3 min.
Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii

Rozpoczął się tydzień noblowski. Znamy laureatów w dziedzinie medycyny i fizjologii/ ilustracja: Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
11.08.2022
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Ormianin Ardem Patapoutian i Amerykanin David Julius zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Otrzymali ją za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna. „Nasza zdolność do odczuwania cierpła, zimna i dotyku jest kluczowa dla przeżycia” – napisał w uzasadnieniu Komitet Noblowski.
Spis treści
Znamy pierwszych laureatów Nagrody Nobla
W tym roku spekulacji na temat tego, do kogo może trafić Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, było wyjątkowo dużo. A to za sprawą wielu przełomowych osiągnięć dotyczących szczepionek przeciw COVID-19.
Faworytami byli między innymi dr Katalina Kariko, biochemiczka z BioNTech oraz prof. Drew Weissman z Uniwersytetu w Pensylwanii. To badacze, którzy rozwinęli technologię mRNA wykorzystywaną przy produkcji szczepionek przeciw COVID-19, za co całkiem niedawno zostali już docenieni prestiżową nagrodą medyczną nazywaną „amerykańskim Noblem”- Nagrodą Laskera.
Ten „właściwy” Nobel trafił jednak do naukowców, którzy raczej w większości spekulacji się nie pojawiali, co może być dla wielu niemałym zaskoczeniem. Jak podaje Reuters, tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii to Ormianin Ardem Patapoutian i Amerykanin David Julius. Zostali w ten sposób nagrodzeni za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Zdolność odczuwania ciepła kluczowa dla przeżycia”
Ardem Patapoutian i David Julius otrzymają w nagrodę do podziału 10 mln koron szwedzkich (980 tys. euro). Tak Komitet Noblowski uzasadnił swoją decyzję:
„Nasza zdolność do odczuwania cierpła, zimna i dotyku jest kluczowa dla przeżycia oraz stanowi podstawę naszych interakcji z otoczeniem”.
W zeszłym roku Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny trafił do amerykańskich naukowców: Harveya J. Altera i Charlesa M. Rice’a oraz Brytyjczyka Michaela Houghtona za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.
Nagroda ta jest przyznawana od 1901 r. i stanowi jedną z pięciu nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez zmarłego w 1896 r. Alfreda Nobla. Dotychczas przyznano ją 224 naukowcom, w tym jedynie 12 kobietom. Najstarszym laureatem był 87-letni Francis Peyton Rous, który otrzymał Nobla z fizjologii i medycyny w 1966 r. za odkrycie wirusów powodujących nowotwory. Najmłodszym zaś 32-letni Frederick G. Banting, który w 1923 r. został nagrodzony za odkrycie insuliny.
Źródło: Reuter/ PAP
Zobacz także

Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla”

Ig Noble przyznane! W dziedzinie medycyny zwyciężyło odkrycie, że orgazm może… udrażniać nos

Prof. Magdalena Żernicka-Goetz: Moje odkrycie zostało uznane i opublikowane w najlepszych na świecie czasopismach naukowych, ale dla wielu naukowców brzmiało jak herezja
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022