2 min.
Sukces szczepionki przeciwko malarii. Najnowsze badania wskazują na skuteczność na poziomie 77 proc.

Szczepionka na malarię / istock
Wyniki badań naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego dają nadzieję na walkę z malarią – chorobą, która w 2020 roku w Afryce zabiła cztery razy więcej osób niż COVID-19. Szczepionka stworzona przez badaczy daje rezultat na poziomie 77 proc.
Szczepionka przeciwko malarii
Naukowcom z brytyjskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko malarii. Jak wynika z badań, efektywność preparatu wynosi 77 proc., co przekracza wymagany przez Światową Organizację zdrowia rezultat o 2 punkty procentowe.
Jak zaznacza BBC, osiągnięcie ekspertów może okazać się kluczem do walki z chorobą, przez którą w Afryce ginie nawet 400 tys. osób rocznie.
Testy przeprowadzono na 450 dzieciach w Burkina Faso. Trwały one 12 miesięcy i nie wykazały żadnych niepożądanych efektów. Kolejnym krokiem będzie etap, który obejmie 5 tys. dzieci w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat, z czterech afrykańskich krajów.
Do tej pory najskuteczniejsza szczepionka wykazała 55 proc. skuteczność. Opracowanie preparatu dającego rezultat na poziomie 77 proc. było tak trudne, ponieważ znajdują się w nim tysiące genów. Dla porównania – w koronawirusie obecnych jest ich tylko ok. 12.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Malaria – co to za choroba?
Malaria (zimnica, paludyzm, dawna nazwa – febra) to tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium rotium.
U człowieka najczęściej dochodzi do zakażeń zarodźcem ruchliwym (Plasmodium vivax) i sierpowatym (Plasmodium falciparum), przy czym ten ostatni powoduje najcięższą postać choroby i najczęściej prowadzi do zgonu. Malaria jest najczęściej na świecie rozpoznawaną chorobą zakaźną. Czynnikiem przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles.
Pierwsze objawy choroby to wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy, wymioty i czasami biegunka. Następnie pojawiają się obfite poty i następuje gwałtowne obniżenie temperatury. Innymi typowymi objawami towarzyszącymi malarii są: zaburzenia świadomości, duszność, kaszel, bóle mięśniowe i kręgosłupa.
Udostępnij!
Zobacz także

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą

„Jak ktoś dobrze wygląda i ładnie pachnie, to nie może mieć HIV – osoby, które tak myślą, trafiają do szpitala już na etapie AIDS” – mówi dr Aneta Cybula, specjalistka chorób zakaźnych

„Nie możemy popadać w panikę, ani stwarzać sytuacji, kiedy ludzie będą się czuć non stop zagrożeni” – o koronawirusie mówi dr Paweł Grzesiowski
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023