Przejdź do treści

A Ty, kiedy ostatnio wykonywałaś cytologię? To badanie, o którym musisz pamiętać

A Ty, kiedy ostatnio wykonywałaś cytologię? Źródło: gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trwający właśnie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to bardzo dobry moment, by przypomnieć o cytologii – podstawowym kobiecym badaniu profilaktycznym. Dlaczego? 

Dlaczego cytologia jest tak ważna?

Rak szyjki macicy to drugi – po raku piersi – typowo kobiecy nowotwór, diagnozowany wśród Polek, a także najczęściej występujący nowotwór narząd rodnego w naszym kraju. Jednak na 10 kobiet, u których zostaje on wykryty, aż 5 umiera. Mimo że w Polsce obowiązuje program bezpłatnych badań przesiewowych, zapewniających każdej kobiecie pomiędzy 25. a 59. rokiem życia bezpłatne wykonanie cytologii raz na 3 lata (lub raz do roku jeśli kobieta jest nosicielką wirusa brodawczaka ludzkiego), z tej możliwości korzysta mniej niż 20 proc. kobiet.

Tymczasem cytologia nie tylko pozwala wykryć raka szyjki macicy w przedinwazyjnym, a więc wyleczalnym stadium, ale również zbadać stan nabłonka pochwy, kontrolować leczenie nadżerki tarczy szyjki macicy czy dokładnie określić termin owulacji.

Ginekolog przygotowuje wyniki cytologii

Cytologia – kiedy najlepiej zrobić badanie?

Pierwszą cytologię należy wykonać około 20.-25. roku życia lub wcześniej, jeśli rozpoczęło się współżycie przed osiągnięciem tego wieku. Najpóźniej do 3. lat po pierwszej aktywności seksualnej.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

O konieczności przeprowadzenia badania przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, który z okazji Europejskiego Tygodnia Raka Szyjki Macicy przygotował specjalną infografikę. Znajdziemy w niej informację m. in. o tym, że nowotwór szyjki macicy należy do najbardziej podstępnych, bo nie dających objawów w pierwszym okresie choroby. Bezbolesna (jeśli właściwie wykonana), krótkotrwała i przeprowadzona za pomocą specjalnej szczoteczki cytologia pozwala na jego wczesne wykrycie.

Źródło; Główny Inspektorat Sanitarny

szczoteczka do cytologii

Podejmij wyzwanie i wykonaj badanie

O tym, że badania nie muszą być odbierane jako smutna powinność, ale okazja do zrobienia czegoś dobrego dla swojego zdrowia i poczucia się częścią kobiecej społeczności, świadczy popularność hashtagów #pinkchallenge i #pinklipstproject (w sumie ponad 15 000 wpisów) na Instagramie. Dziewczyny biorące udział w „różowym wyzwaniu” przekonują, że chcą, a nie muszą się badać. No i że różowy to symbol kobiecości walecznej i dbającej o siebie.

View this post on Instagram

Jeżeli posiadasz tego "byczka" i Twój wiek przekroczył magiczną 20 (lub jeżeli jeszcze nie, ale współżyjesz od 3 lat), to w ramach zadbania o swoje zdrówko zachęcam do sprawdzenia, czym jest CYTOLOGIA (jeżeli tak jak ja, w wieku 20 lat o tym w ogóle nie myślałam) i wykonania jej. Ten odnowiony "stary" już obrazek przypominam w związku z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który trwa od wtorku. Zadbajmy o swoje macice lub też (to do nie-posiadaczy-byczka) macice bliskich nam osób ? a przy okazji po prostu o całego siebie! Przy okazji zachęcam do oznaczania posiadaczek i udostępniania. Miłego wieczoru! #pink #pinklipsproject #pinkchallenge #zdrowo #zdrowie #macica #polskadziewczyna #polishgirl #polskakobieta #kobieta #polska #polishart #polishillustrators #polishilustration #polskailustracja #cancer #mem #robmybazgry #obrazek #rysunek #ilustracja #dziewczyna #rak #profilaktyka #dbajosiebie #pinkpower #digital #samozdrowie #medycyna #grafika

A post shared by Ania (@aniladneanibrzydkie) on

W końcu nie bez przyczyny kształt macicy przypomina byka, prawda? Dlatego więc wszystkie posiadaczki „byczka”, zadbajmy o swoje macice! Cytologia to tylko kilka minut. I choć samo badanie przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym może być dla niektórych kobiet niekomfortowe czy stresujące, to pozwala oszczędzić wiele stresu związanego z potencjalnym późniejszym leczeniem choroby nowotworowej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.