Przejdź do treści

Skąd biorą się pryszcze na pośladkach? Jak je wyleczyć?

Skąd biorą się pryszcze na pośladkach? Jak je wyleczyć? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czerwone wykwity, zmiany ropne lub swędzące krostki pojawiające się na pośladkach i udach to wstydliwy problem, z którym boryka się wiele kobiet. Występowanie takich niedoskonałości skórnych może leżeć u podstaw różnych schorzeń, dlatego nie należy ich lekceważyć. Czym spowodowane są pryszcze na pośladkach? Jak im zaradzić? 

Krostki na pośladkach – przyczyny

Krostki na pośladkach to zmiany dermatologiczne, które mogą wystąpić w każdym wieku. U dorosłych krostki na pośladkach występują z powodu nieodpowiedniej higieny, a także w przebiegu takich chorób, jak: 

  • trądzik pospolity, 
  • trądzik skupiony, 
  • rogowacenie okołomieszkowe, 
  • opryszczka narządów płciowych, 
  • reakcja alergiczna, 
  • potówki, 
  • czyraczność, 
  • ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych.

Trądzik pospolity i trądzik skupiony 

Trądzik pospolity (łac. Acne vulgaris) występuje przede wszystkim na twarzy, plecach i przedniej powierzchni klatki piersiowej, ale może też pojawić się na pośladkach. Zmiany przybierają postać wykwitów zapalnych: krost, grudek, nacieków, cyst oraz wykwitów niezapalnych, czyli zaskórników zamkniętych i otwartych. Do przyczyn powstawania trądziku na pośladkach zalicza się m.in.: 

  • nadmierną aktywność gruczołów łojowych, ich przerost oraz zwiększone wydzielanie łoju, 
  • reakcje zapalne i immunologiczne, 
  • kolonizację przewodu wyprowadzającego przez bakterie Propionibacterium acnes, 
  • zaburzenia funkcjonowania bariery naskórkowej, 
  • czynniki fizyczne. 

Najcięższą postacią trądziku pospolitego jest trądzik skupiony (łac. Acne conglobata). Jest to guzkowo-torbielowata odmiana trądziku, która najczęściej występuje u mężczyzn. Schorzenie charakteryzuje się licznymi zaskórnikami i ropniami zlewającymi się ze sobą. U chorych widoczne są grudki, krosty, guzki, pseudocysty i torbiele ropne. Po zagojeniu się zmian mogą powstawać blizny i wgłębienia. Przyczyny pryszczy na pośladkach w przebiegu trądziku skupionego są złożone, przede wszystkim rolę odgrywają tu uwarunkowania genetyczne, zaburzenia wytwarzania łoju, zakażenia bakteryjne i zaburzenia hormonalne.

kobieta je czekoladę

Rogowacenie okołomieszkowe

Rogowacenie okołomieszkowe to choroba spowodowana nadmierną keratynizacją naskórka, a dokładniej rogowaceniem ujść mieszków włosowych. U osób borykających się z tą dolegliwością nie dochodzi do naturalnego złuszczania komórek skóry, a martwe fragmenty komórek zatykają ujścia mieszków włosowych i wywołują stan zapalny. 

Rogowacenie okołomieszkowe zazwyczaj uwarunkowane jest genetycznie. Do jego powstawania przyczynia się też niedobór witaminy A, atopowe zapalenie skóry oraz przesuszenie skóry. Dermatoza objawia się drobnymi rozsianymi krostkami o różowawym lub czerwonawym kolorze. Pryszcze występują na pośladkach, tyle i przodzie ud, ramionach i górnej części pleców. Wyraźnie przesuszona skóra jest szorstka w dotyku, przez co przypomina tzw. gęsią skórkę.

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczkę narządów płciowych HHV-2 wywołuje wirus HSV. U mężczyzn zmiany lokalizują się na penisie, pachwinach, pośladkach i wokół odbytu. U kobiet opryszczka pojawia się na wargach sromowych, łechtaczce, a także pośladkach i w okolicy odbytu. Opryszczką zarazić można się w trakcie seksu oraz po kontakcie z zakażoną skórą okolic intymnych. Pierwszymi objawami opryszczki są zaczerwienienie skóry, ból, pieczenie i swędzenie. Wkrótce potem pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem, które po pewnym czasie pękają, tworząc nadżerki i strupy.

Kobieta trzyma dłonie pod brzuchem z powodu opryszczki na narządach płciowych

Reakcja alergiczna

Pryszcze na pośladkach niekiedy są wynikiem alergii na składniki kosmetyków oraz detergenty znajdujące się w proszkach do prania. Czerwonym krostkom może towarzyszyć swędzenie lub pieczenie. Jeśli w ostatnim czasie zaczęłaś używać nowych kosmetyków do kąpieli, balsamów do ciała lub środków piorących, to one mogą wywoływać wypryski na pośladkach. Zrezygnuj z nich na pewien czas, aby przekonać się, czy objawy ustąpią.

Potówki

Z potówkami zmagają się przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci, ale dolegliwość ta dotyka również dorosłych. Wysypka powstająca w odpowiedzi na przegrzanie organizmu i zwiększoną potliwość może przybrać postać zapalną. Powstałe pęcherze swędzą i wywołują znaczny dyskomfort. Zmiany umiejscawiają się pod pachami, między pośladkami, na brzuchu oraz fałdach łokciowych i przedramionach.

Czyraczność

Czyraczność to bakteryjne zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek. W przebiegu tego schorzenia występują czyraki, czyli krosty zlokalizowane w obrębie mieszków włosowych. Łatwo je rozpoznać, ponieważ krosty zwiększają swoje rozmiary i tworzą się na nich charakterystyczne białe czopy wypełnione ropą i krwią. Czyraki najczęściej występują jako pryszcze na pośladkach oraz karku. Czyraczność wywołana jest infekcją gronkowca złocistego (łac. Staphylococcus aureus). Do choroby przyczynia się obniżona odporność, cukrzyca, choroby nerek i wyniszczenie organizmu.

problemy skórne pleców

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych (łac. Hidradenitis suppurativa – HS), nazywane też trądzikiem odwróconym, to rzadka, przewlekła choroba zapalna skóry. W jej przebiegu obserwuje się guzki i ropnie zlokalizowane w miejscach, w których znajduje się najwięcej gruczołów apokrynowych, a więc pod pachami, pachwinami, kroczem i wewnętrzną powierzchnią ud. Bolesne zmiany skórne mogą pojawić się także pod piersiami i na pośladkach. Etiologia powstawania HS jest niejasna; w rozwoju choroby znaczenie może odgrywać zaczopowanie ujść mieszków włosowych, a następnie infekcja, która jest procesem wtórnym.

Nieodpowiednia higiena

Krostki na pośladkach nie zawsze muszą oznaczać poważne choroby. Niekiedy zmiany skórne powstają w wyniku braku dostatecznej higieny bądź siedzącego trybu życia. Skórę podrażniają źle dobrane kosmetyki oraz ciasna bielizna uszyta ze sztucznych materiałów, a także nieświeży pot.

Pryszcze na pośladkach niemowlaka

Wysypka na pośladkach jest częstym objawem wieku niemowlęcego, spowodowanym pieluszkowym zapaleniem skóry. Krosty na pupie dziecka mogą być skutkiem alergii na niektóre składniki kosmetyków lub uczulenia na pieluchy. Częstą przyczyną zmian skórnych na pośladkach u dzieci jest przegrzewanie. Na skutek wysokiej temperatury otoczenia oraz dużej wilgotności powietrza gruczoły potowe zostają zablokowane, co wywołuje tzw. potówki, czyli krostki na karku, szyi, rękach, nogach i pośladkach dziecka.

Pieluszkowe zapalenie skóry — przyczyny, objawy, leczenie

Jak pozbyć się krost na pośladkach? 

Gdy zaobserwujesz u siebie krosty na pupie, najważniejsze jest znalezienie przyczyny ich pojawienia się. Niekiedy sposób na to, jak pozbyć się pryszczy na pośladkach, jest prozaiczny. Wystarczy zaopatrzyć się w przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów, zwiększyć codzienną aktywność fizyczną oraz pamiętać o regularnej wymianie ręczników i pościeli. Aby uniknąć podrażnień po goleniu, nie można zapomnieć o dokładnym czyszczeniu i suszeniu maszynki oraz stosowaniu pianek lub żeli do depilacji. 

Jeśli działania profilaktyczne nie pomogą, może to oznaczać, że pryszcze na pośladkach mają podłoże chorobowe. Nie należy wtedy bagatelizować problemu – jeśli nie podejmie się żadnych działań, objawy mogą się nasilić. Konieczna będzie więc wizyta u dermatologa, który obejrzy zmiany skórne, przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad i zaproponuje leczenie. 

Jakie pryszcze na pośladkach powinny zaniepokoić? Swędzące krostki mogą wskazywać na zapalenie gruczołów apokrynowych, szczególnie gdy towarzyszą im ropne wykwity i stwardnienie skóry. Bolesne krostki na pośladkach pojawiają się przy bakteryjnych infekcjach mieszków włosowych. Czyraczność często przebiega wraz z gorączką i bólem w obrębie węzłów chłonnych, z kolei twarde krostki na pośladkach są charakterystyczne dla rogowacenia okołomieszkowego.

Co na krosty na pośladkach?

Prawidłowe rozpoznanie przyczyny pryszczy na pośladkach pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia. Zastosowane mogą zostać: 

  • antybiotyki miejscowe, retinoidy miejscowe, nadtlenek benzoilu, izotretynoina – w leczeniu trądziku, 
  • preparaty o działaniu nawilżającym i keratolitycznym, retinoidy, suplementacja oraz uzupełnienie wraz z dietą witamin A, C, E – w leczeniu rogowacenia okołomieszkowego, 
  • antybiotyki, głównie z grupy penicylin i cefalosporyny – w leczeniu czyraczności. 

Jak usunąć krosty na pupie, korzystając z domowych sposobów? W walce z pryszczami na pośladkach ważne jest: 

  • dbanie o higienę: stosowanie preparatów do higieny intymnej o delikatnym składzie, wykonywanie peelingu enzymatycznego (jeśli krostki zawierają treść ropną) lub grubnoziarnistego (u osób bez pryszczy z treścią ropną) raz w tygodniu oraz stosowanie kremów nawilżających, 
  • stosowanie maści i kosmetyków z witaminą A, B5, nadtlenkiem benzoilu, 
  • wprowadzenie diety zawierającej kwasy omega-3, witaminę A, witaminy z grupy B, cynk.
Kobieta przegląda się w lustrze

Bibliografia 

  1. B. Walkowiak, J. Namysł, J. Prokop, R. Żaba, Opryszczka narządów płciowych – klinika i epidemiologia, Post Dermatol Alergol 2007; XXIV, 4: 194-201. 
  2. J. Szepietowski i wsp.,Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie, Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2012, 99, 649-673. 
  3. M. Kołodziejczak, A. Kosim, Ropne zapalenie gruczołów apokrynowych okolicy anorektalnej (hydradenitis suppurativa) – etiologia, diagnostyka i leczenie, Medycyna Rodzinna 1/2005, s. 2-3. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.