Przejdź do treści

Robert Stockinger poszedł zbadać znamiona na ciele i trafił na oddział onkologiczny. „Nie dopuszczam złych myśli”

Robert Stockinger poddał się zabiegowi wycięcia zmiany skórnej - zdjęciu dziennikarz pozuje w czarnej bomberce i krawacie
Robert Stockinger z uwagi na niepokojące znamię na ciele poddał się badaniom pod kątem czerniaka / Zdjęcie: MW Media
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Robert Stockinger przebadał swoje znamiona pod kątem czerniaka. To miała być rutynowa wizyta, ale okazało się, że jedna ze zmian skórnych wzbudziła niepokój lekarzy. Dziennikarz trafił na oddział onkologiczny. Teraz czeka na wynik histopatologii.

Robert Stockinger zbadał znamiona na ciele

Robert Stockinger to dziennikarz pracujący od kilku lat w programie śniadaniowym „Dzień Dobry TVN”. Prywatnie syn Tomasza Stockingera, aktora znanego z roli Pawła Lubicza w „Klanie”. Ma dwoje dzieci 6-letnią córkę Oliwię i 2-letniego syna Adama. Prezenter na swoim instagramowym profilu zamieścił niepokojące zdjęcie ze szpitala. Widzimy na nim 33-latka leżącego na stole operacyjnym z odsłoniętym fragmentem skóry na klatce piersiowej.

Jak dowiadujemy się z opisu zdjęcia, dziennikarz poddał się zabiegowi wycięcia niepokojącej zmiany na ciele i teraz czeka na wyniki.

„Od razu zostałem skierowany do Centrum Onkologii. Jestem już po wycięciu zmiany. Czekam na wyniki histopatologii, ale nie dopuszczam złych myśli” – napisał Stockinger.

Poinformował, że do badania skłoniła go historia Zofii Zborowskiej-Wrony, która w trakcie ciąży dowiedziała się o tym, że ma czerniaka.

„Dziękuję Zosiu. Podaję dalej apel #NIEspieczRAKA” – dodał.

Stockinger zachęcił swoich obserwujących do wykonania odpowiednich badań, które dają możliwość wykrycia na możliwie wczesnym etapie niepokojących zmian. W przypadku czerniaka szybkość reakcji jest niezwykle istotna. Jeśli zostanie wcześnie wykryty i poddany leczeniu, prawie zawsze można go wyleczyć. Jednakże, jeśli nie zostanie on odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i rozprzestrzeni się na inne części ciała, może być chorobą śmiertelną.

Do codziennej rutyny warto więc włączyć prowadzenie samodzielnej obserwacji znamion, również pieprzyków i piegów. Przydatną praktyką może być robienie zdjęć wybranych zmian lub całej powierzchni skóry i porównywanie ich w odstępie czasowym.

Zofia Zborowska dowiedziała się o czerniaku w ciąży

Zofia Zborowska zachorowała na czerniaka, gdy była w ciąży. W porannym programie „Dzień Dobry TVN” aktorka przypomniała o tym, jak ważna jest profilaktyka w przypadku tego rodzaju nowotworu.

„Poszłam na rutynową kontrolę, chyba jedną z pierwszych w moim życiu. Byłam wtedy w ciąży, w trzecim czy czwartym miesiącu” – powiedziała i dodała, że zaniepokoił ją wystający pieprzyk, który był na jej ciele od lat.

Lekarka podczas badania tzw. dermatoskopii obejrzała pieprzyk jak również inne znamiona na ciele aktorki. Okazało się, że znacznie bardziej niepokojącą zmianę influencerka miała na nodze.

„Na piszczelu miałam coś, co się nadaje natychmiast do wycięcia. Potwierdziły to jeszcze trzy inne doktorki” – wyjaśniła aktorka. „Jeżeli nie jest się specjalistą, to bardzo łatwo to przeoczyć” – dodała.

Aktorka wyjaśniła, że pieprzyk, który został usunięty, pojawił się na jej skórze stosunkowo niedawno. „Doszłam do tego po zdjęciach, miałam go mniej więcej niecałe dwa lata” – dodała.

Zosia Zborowska-Wrona / JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA WARSZAWA

Czerniak: złośliwy nowotwór skóry

Czerniak to najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Za najistotniejsze czynniki zwiększonego ryzyka zachorowania uznaje się:

  • intensywne działanie promieniowania UV naturalnego, czyli promieni słonecznych, oraz sztucznego (np. w solariach);
  • stałe drażnienie mechaniczne lub chemiczne,
  • niską zawartość barwnika w skórze oraz predyspozycje genetyczne.

Sygnałem wskazującym na pojawianie się czerniaka mogą być zmiany skórne, zarówno te, które pojawiły się jako nowe, jak i rozwój lub przekształcenie już istniejących.

Jak rozpoznać czerniaka?

Wstępnym narzędziem diagnostycznym jest system kliniczny ABCDE, który pozwala na identyfikację części czerniaków i prowadzenie samokontroli skóry. Wyróżnia się w nim 5 cech charakterystycznych dla zmian mogących być czerniakiem, takich jak:

  • Asymetryczny, nieregularny kształt (od ang. Asimetrical shape),
  • Brzegi nieregularne (od ang. Border),
  • Czerwony, czarny kolor lub inne przebarwienia zmiany (od ang. Color),
  • Duża średnica zmiany (od ang. Diameter),
  • Ewolucja rozmiaru, kształtu, faktury lub koloru zmiany (od ang. Evolution).

W przypadku pojawienia się wątpliwości, należy szybko umówić się na wizytę u dermatologa lub chirurga onkologa, który za pomocą dostępnych metod (m.in. dermoskopu) potwierdzi lub obali nasze podejrzenia. Taka wizyta zalecana jest przynajmniej raz do roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.