Przejdź do treści

Rekordowa fala upałów w USA i Kanadzie powodem śmierci niemal setki osób

Mężczyzna polewa się wodą
Fala upałów w USA i Kanadzie powodem śmierci setki osób/ Photographer: Nina Westervelt/Bloomberg via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co najmniej 95 osób zmarło wskutek ekstremalnie wysokich temperatur w stanie Oregon na zachodzie USA – zakomunikowała w niedzielę jego gubernator Kate Brown. Jak zaznaczyła, w najbliższych dniach ta liczba znacznie wzrośnie. Wysoką liczbę zgonów z powodu upałów odnotowano także w Kanadzie. 

Zgony z powodu fali upałów

W ciągu ostatniego tygodnia w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i południowo-zachodniej Kanadzie z powodu  fali upałów zginęły setki ludzi. Rekordowe temperatury to 47 st. C w Portland i 42 st. C w Seattle. Upały zmierzały na wschód, a niedzielne temperatury znacznie przekraczały 38 st. C dla części Idaho i wschodniej Montany. Liczba ofiar śmiertelnych w samym Oregonie osiągnęła co najmniej 95, jak poinformowała w niedzielę w telewizji CBS gubernator Oregonu, Kate Brown. Liczbę tę określiła jako „absolutnie nie do przyjęcia”.

Poważna sytuacja odnotowana została również w Kanadzie, gdzie temperatury przed niedzielą nigdy nie przekraczały 45 st. C. Kanada pobiła jednak swój rekord temperatury – w Lytton w Kolumbii Brytyjskiej odnotowano 49,6 st. C. Premier regionu John Horgan powiedział, że najgorętszy tydzień, jaki kiedykolwiek przeżyła prowincja, doprowadził do „katastrofalnych konsekwencji dla rodzin i społeczności”.

Jak zapowiadają eksperci, liczba ofiar śmiertelnych związanych z upałami prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre obszary zareagowały na incydenty nagłej śmierci, ale jeszcze nie zestawiły swoich danych.

Rekordowe upały spowodowane są rzadkim zjawiskiem pogodowm, tzw. olbrzymią gorącą kopułą pod wysokim ciśnieniem, rozciągającą się od Kalifornii po terytoria arktyczne. Eksperci wyjaśniają, że jest to spowodowane ociepleniem klimatu. Wskazują, że obecnie rekordowo gorące miesiące zdarzają się pięć razy częściej niż wcześniej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Jak przetrwać upał?

Choć przez weekend w Polsce mogliśmy odetchnąć od upałów, te znów wracają. Przy wysokich temperaturach warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • ogranicz przebywanie na słońcu;
 • pij dużo wody, by zapobiec odwodnieniu;
 • pamiętaj o lekkich, regularnych posiłkach, by nie obciążać dodatkowo organizmu;
 • stosuj kremy z filtrem UV – uchronią przed poparzeniem;
 • pamiętaj o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych z filtrem;
 • unikaj wysiłku fizycznego – może doprowadzić do odwodnienia, utraty minerałów, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego;
 • nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie, temperatura w nagrzanym aucie może sięgnąć nawet 60 st.;
 • unikaj alkoholu – odwadnia organizm;
 • noś jasną, lekką i przewiewną odzież – wspomoże właściwą termoregulację;
 • jeśli nie musisz – nie wychodź z domu.
ak ulżyć swoim nogom w czasie upałów? Ten masaż kostkami lodu może zdziałać cuda

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

Osoba, która dozna udaru cieplnego będzie zlana potem, gorąca w dotyku, jednak może uskarżać się, że jest jej zimno. Kontakt słowny będzie z nią utrudniony oraz może odpowiadać nielogicznie na pytania. Jak pomóc?

 • osłonić poszkodowaną przed słońcem (osłonić, przenieść do zacienionego, przewiewnego miejsca);
 • schładzać zimnymi ręcznikami;
 • jeśli jest przytomna, podawać niewielkie ilości płynów doustnie;
 • jeśli nieprzytomna ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej;
 • wezwać pogotowie ratunkowe;

Ważne, by pamiętać, że osoby z udarem cieplnym nie należy gwałtownie schładzać, by nie doprowadzić organizmu do szoku termicznego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.