4 min.
Perystaltyka jelit – jak walczyć z jej zaburzeniem? Skąd się biorą zaburzenia perystaltyki?

Fot. deagreez / Adobe
Perystaltyka to odruch nerwowo-mięśniowy, bez którego niemożliwe okazuje się sprawne przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż przewodu pokarmowego. Dość uciążliwe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego mogą wynikać właśnie z zaburzeń perystaltyki jelit.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zaburzenia perystaltyki jelit dotykają osoby w bardzo różnym wieku. Problemy z perystaltyką zdarzają się bardzo często, a niektóre ich odmiany mogą być groźne dla zdrowia i życia.
Co to jest perystaltyka?
Perystaltyka to określenie, które – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie dotyczy włącznie jelit. Perystaltyka rozpoczyna się już w przełyku i kończy dopiero w odbytnicy. Perystaltyka to bowiem całościowo pojęty odruch nerwowo-mięśniowy, który umożliwia przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż całego przewodu. Odruch ten uruchomiony zostaje przez rozciągnięcie ściany przewodu w wyniku umieszczenia w nim pokarmu. Z tego też powodu uznaje się, że perystaltyka rozpoczyna się w przełyku. Fala perystaltyczna przesuwa treść pokarmową z szybkością 2–25 cm/s. Leniwa perystaltyka jelit występuje, gdy treść przesuwa się zbyt wolno, wzmożona perystaltyka jelit to z kolei sytuacja zbyt dynamicznego przesuwania się treści pokarmowych.
Na perystaltykę i jej aktywność (skurcze i rozkurcze mięśni układu pokarmowego) wpływ ma przede wszystkim układ autonomiczny.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zaburzenia perystaltyki jelit – skąd się biorą?
Wzmożona perystaltyka jelit to tylko jedno z kilku możliwych zaburzeń odruchu mięśniowo-nerwowego. Zaburzenia perystaltyki obejmują:
- leniwą perystaltykę jelit,
- wzmożoną perystaltykę jelit,
- brak perystaltyki jelit,
- wsteczną perystaltykę jelit.
Leki na perystaltykę jelit muszą być dopasowane jednak nie tylko do typu problemu, ale i do jego przyczyny. Poprawa perystaltyki jelit wymaga ustalenia powodu, dla którego mięśnie przewodu pokarmowego pracują za szybko lub za wolno. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń perystaltyki jelit należą:
- stres – poprzez negatywne emocje człowiek oddziałuje na pracę układu mięśniowego; pośrednikiem jest tutaj układ autonomiczny wchodzący w skład układu nerwowego. Problemy te wspomaga także niewłaściwa dieta i niski poziom nawodnienia organizmu;
- choroby w obrębie jamy brzusznej – głośna lub nadmierna perystaltyka jelit może być także wynikiem stanu zapalnego w obrębie jamy brzusznej. Dzieje się tak w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, chorób zapalnych jelit, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
- choroby neurologiczne – do zaburzenia kontroli nad perystaltyką jelit dochodzi w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) lub układu autonomicznego. Stwardnienie rozsiane oraz stwardnienie zanikowe boczne to przykłady chorób, które mogą prowadzić do takiego stanu;
- leki – do problemów z perystaltyką jelit bardzo często przyczyniają się antybiotyki, niszczą one bowiem florę bakteryjną jelit. Równie niekorzystne dla perystaltyki są preparaty żelaza, które spowalniają pracę jelit.
Wsteczna perystaltyka jelit wiąże się natomiast z zatruciem pokarmowym. Brak perystaltyki jelit to sytuacja zagrożenia życia, której przyczyną jest pojawienie się w przewodzie przeszkody uniemożliwiającej przesuwanie się treści pokarmowej. Może nią być guz nowotworowy zamykający światło przewodu lub silny stan zapalny powstały przy pęknięciu jelita i wylewaniu się treści kałowej do jamy brzusznej.
Zobacz także
Perystaltyka jelit – objawy
Głośna perystaltyka jelit to jeden z objawów towarzyszących zaburzeniom odruchu mięśniowo-nerwowego. Objawy zaburzeń perystaltyki jelit wiążą się przede wszystkim z ich przyspieszoną lub spowolnioną aktywnością:
- wzmożona perystaltyka jelit objawia się silnymi bólami brzucha oraz biegunkami;
- zmniejszona perystaltyka jelit objawia się uporczywymi zaparciami, nadmiernym wydzielaniem gazów, bólami brzucha oraz uczuciem ciężkości;
- wsteczna perystaltyka jelit objawia się wymiotami.
Jak poprawić perystaltykę jelit?
Leki na poprawę perystaltyki jelit stosuje się, gdy przyczyną problemów z układem pokarmowym jest stres. Inne wymienione przyczyny zaburzeń perystaltyki jelit wymagają leczenia choroby odpowiadającej za spowolnienie lub przyspieszenie fali perystaltycznej.
Poprawie perystaltyki jelit sprzyja zmiana nawyków żywieniowych. Warto zrezygnować z wysoko przetworzonych produktów, włączyć do diety produkty bogate w błonnik oraz dużo pić. Leki na poprawę perystaltyki jelit warto stosować w przypadku leczenia antybiotykami oraz po jego zakończeniu. Probiotyki chronią florę bakteryjną, minimalizując w ten sposób ryzyko uszkodzeń. Warto postawić także na naturalne probiotyki: zsiadłe mleko, kefiry, jogurty, maślanki. Zioła na poprawę perystaltyki jelit to przede wszystkim siemię lniane, babka płesznik i ostropest plamisty.
Najnowsze w naszym serwisie

06.02.2023
Skala ASA w kwalifikacji do zabiegu operacyjnego. Na co zwrócą uwagę anestezjolodzy?

06.02.2023
Czym jest osobowość psychopatyczna, jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak ją leczyć?

05.02.2023
Nerwica lękowa – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

05.02.2023
Bieg po zdrowie. Rodzaje biegów, dlaczego warto znaleźć najlepszy dla siebie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023