Stulejka u dziecka – co to jest? Jak ją rozpoznać i właściwie leczyć?
Stulejka to niemożność odprowadzenia napletka u dziecka po drugim roku życia oraz u dorosłych mężczyzn. Wymaga leczenia, ponieważ nie ustępuje samodzielnie. Nie wolno również na siłę odciągać napletka.
Stulejka u dziecka po porodzie może być zjawiskiem fizjologicznym, w innym wieku natomiast należy do patologii, podobnie jak stulejka u dorosłych. Co to właściwie jest stulejka? To nadmierne zwężenie napletka, które powoduje niemożność jego odprowadzenia do rowka zażołędnego. Leczenie stulejki to przede wszystkim zabieg obrzezania. Bez leczenia może dojść nawet do powstania raka prącia.
Czym jest stulejka u dzieci i jak wygląda?
Stulejka dotyczy chłopców i mężczyzn, gdyż jest to wada dotycząca męskich narządów płciowych. Prącie jako męski narząd płciowy zbudowany jest wewnątrz z ciał jamistych oraz ciała gąbczastego. Ciało gąbczaste rozszerza się w przedniej części, tworząc żołądź prącia, na której powinno znajdować się ujście zewnętrzne cewki moczowej. Trzon prącia pokryty jest skórą, żołądź natomiast błoną śluzową. Żołądź dodatkowo pokryta jest fałdem skóry, czyli napletkiem, który przymocowany jest od spodu prącia wędzidełkiem napletka. W czasie wzwodu, czyli erekcji, ciała jamiste wypełniają się krwią, a napletek odsłania żołądź prącia. Bez wzwodu napletek również powinien być odprowadzalny do rowka zażołędnego, tym bardziej, że pod napletkiem gromadzi się mastka, która powinna być regularnie myta i usuwana spod napletka. Mianem stulejki określa się niemożność odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego, co z czasem prowadzi do całkowitego zarośnięcia napletka.
Przyczyny stulejki u dzieci i u dorosłych
W okresie noworodkowym stulejka jest fizjologicznym zjawiskiem. W okresie dziecięcym częstą przyczyną może być krótkie wędzidełko. Nie jest to jednak objaw dotyczący wyłącznie małych dzieci. Stulejka może pojawić się także u starszych dzieci i dorosłych, a przyczyn tego stanu może być wiele. Zalicza się do nich urazy w okolicy napletka i nieprawidłową higienę – niewłaściwe oczyszczanie prącia, co powoduje nawracające stany zapalne. Stulejka u starszych mężczyzn może powstawać na skutek cukrzycy, nawracających zakażeń układu moczowego, infekcji okolicy napletka.
Objawy stulejki u dzieci i dorosłych – jak rozpoznać stulejkę?
Stulejka może mieć różną postać. Częściowa stulejka oznacza ograniczenie otworu napletka i uniemożliwienie jego odprowadzenia głównie przy wzwodzie prącia. Może jednak dojść do powstania całkowitej stulejki – całkowitego zarośnięcia napletka. Jej efektem może być nawet zatrzymanie moczu. Inaczej sprawa wygląda u noworodków, a inaczej u mężczyzn. Stulejka fizjologiczna występuje bowiem w pierwszym miesiącu życia. Wynika to z faktu, że blaszka wewnętrzna napletka jest przyklejona do żołędzi. Dopiero wraz z powiększaniem się prącia dochodzi do stopniowego odklejania się tej blaszki wewnętrznej, co ostatecznie umożliwia odprowadzenie napletka. Najczęściej u dwuletniego chłopca napletek jest już odprowadzalny. W kolejnych latach przy wzwodzie prącia powinno dojść do zsunięcia się napletka z żołędzi. Od dołu dochodzi do napięcia wspomnianego wcześniej wędzidełka napletka. Jeśli jest ono zbyt krótkie, nadmiernie się napina. To z kolei nie tylko uniemożliwia całkowite zsunięcie napletka, ale także grozi naderwaniem wędzidełka, silnym krwawieniem, a w konsekwencji powstaniem blizny na wędzidełku i nasileniem objawów bólowych. Przy znacznym zwężeniu napletka objawami są nie tylko ból, zniekształcenie prącia, ale także zatrzymanie moczu, stany zapalne, a nawet procesy nowotworowe.
Leczenie stulejki u dzieci i dorosłych – kiedy konieczny jest zabieg?
Operacja stulejki w okresie noworodkowym obejmuje wyłącznie stany, gdy uniemożliwia dziecku prawidłowe oddawanie moczu. Zdarza się też, że u dzieci stulejka jest czynnikiem zwiększającym ryzyko nawracających zakażeń okolicy napletka, a także wtórnych infekcji dróg moczowych, łącznie z zastojem moczu. Zabiegiem takim jest obrzezanie. Wskazania do obrzezania u dorosłych obejmują:
- nawracające zakażenia układu moczowego,
- obrzęk penisa,
- ostre zapalenia napletka i żołędzi,
- zaburzenia oddawania moczu,
- problemy z erekcją i upośledzenie funkcji seksualnych,
- zmiany mogące sugerować transformacje nowotworowe w obrębie napletka,
- załupek,
- zatrzymanie moczu.
Operację stulejki w postaci zabiegu obrzezania wykonuje się po ukończeniu 2 roku życia w znieczuleniu ogólnym u dzieci, a u dorosłych w znieczuleniu miejscowym. Konieczna jest depilacja okolic łonowych. Na czym polega zabieg? Rozcina się dwie blaszki napletka, odcina się okrężnie zmieniony napletek. Czasami wykonuje się zabieg częściowego usunięcia napletka, jednak jest to związane z ryzykiem nawrotu stulejki. To prosty zabieg, nie niosący powikłań, a w wielu kulturach wykonywany rutynowo po urodzeniu
Inne metody leczenia stulejki
Leczenie stulejki domowymi sposobami nie powinno być stosowane. Samodzielne odprowadzanie napletka może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zdarza się jednak, że u dzieci początkowo wykonuje się odpowiednie ćwiczenia na rozciąganie napletka. Ćwiczenia te polegają na odciąganiu delikatnym napletka, szczególnie w czasie kąpieli. Czasami w ramach domowej opieki stosuje się maści na stulejkę u dziecka ze sterydami. Jednak należy pamiętać, że ściąganie napletka bez wyczucia i bez konsultacji z lekarzem prowadzić do urazów i zwłóknień tkanki.
Najnowsze w naszym serwisie
Jakie badania na celiakię wykonać, by potwierdzić nietolerancję glutenu?
Fuga dysocjacyjna – jak się objawia? Przykłady fugi dysocjacyjnej
Leki przeciwlękowe, pełna lista. Jak działają poszczególne preparaty?
Brzuch tarczycowy – dlaczego hormony mogą być przyczyną nadmiaru tłuszczu?
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Kiedy pojawia się rzucawka ciążowa? Objawy, które powinny zaniepokoić
się ten artykuł?