Przejdź do treści

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii
Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii/ ilustracja: Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ormianin Ardem Patapoutian i Amerykanin David Julius zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Otrzymali ją za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna. „Nasza zdolność do odczuwania cierpła, zimna i dotyku jest kluczowa dla przeżycia” – napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski.

Znamy pierwszych laureatów Nagrody Nobla

W tym roku spekulacji na temat tego, do kogo może trafić Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, było wyjątkowo dużo. A to za sprawą wielu przełomowych osiągnięć dotyczących szczepionek przeciw COVID-19.

Faworytami byli między innymi dr Katalina Kariko, biochemiczka z BioNTech oraz prof. Drew Weissman z Uniwersytetu w Pensylwanii. To badacze, którzy rozwinęli technologię mRNA wykorzystywaną przy produkcji szczepionek przeciw COVID-19, za co całkiem niedawno zostali już docenieni prestiżową nagrodą medyczną nazywaną „amerykańskim Noblem”- Nagrodą Laskera.

Ten „właściwy” Nobel trafił jednak do naukowców, którzy raczej w większości spekulacji się nie pojawiali, co może być dla wielu niemałym zaskoczeniem. Jak podaje Reuters, tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii to Ormianin Ardem Patapoutian i Amerykanin David Julius. Zostali w ten sposób nagrodzeni za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna.

chora na cukrzycę

„Zdolność odczuwania ciepła kluczowa dla przeżycia”

Ardem Patapoutian i David Julius otrzymają w nagrodę do podziału 10 mln koron szwedzkich (980 tys. euro). Tak Komitet Noblowski uzasadnił swoją decyzję:

„Nasza zdolność do odczuwania cierpła, zimna i dotyku jest kluczowa dla przeżycia oraz stanowi podstawę naszych interakcji z otoczeniem”.

W zeszłym roku Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny trafił do amerykańskich naukowców: Harveya J. Altera i Charlesa M. Rice’a oraz Brytyjczyka Michaela Houghtona za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.

Nagroda ta jest przyznawana od 1901 r. i stanowi jedną z pięciu nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez zmarłego w 1896 r. Alfreda Nobla. Dotychczas przyznano ją 224 naukowcom, w tym jedynie 12 kobietom. Najstarszym laureatem był 87-letni Francis Peyton Rous, który otrzymał Nobla z fizjologii i medycyny w 1966 r. za odkrycie wirusów powodujących nowotwory. Najmłodszym zaś 32-letni Frederick G. Banting, który w 1923 r. został nagrodzony za odkrycie insuliny.

Źródło: Reuter/ PAP

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.