Przejdź do treści

Setki zakażeń grzybami po operacjach plastycznych. Dwie osoby zmarły, 400 pacjentów jest monitorowanych

Pacjenci z infekcją grzybiczą po operacjach plastycznych w Meksyku. Na zdjęciu dwie karetki jadące do szpitala
Pacjenci klinik medycyny estetycznej z podejrzeniem infekcji grzybiczej. USA i Meksyk wzywają WHO o ogłoszenie stanu zagrożenia/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dwie kliniki medycyny estetycznej zostały zamknięte, kilkaset osób jest monitorowanych, a dwie zmarły. U wielu pacjentów meksykańskich placówek, do których na tańsze niż w wielu krajach operacje plastyczne zjeżdżają pacjenci z całego świata, odnotowano grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. USA i Meksyk wzywają WHO do ogłoszenia stanu zagrożenia.

Ogromna liczba zakażeń wywołanych grzybami po operacjach plastycznych

Niemal 400 osób jest monitorowanych, a dwie osoby nie żyją po operacjach plastycznych przeprowadzonych w Meksyku. Jak poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), pacjenci zmarli w wyniku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych po zabiegu z wykorzystaniem znieczulenia zewnątrzoponowego. Obie placówki w mieście Matamoros, w których wykonano operacje, zostały zamknięte. CDC podkreśliło w swoim komunikacie, że wszyscy pacjenci, którzy otrzymali znieczulenie zewnątrzoponowe, powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza nawet pomimo braku objawów infekcji.

Władze Stanów Zjednoczonych i Meksyku wezwali Światową Organizację Zdrowia (WHO) do ogłoszenia stanu zagrożenia zdrowia publicznego w związku z infekcjami grzybiczymi wśród pacjentów meksykańskich klinik. Do zakażenia prawdopodobnie doszło w wyniku zanieczyszczenia leków używanych podczas operacji lub do znieczulenia, o czym poinformował Dallas Smith z CDC. W październiku 2022 r. zastosowanie skażonej tym samym grzybem partii środka znieczulającego doprowadziło do śmierci 39 osób w meksykańskim stanie Durango.

Kobieta siedzi na łóżku szpitalnym

Grzybicze zapalenie opon mózgowych

Grzybicze zapalenie opon mózgowych objawia się przede wszystkim niedowładami nerwów czaszkowych oraz silnymi bólami głowy i szyi. Pierwsze symptomy można pomylić z inną infekcją, np. grypą lub przeziębieniem: pogarsza się samopoczucie, wzrasta temperatura ciała.

W większości przypadków grzybica ośrodkowego układu nerwowego pojawia się u osób z upośledzoną odpornością, np. AIDS. Przyczyną są grzyby z gatunku Cryptococcus. Kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych różni się od zapaleń bakteryjnych i wirusowych intensywnością przebiegu. Głównie ze względu na to, że dotyka osób z poważnymi schorzeniami układu immunologicznego. Grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych nie jest zaraźliwe. Leczy się je substancjami przeciwgrzybiczymi, które należy wdrożyć na wczesnym etapie choroby. W późniejszych fazach choroba może stać się zagrożeniem dla życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.