Przejdź do treści

Sukces szczepionki przeciwko malarii. Najnowsze badania wskazują na skuteczność na poziomie 77 proc.

Tekst o sukcesie szczepionki przeciwko malarii. Na zdjęciu: Zbliżenie na komęta - HelloZdrowie
Szczepionka na malarię / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wyniki badań naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego dają nadzieję na walkę z malarią – chorobą, która w 2020 roku w Afryce zabiła cztery razy więcej osób niż COVID-19. Szczepionka stworzona przez badaczy daje rezultat na poziomie 77 proc.

Szczepionka przeciwko malarii

Naukowcom z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko malarii. Jak wynika z badań, efektywność preparatu wynosi 77 proc., co przekracza wymagany przez Światową Organizację zdrowia rezultat o 2 punkty procentowe.

Jak zaznacza BBC, osiągnięcie ekspertów może okazać się kluczem do walki z chorobą, przez którą w Afryce ginie nawet 400 tys. osób rocznie.

Testy przeprowadzono na 450 dzieciach w Burkina Faso. Trwały one 12 miesięcy i nie wykazały żadnych niepożądanych efektów. Kolejnym krokiem będzie etap, który obejmie 5 tys. dzieci w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat, z czterech afrykańskich krajów.

Do tej pory najskuteczniejsza szczepionka wykazała 55 proc. skuteczność. Opracowanie preparatu dającego rezultat na poziomie 77 proc. było tak trudne, ponieważ znajdują się w nim tysiące genów. Dla porównania – w koronawirusie obecnych jest ich tylko ok. 12.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Malaria – co to za choroba?

Malaria (zimnica, paludyzm, dawna nazwa – febra) to tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium rotium.

U człowieka najczęściej dochodzi do zakażeń zarodźcem ruchliwym (Plasmodium vivax) i sierpowatym (Plasmodium falciparum), przy czym ten ostatni powoduje najcięższą postać choroby i najczęściej prowadzi do zgonu. Malaria jest najczęściej na świecie rozpoznawaną chorobą zakaźną. Czynnikiem przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles.

Pierwsze objawy choroby to wysoka gorączkadreszcze, bóle głowy, wymioty i czasami biegunka. Następnie pojawiają się obfite poty i następuje gwałtowne obniżenie temperatury. Innymi typowymi objawami towarzyszącymi malarii są: zaburzenia świadomości, duszność, kaszel, bóle mięśniowe i kręgosłupa.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.