Przejdź do treści

A Ty, kiedy ostatnio wykonywałaś cytologię? To badanie, o którym musisz pamiętać

A Ty, kiedy ostatnio wykonywałaś cytologię? Źródło: gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Trwający właśnie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to bardzo dobry moment, by przypomnieć o cytologii – podstawowym kobiecym badaniu profilaktycznym. Dlaczego? 

Dlaczego cytologia jest tak ważna?

Rak szyjki macicy to drugi – po raku piersi – typowo kobiecy nowotwór, diagnozowany wśród Polek, a także najczęściej występujący nowotwór narząd rodnego w naszym kraju. Jednak na 10 kobiet, u których zostaje on wykryty, aż 5 umiera. Mimo że w Polsce obowiązuje program bezpłatnych badań przesiewowych, zapewniających każdej kobiecie pomiędzy 25. a 59. rokiem życia bezpłatne wykonanie cytologii raz na 3 lata (lub raz do roku jeśli kobieta jest nosicielką wirusa brodawczaka ludzkiego), z tej możliwości korzysta mniej niż 20 proc. kobiet.

Tymczasem cytologia nie tylko pozwala wykryć raka szyjki macicy w przedinwazyjnym, a więc wyleczalnym stadium, ale również zbadać stan nabłonka pochwy, kontrolować leczenie nadżerki tarczy szyjki macicy czy dokładnie określić termin owulacji.

Ginekolog przygotowuje wyniki cytologii

Cytologia – kiedy najlepiej zrobić badanie?

Pierwszą cytologię należy wykonać około 20.-25. roku życia lub wcześniej, jeśli rozpoczęło się współżycie przed osiągnięciem tego wieku. Najpóźniej do 3. lat po pierwszej aktywności seksualnej.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

O konieczności przeprowadzenia badania przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, który z okazji Europejskiego Tygodnia Raka Szyjki Macicy przygotował specjalną infografikę. Znajdziemy w niej informację m. in. o tym, że nowotwór szyjki macicy należy do najbardziej podstępnych, bo nie dających objawów w pierwszym okresie choroby. Bezbolesna (jeśli właściwie wykonana), krótkotrwała i przeprowadzona za pomocą specjalnej szczoteczki cytologia pozwala na jego wczesne wykrycie.

Źródło; Główny Inspektorat Sanitarny

szczoteczka do cytologii

Podejmij wyzwanie i wykonaj badanie

O tym, że badania nie muszą być odbierane jako smutna powinność, ale okazja do zrobienia czegoś dobrego dla swojego zdrowia i poczucia się częścią kobiecej społeczności, świadczy popularność hashtagów #pinkchallenge i #pinklipstproject (w sumie ponad 15 000 wpisów) na Instagramie. Dziewczyny biorące udział w „różowym wyzwaniu” przekonują, że chcą, a nie muszą się badać. No i że różowy to symbol kobiecości walecznej i dbającej o siebie.

View this post on Instagram

Jeżeli posiadasz tego "byczka" i Twój wiek przekroczył magiczną 20 (lub jeżeli jeszcze nie, ale współżyjesz od 3 lat), to w ramach zadbania o swoje zdrówko zachęcam do sprawdzenia, czym jest CYTOLOGIA (jeżeli tak jak ja, w wieku 20 lat o tym w ogóle nie myślałam) i wykonania jej. Ten odnowiony "stary" już obrazek przypominam w związku z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który trwa od wtorku. Zadbajmy o swoje macice lub też (to do nie-posiadaczy-byczka) macice bliskich nam osób ? a przy okazji po prostu o całego siebie! Przy okazji zachęcam do oznaczania posiadaczek i udostępniania. Miłego wieczoru! #pink #pinklipsproject #pinkchallenge #zdrowo #zdrowie #macica #polskadziewczyna #polishgirl #polskakobieta #kobieta #polska #polishart #polishillustrators #polishilustration #polskailustracja #cancer #mem #robmybazgry #obrazek #rysunek #ilustracja #dziewczyna #rak #profilaktyka #dbajosiebie #pinkpower #digital #samozdrowie #medycyna #grafika

A post shared by Ania (@aniladneanibrzydkie) on

W końcu nie bez przyczyny kształt macicy przypomina byka, prawda? Dlatego więc wszystkie posiadaczki „byczka”, zadbajmy o swoje macice! Cytologia to tylko kilka minut. I choć samo badanie przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym może być dla niektórych kobiet niekomfortowe czy stresujące, to pozwala oszczędzić wiele stresu związanego z potencjalnym późniejszym leczeniem choroby nowotworowej.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

„Termin ‘przekwitanie’ jest krzywdzący dla kobiet” – mówi Martyna F. Zachorska

Rozejście spojenia łonowego – częsta przypadłość kobiet w ciąży

Białe upławy a biała wydzielina – czym się różnią? Co oznaczają?

Żółte upławy w pochwie – co oznaczają? Jak je interpretować? 

Czy upławy z krwią zawsze są objawem choroby? Kiedy do lekarza?

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy – na czym polega?

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

Kobieta wśród kwitnących drzew

Badania po zimie – czy warto je robić? Wyjaśnia lekarz

„Niektórzy twierdzą, że używamy naszej diagnozy jako wymówki na lenistwo albo brak dobrego wychowania”. O życiu z ADHD mówi Ola Pflumio

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Fundacja Czułość: Sytuacja kobiet roniących w Polsce jest wciąż dramatyczna

Amanda Bynes znów ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Trafiła na obserwację do szpitala

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Rod Stewart

Rod Stewart sfinansował badania przypadkowych pacjentów. „Zapłacę za tyle, ile zdołam”

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Dłoń

Substancje chemiczne w lakierze do paznokci czy szamponie zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet? Naukowcy nie mają wątpliwości

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

Kobieta

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie"/ fot. Adobe Stock

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie”