Kilkadziesiąt osób z porażeniem mięśni po odchudzaniu w tureckich klinikach
Niemal 70 osób z całej Europy zatruło się jadem kiełbasianym. Chorzy przechodzą objawy od łagodnych do ciężkich. U niektórych doszło do paraliżu mięśni, przez co muszą przebywać na oddziałach intensywnej terapii. Jak podało ECDC, do zatrucia doszło w wyniku zabiegów odchudzających przeprowadzanych w Turcji.
Zatrucie jadem kiełbasianym po zabiegach odchudzających
Zgodnie z raportem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, od lutego do 10 marca br. zgłoszono 67 przypadków zatrucia jadem kiełbasianym w Turcji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Zatrucie, nazywane także botulizmem, to poważna choroba, która powoduje m.in. paraliż mięśni. Wywołuje ją toksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum i może wystąpić naturalnie (np. w wyniku spożycia pokarmu zawierającego toksynę czy z ran zakażonych toksyną) lub być spowodowane nieumyślnie po wstrzyknięciu do organizmu z powodów terapeutycznych czy kosmetycznych. Jak potwierdzono w komunikacie, wszyscy pacjenci przeszli zabiegi medyczne mające na celu pomóc im schudnąć. Według dostępnych danych u chorych przeprowadzono botoks żołądka polegający na wstrzyknięciu do żołądka toksyny botulinowej.
60 przypadków zatrucia powiązanych jest z prywatnym szpitalem w Stambule, a trzy przypadki z prywatną placówką w tureckim Izmirze. Wszyscy pacjenci zostali poddani leczeniu w okresie od 22 lutego do 1 marca tego roku. Objawy chorych wahają się od łagodnych do ciężkich, a niektórzy pacjenci wymagają terapii na oddziałach intensywnej terapii.
Władze tureckie rozpoczęły dochodzenie w tej sprawie. Jak podano, produkty użyte podczas zabiegów były licencjonowane, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania w procedurze odchudzającej do wstrzykiwania w żołądek. Działalność odpowiednich działów każdej z klinik zawieszono.
Zatrucie jadem kiełbasianym – co to jest?
Zatrucie jadem kiełbasianym, nazywane także botulizmem, stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Jad kiełbasiany (toksyna botulinowa) jest bardzo silną neurotoksyną, która atakuje układ nerwowy i przyczynia się do hamowania przewodnictwa w połączeniach nerwowo-mięśniowych (synapsach).
Objawy zatrucia jadem kiełbasianym pojawiają się zwykle po 12–72 godzinach od dostania się substancji do organizmu. Czas, po jakim wystąpią symptomy, ma wpływ na ich nasilenie oraz stopień ciężkości choroby. Objawy zatrucia jadem kiełbasianym to:
- porażenie wiotkie mięśni,
- zaburzenia świadomości mogące prowadzić do śpiączki,
- nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha,
- suchość błon śluzowych jamy ustnej i gardła,
- opadanie powiek,
- zaburzenia widzenia,
- trudności z przełykaniem,
- trudności z mówieniem lub bezgłos,
- niedowłady,
- niewydolność oddechowa,
- porażenie mięśni okoruchowych,
- rozszerzenie źrenic.
Zobacz także
Wyleczą migrenę botoksem. Przełomową terapię zrefunduje państwo
„Brzuch tarczycowy? Nie ma takiego objawu. Mylimy pojęcia” – mówi endokrynolog Maciej Jędrzejowski
„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Małgorzata Akkus tłumaczy, jak jeść intuicyjnie i dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne
Polecamy
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Ostrzeżenie GIS: Salmonella w żółtym serze. Sprawdź, czy nie masz tego produktu w domu
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Nowy lek na odchudzanie w tabletkach, nie w zastrzykach. Ozempic doczeka się silnego konkurenta?
się ten artykuł?