Przejdź do treści

Skutki i niebezpieczeństwa związane z paleniem w ciąży. Jak rzucić palenie?

Kobieta w ciąży z odkrytym brzuchem przerywa na pół papieros.
Fot. Kaesler Media/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Palenie w ciąży jest zawsze szkodliwe dla dziecka. Dlatego tak ważne jest zachęcenie ciężarnych do jak najwcześniejszego rzucenia palenia. Nagłe rzucenie palenia w ciąży nie jest zagrożeniem dla dziecka.

O tym, że palenie tytoniu jest szkodliwe, wie każdy, jednak palący często zapomina o osobach przebywających w jego otoczeniu. Wiele razy widzi się kobiety w zaawansowanej ciąży z papierosem. Część z nich uważa, że krzywdzi wyłącznie siebie. Nic bardziej mylnego. Palenie szkodzi nie tylko osobie palącej, ale również osobom w otoczeniu. Skutki palenia w ciąży są dla dziecka bardzo poważne. Nie dotyczy to tylko palenia czynnego, ale również biernego. Nie ma dobrego momentu, kiedy rzucić palenie w ciąży. Palić bowiem w ciąży nie wolno już od samego początku jej trwania, ponieważ zwiększa ono ryzyko wielu chorób w późniejszym życiu. Kobieta powinna rzucić palenie już w okresie planowania ciąży.

Palenie przed ciążą

Palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na organizm. Może uniemożliwić nawet zajście w ciążę. U mężczyzn palenie zmniejsza sprawność i jakość plemników. Ponadto może powodować problemy z erekcją. U kobiet palenie ma również wielokierunkowy wpływ na organizm i płodność. Przyspiesza starzenie organizmu, kobieta jest więc dużo krócej płodna. Papierosy wpływają negatywnie na gospodarkę hormonalną – zmniejszają poziom estrogenów, zabijają komórki jajowe, zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Palenie w ciąży a łożysko

Papieros to niekończąca się lista chemicznych substancji trujących. Mają one działanie rakotwórcze i pobudzające. W większości trucizny te swobodnie przenikają z płuc do krążenia, a z krążenia do dziecka przez łożysko. Negatywny wpływ na zdrowie dziecka ma również palenie bierne.

Skutki palenia w ciąży

Lista powikłań związanych z paleniem w ciąży nie ma końca. Chodzi przede wszystkim o dziecko. Okazuje się, że palenie w ciąży może przyczynić się do zmian w DNA i organizmie dziecka, co obserwowane jest jeszcze wiele lat po narodzinach. Palenie w ciąży powoduje tzw. zmiany epigenetyczne – w obszarze całego genomu dziecka i determinuje ekspresję genów. Zmiany epigenetyczne uczestniczą w wielu procesach rozwojowych człowieka. Wpływają na aktywność genów, co przekłada się również na wzrost ryzyka zachorowania na poważne schorzenia. Skutki palenia w ciąży są zatrważające. Oto najpoważniejsze skutki palenia:

  • poronienie,
  • łożysko przodujące, zbyt nisko usadowione, które częściowo lub całkowicie zakrywa ujście szyjki macicy, a przy porodzie stwarza konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia, jak również jest zagrożeniem dla dziecka i matki,
  • poród przedwczesny,
  • zakażenie wewnątrzmaciczne,
  • powikłania wcześniactwa,
  • niska masa urodzeniowa płodu,
  • znaczny spadek odporności u dziecka i zwiększona podatność na infekcje,
  • problemy z gojeniem się rany po cięciu cesarskim.

To jednak nie koniec listy powikłań związanych z paleniem. Dzieci, których matki paliły, czy też inni palili w towarzystwie ciężarnej, mają zwiększone ryzyko alergii po porodzie, wykazują częściej wszelkiego typu nietolerancje pokarmowe niż inne dzieci. Okazuje się, że poza powikłaniami okołoporodowymi i późniejszymi powikłaniami zdrowotnymi, dzieci kobiet palących w ciąży wykazywały znaczne trudności wychowawcze. Doktor Judith S. Brook wraz ze współpracownikami ze szkoły medycznej Mount Sinai w Nowym Jorku udowodnili, że palenie w ciąży prowadzi do wzrostu ryzyka występowania zachowań kryminalnych u dzieci, pojawienia się u nich zaburzeń pod postacią labilności emocjonalnej, impulsywności i wielu innych zachowań negatywnych.

Zobacz także

Jak rzucić palenie w ciąży?

Rzucanie palenia w ciąży powinno być o tyle proste, że kobieta, która dowiaduje się, że będzie miała dziecko, jest odpowiedzialna już nie tylko za siebie. Niestety palenie w ciąży w pierwszych tygodniach, kiedy często o ciąży nie wiadomo, a zachodzą intensywne procesy organogenezy, prowadzi do poważnych powikłań, dlatego najlepiej jest rzucić palenie w okresie planowania ciąży. Wiele kobiet zadaje sobie pytania: jak rzucić palenie w ciąży i czy nagłe rzucenie palenia nie wpłynie negatywnie na przebieg ciąży? Niektórzy twierdzą, że rzucenie palenia w ciąży może wywołać stres i zaszkodzić dziecku. Nie jest to jednak prawdą. Oczywiście kobieta, która paliła dużo, odczuje negatywny skutek odstawienia papierosów. Objawy, które się pojawią, nie stanowią zagrożenia dla dziecka, a ewentualny wpływ jest mniej szkodliwy, niż samo palenie. Należy mieć na uwadze, że rzucenie palenia dopiero w ciąży nie powoduje, że dziecko jest zupełnie wolne od szkodliwego wpływu papierosów. Detoksykacja trwa długi czas. Jednak im szybciej rzuca się palenie w ciąży, tym lepiej.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.