Przejdź do treści

Szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. E-skierowania już dostępne

Szczepienie dziecka
Szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. E-skierowania już dostępne/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczepienia na COVID-19 dzieci powyżej 5 r.ż., które miały rozpocząć się w Polsce 13 grudnia, ruszą z kilkudniowym opóźnieniem. W systemie są już jednak dostępne skierowania na szczepienia. Rodzice będą mogli rejestrować swoje dzieci na podanie preparatu od 14 grudnia.

Szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat

Szczepienia na COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat (początkowo zapowiadane na 13 grudnia) rozpoczną się w Polsce 16 grudnia. Skierowania na szczepienia, choć miały być dostępne dwa dni przed tym terminem, pojawiły się w systemie jednak znacznie szybciej. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 już od niedzieli, 12 grudnia jest dostępny na stronie gov.pl.

„W najbliższą niedzielę i poniedziałek (12 i 13 grudnia — przyp. red.) będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym” – mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzieciom podawana będzie niższa dawka szczepionki (10 µg) niż stosowana u młodzieży w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, dzieci otrzymają dwie dawki preparatu w odstępie trzech tygodni.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2.

Szczepionka

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

E-skierowania na szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat powinny zostać wystawione automatycznie według numerów PESEL. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 5 lat, skierowanie pojawi się w systemie wraz z datą jego urodzin. W razie braku skierowania wystawić je może także lekarz w punkcie szczepień pod warunkiem, że dziecko skończyło 5 lat.

Rejestracja dzieci w wieku 5-11 lat będzie możliwa od 14 grudnia 2021 r.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie? Jak czytamy na stronie rządowej, można zrobić to na kilka sposobów:

  • zadzwoń na całodobową infolinię 989.
  • skontaktuj się z wybranym punktem szczepień. Numery telefonów znajdziesz tutaj.
  • skorzystaj ze strony internetowej pacjent.gov.pl (Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego).
  • wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.