsce mogliśmy odetchnąć od upałów, te znów wracają. Przy wysokich temperaturach warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- ogranicz przebywanie na słońcu;
- pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu;
- pamiętaj o lekkich, regularnych posiłkach, by nie obciążać dodatkowo organizmu;
- stosuj kremy z filtrem UV – uchronią przed poparzeniem;
- pamiętaj o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych z filtrem;
- unikaj wysiłku fizycznego – może doprowadzić do odwodnienia, utraty minerałów, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego;
- nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie, temperatura w nagrzanym aucie może sięgnąć nawet 60 st.;
- unikaj alkoholu – odwadnia organizm;
- noś jasną, lekką i przewiewną odzież – wspomoże właściwą termoregulację;
- jeśli nie musisz – nie wychodź z domu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym
Osoba, która dozna udaru cieplnego będzie zlana potem, gorąca w dotyku, jednak może uskarżać się, że jest jej zimno. Kontakt słowny będzie z nią utrudniony oraz może odpowiadać nielogicznie na pytania. Jak pomóc?
- osłonić poszkodowaną przed słońcem (osłonić, przenieść do zacienionego, przewiewnego miejsca);
- schładzać zimnymi ręcznikami;
- jeśli jest przytomna, podawać niewielkie ilości płynów doustnie;
- jeśli nieprzytomna ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej;
- wezwać pogotowie ratunkowe;
Ważne, by pamiętać, że osoby z udarem cieplnym nie należy gwałtownie schładzać, by nie doprowadzić organizmu do szoku termicznego.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022
„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

18.05.2022