Przejdź do treści

Szczepionka Pfizer i BioNTech na COVID-19 nie dla alergików? U dwóch zaszczepionych osób pojawiła się reakcja alergiczna

Szczepionka Pfizer i BioNTech na COVID-19 nie dla alergików. U dwóch zaszczepionych osób pojawiła się reakcja alergiczna
Szczepionka Pfizer i BioNTech na COVID-19 nie dla alergików. U dwóch zaszczepionych osób pojawiła się reakcja alergiczna / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

8 grudnia kilka tysięcy osób w Wielkiej Brytanii zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi COVID-19. Ukazało to konieczność nowego zalecenia dla szczepionki Pfizer i BioNTech. Osoby, które posiadają historię poważnych reakcji alergicznych, nie powinny jej przyjmować. 

Wysypka, duszności, spadek ciśnienia

Zalecenie, by nie przyjmować szczepionki Pfizer i BioNTech dotyczy osób, które w przeszłości miały reakcje alergiczne na leki, żywność lub szczepionki – informuje agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA. Decyzję podjęto po tym, jak we wtorek u dwóch pracowników publicznej służby zdrowia wystąpiły reakcje alergiczne – informuje BBC.

– Jak to często bywa w przypadku nowych szczepionek, po tym, jak dwie osoby mające w przeszłości znaczące reakcje alergiczne zareagowały negatywnie, MHRA zapobiegawczo zaleciła, żeby osoby, u których występują znaczące reakcje alergiczne, nie przyjmowały tego szczepienia – powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii, dodając, że obie osoby wracają do zdrowia.

Stan osób, u których wystąpiła reakcja alergiczna, po odpowiednim leczeniu się poprawił. Prawdopodobnie wystąpiła u nich reakcja anafilaktoidalna. Jest ona znacznie łagodniejsza niż anafilaksja, której objawami są: wysypka na skórze, duszności i spadek ciśnienia krwi.

Badania kliniczne

Co mówią wyniki testów? Podobnych reakcji, jak ta u dwóch pracowników służby zdrowia, nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, w których zaszczepiono ponad 20 tys. osób. Jednak osoby z historią reakcji alergicznych nie były rekrutowane do testów nad szczepionką.

Takie reakcje są rzadkie, ale zdarzają się także w przypadku innych szczepionek, np. w przypadku szczepienia przeciw grypie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.