Przejdź do treści

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? Dominik Haak wyjaśnia, co powinnaś o nich wiedzieć

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet?
Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciężko chyba znaleźć dorosłą osobę, która nie słyszałaby o prezerwatywach dla mężczyzn. Jednak mało kto wciąż wie, że istnieje też ich odpowiednik dla osób z waginami. Jest jednak kilka istotnych powodów, dlaczego nie jest on tak popularny jak „tradycyjne” prezerwatywy. Mówi o nich w swoim najnowszym poście na Instagramie Dominik Haak.. 

Prezerwatywy dla kobiet?

„Każdy/a z nas na pewno nie raz widział/a prezerwatywę tradycyjną, wykonaną najczęściej z lateksu, zakłada się ją na penisa w stanie erekcji. To nie jest jednak jedyny rodzaj prezerwatyw! Choć są dużo mniej popularne, to wcale nie mniej skuteczne – mowa o prezerwatywach dla osób z waginami, nazywanych inaczej femidomami” – pisze w swoim poście Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji.

Jak dodaje, femidom wyglądem nieco przypomina prezerwatywę tradycyjną, z tym że ma inny kształt – podobny do podłużnego balonika. Wykonany jest z naturalnego lateksu lub poliuretanu. Charakterystyczne dla prezerwatywy dla osób z waginami są dwa pierścienie – jeden, otwarty, na początku i drugi, zamknięty – na końcu. Dzięki nim prezerwatywa nie wypada i łatwiej jest ją założyć.

„Femidom można założyć nawet kilka godzin przed stosunkiem, przy prawidłowym założeniu prezerwatywy te mają 95 proc. skuteczności oraz, co bardzo istotne, chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową” – podkreśla ekspert.

Minusy femidomu

Takie prezerwatywy mają też jednak swoje minusy. Jak pisze Haak, niektóre osoby skarżą się, że w czasie stosunku femidom jest odczuwalny. Są jeszcze dwie inne wady, które nie są winą femidomu samego w sobie: cena i dostępność.

„Ile razy widziałeś/aś lub słyszałeś/aś o prezerwatywie tradycyjnej, a ile razy o prezerwatywie dla osób z waginami? No właśnie! Prezerwatywę tradycyjną można kupić w każdej aptece, sklepie czy stacji benzynowej, a jej koszt waha się od 7 do 14 zł za opakowanie zawierające trzy sztuki. Femidom można znaleźć jedynie w nielicznych aptekach lub internecie, a cena opakowania zawierającego również trzy sztuki wynosi od 30 do 45 zł” – pisze seksuolog.

Przepaść cenowa i różnica w dostępności femidomów, w porównaniu z tradycyjnymi prezerwatywami, są więc ogromne! Może już najwyższy czas, żeby się to zmieniło?

Tak, "kobiecy" wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, jak go rozpoznać

Centrum Terapii Haak

Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Posty na profilu w mediach społecznościowych piszą także psycholożki z CTH. Profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. internautów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: