Szczepionka Pfizer i BioNTech na COVID-19 nie dla alergików? U dwóch zaszczepionych osób pojawiła się reakcja alergiczna
8 grudnia kilka tysięcy osób w Wielkiej Brytanii zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi COVID-19. Ukazało to konieczność nowego zalecenia dla szczepionki Pfizer i BioNTech. Osoby, które posiadają historię poważnych reakcji alergicznych, nie powinny jej przyjmować.
Wysypka, duszności, spadek ciśnienia
Zalecenie, by nie przyjmować szczepionki Pfizer i BioNTech dotyczy osób, które w przeszłości miały reakcje alergiczne na leki, żywność lub szczepionki – informuje agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA. Decyzję podjęto po tym, jak we wtorek u dwóch pracowników publicznej służby zdrowia wystąpiły reakcje alergiczne – informuje BBC.
– Jak to często bywa w przypadku nowych szczepionek, po tym, jak dwie osoby mające w przeszłości znaczące reakcje alergiczne zareagowały negatywnie, MHRA zapobiegawczo zaleciła, żeby osoby, u których występują znaczące reakcje alergiczne, nie przyjmowały tego szczepienia – powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii, dodając, że obie osoby wracają do zdrowia.
Stan osób, u których wystąpiła reakcja alergiczna, po odpowiednim leczeniu się poprawił. Prawdopodobnie wystąpiła u nich reakcja anafilaktoidalna. Jest ona znacznie łagodniejsza niż anafilaksja, której objawami są: wysypka na skórze, duszności i spadek ciśnienia krwi.
Badania kliniczne
Co mówią wyniki testów? Podobnych reakcji, jak ta u dwóch pracowników służby zdrowia, nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, w których zaszczepiono ponad 20 tys. osób. Jednak osoby z historią reakcji alergicznych nie były rekrutowane do testów nad szczepionką.
Takie reakcje są rzadkie, ale zdarzają się także w przypadku innych szczepionek, np. w przypadku szczepienia przeciw grypie.
RozwińPolecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
się ten artykuł?