Przejdź do treści

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Tabletki na odchudzanie: pomagają czy szkodzą?

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy tabletki na odchudzanie pomagają czy szkodzą?
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy tabletki na odchudzanie pomagają czy szkodzą? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Specyfiki na odchudzanie rzeczywiście wspomagają utratę wagi czy raczej stanowią zagrożenie dla zdrowia? I czy warto wrzucać tego typu produkty do jednego worka z „tradycyjnymi” suplementami diety? Tłumaczą: dietetyczka Monika Kroenke oraz endokrynolożka i internistka Sylwia Kuźniarz-Rymarz. 

W cyklu „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” obalamy znalezione w internecie błędne przekonania na temat suplementów i wyjaśniamy, jakie są fakty. Robimy to dzięki wiedzy najlepszych specjalistów z zakresu dietetyki, medycyny rodzinnej i farmacji, którzy współtworzą nasze teksty. W kolejnej, piątej części cyklu, sprawdzamy, czy tabletki na odchudzanie to coś, czym warto się zainteresować, kiedy chcemy zrzucić parę kilogramów. A może należy ich unikać jak ognia?


Suplementy na odchudzanie – brać czy unikać?

Dietetyczka Monika Kroenke podkreśla, że nazwa „suplement wspomagający odchudzanie” to bardzo szerokie pojęcie. Może kryć się za nim bardzo wiele – od naturalnych, ziołowych składników, poprzez tzw. spalacze (np. kofeina), po substancje wpływające na pracę wątroby i wchłanianie pokarmu w jelicie.

– Tak naprawdę ciężko stwierdzić, który aspekt procesu trawienia i przyswajania miałby być regulowany przez suplement diety, by mógł on zostać nazwany „wspomagającym odchudzanie”. Tego typu tabletki mogą dotykać różnych obszarów, a nie wszystkie z nich dla danego pacjenta będą bezpieczne – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie dietetyczka Monika Kroenke.

Specjalistka podkreśla, że kwestie zmiany wagi ciała są na tyle indywidualne, że ciężko ocenić wpływ danego „suplementu wspomagającego odchudzanie”, nie widząc konkretnego pacjenta. Ekspertkę niepokoi jednak zbyt łatwy dostęp do tego typu produktów. Bez problemu mogą je bowiem nabyć nie tylko świadomi dorośli, ale również nastolatki w wieku dojrzewania, podatne na wpływ otoczenia i narażone na zaburzenia odżywiania. Dlatego właśnie tak ważne jest, by wybierać podobne środki z głową i zawsze pod okiem dietetyka bądź lekarza.

Specyfiki na odchudzanie okiem dietetyczki i internistki

– Często zdarza się, że pacjentki próbują wszelkiego rodzaju wspomagaczy odchudzania, na przykład stosują ogromne ilości sproszkowanej kofeiny. Może to doprowadzić do niebezpiecznie wysokiego tętna. A serce, które szybko się kurczy, zużywa dużo składników mineralnych, co w konsekwencji może pozbawić organizm ważnych zasobów, chociażby potasu i magnezu. W tej sytuacji może dojść nawet do zatrzymania akcji serca – wyjaśnia Kroenke.

Lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, endokrynolożka i internistka z Centrum Medycznego Sublimed w Krakowie opowiada z kolei, że w USA swego czasu było głośno np. stosowaniu produktów zawierających hormon tarczycy w celu przyspieszenie metabolizmu.

– To jest skrajnie niebezpiecznie, bo dla zdrowego człowieka nadmiar hormonów tarczycy może doprowadzić do komplikacji sercowych – podkreśla specjalistka.

Ekspertki przestrzegają też przed dowolnym dawkowaniem suplementów diety. Choć te ostatnie są lekami, również wpływają na organizm, a ich przedawkowanie może być groźne dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego w przypadku stosowania każdego tego typu produktu trzeba uważnie przeczytać zalecenia i sposób dawkowania preparatu.

– Moje pacjentki często mówią, że „na opakowaniu było napisane, żeby wziąć 3 tabletki, a one wzięły 10, żeby był lepszy efekt”. To tak nie działa. W ten sposób można sobie tylko zaszkodzić – podkreśla dietetyczka.

Jeśli suplementy na odchudzanie, to jakie?

Jeśli już jednak zdecydujemy, że będziemy przyjmować suplementy wspomagające odchudzanie i chcemy wybrać te najbardziej odpowiednie dla nas, to na jakie produkty najlepiej się zdecydować? Lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz wyjaśnia:

– Do odchudzania powinniśmy podchodzić jako do procesu połączenia diety redukcyjnej i aktywności fizycznej (to naprawdę nas odchudza) . Jeżeli stosując tę strategię, będziemy potrzebowali więcej niektórych składników odżywczych, np. potasu, magnezu, czasami żelaza, możemy takie suplementy stosować – tłumaczy ekspertka.

A co ze spalaczami tłuszczu, takimi jak kurkumina czy kofeina? Całkowicie powinniśmy ich unikać, czy jednak takie zero-jedynkowe podejście jest przesadne?

– Jeżeli zdrowo się odżywiamy i dodatkowo trenujemy, to tego typu suplementy mogą nam pomóc w odchudzaniu. Przydadzą się szczególnie u osób trenujących – jako przyspieszacze metabolizmu – wyjaśnia lek. Kuźniarz-Rymarz.

 


Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące suplementów diety, napisz do mnie. Możesz też zaproponować kolejne tematy, które będą częścią serii „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” . Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc! 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: