Przejdź do treści

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Do szczepień zachęca lekarka Kasia Woźniak

źródło: Instagram @mama.i.stetoskop
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zadaniem szczepionki przeciwko wirusowi HPV jest ochrona przed rakiem szyjki macicy oraz przed kłykcinami kończystymi. Zabezpiecza również częściowo przed nowotworami pochwy i sromu. Kasia Woźniak w Internecie znana jako Mama i stetoskop, w poście na Instagramie opowiedziała o  swoich doświadczeniach z tym szczepieniem.

Obecnie mówi się głośno o szczepieniach przeciwko ospie i odrze. Szczepionka przeciwko wirusowi HPV, jak  czytamy we wpisie Kasi Woźniak, jeszcze „dziesięć lat temu to była nowość i ze względu na wysoką cenę mało kto się decydował. Teraz w wielu miastach szczepionki te są darmowe i jest nawet szansa, że niedługo wejdą do obowiązkowego kalendarza szczepień”. Ze względu na ich dostępność, kobiety powinny się zaszczepić, aby ochronić się przed rakiem szyjki macicy.

Szczepionka HPV: wskazania

Szczepienie przeciwko wirusowi wywołującego raka szyjki macicy należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, najlepiej między 11 a 12 rokiem życia. Jednak nie jest ona tylko przeznaczona dla nastolatków, ponieważ szczepienie działa niezależnie od wieku. Zdaniem lekarzy szczepienie w młodym wieku daje po prostu lepsze efekty populacyjne. Według decyzji Komisji Europejskiej obecnie ten rodzaj szczepionki zaleca się dla chłopców i dziewczynek w wieku 9-15 lat, kobieta od 16 do 45 roku życia oraz mężczyzn od 16 do 26 roku życia. Należy pamiętać, że taki rodzaj szczepienia nie wpłynie na przebieg infekcji już nabytej. Nie będzie ona skuteczna w przypadku istniejących już brodawek płciowych oraz  przy rozwijającym się raku szyjki macicy.

„Na pierwsze szczepienie poszła jak na ścięcie zaprowadzona przez dwójkę rodziców. Nie było tak źle. Dwa miesiące później na drugą dawkę poszła już tylko z mamą, a na ostatnią dawkę przyszła już sama. Ta szczepionka to szczepionka przeciwko HPV, czyli rakowi szyjki macicy, a tą dziewczynką byłam ja. Dziś jestem ogromnie wdzięczna rodzicom, że zaszczepili mnie przeciw wirusowi HPV” – taka Kasia Woźniak wspomina swoje doświadczenia z tym szczepieniem.

Szczepionka HPV: dawki

W skład kompletnego szczepienia wchodzą trzy dawki, które są podawane w postaci zastrzyku domięśniowego w ramię. Między pierwszą a drugą dawką jest odstęp 1-2 miesięcy, a trzecią wykonuje się po okresie 6 miesięcy od pierwszego zastrzyku. Zakończenie szczepienia powinno zamknąć się w jednym roku.

View this post on Instagram

?‍⚕️ Była sobie dziewczynka, miała 14 lat. Nigdy nie lubiła brać zastrzyków i kilkukrotnie zrobiła niezłą awanturę, gdy mama prowadziła ją do przychodni. Dlatego możecie sobie wyobrazić jak była zadowolona gdy dowiedziała się od rodziców, że dostanie jeszcze jedną szczepionkę i to dodatkową! Co więcej mama powiedziała, że to będzie jej prezent na urodziny. Drogi prezent, bo szczepionka kosztowała prawie 400 zł. W przeliczeniu na prezenty urodzinowe wystarczyłoby na rolki. Jednym słowem załamka! To jak dziewczynka zareagowała na wieść, że dawki szczepienia będą trzy i trzy razy będzie musiała dać się ukłuć pozostawię bez opisu… Na pierwsze szczepienie poszła jak na ścięcie zaprowadzona przez dwójkę rodziców. Nie było tak źle. Dwa miesiące później na drugą dawkę poszła już tylko z mamą, a na ostatnią dawkę przyszła już sama. Ta szczepionka to szczepionka przeciwko hpv czyli rakowi szyjki macicy, a tą dziewczynką byłam ja ? Dziś jestem ogromnie wdzięczna rodzicom, że zaszczepili mnie przeciw wirusowi hpv. Dziesięć lat temu to była nowość i ze względu na wysoką cenę mało kto się decydował. Teraz w wielu miastach szczepionki te są darmowe i jest nawet szansa, że niedługo wejdą do obowiązkowego kalendarza szczepień ? Więcej informacji o szczepieniach przeciwko hpv znajdziecie u mnie na blogu w artykule "Szczepionka na raka" ? Czy po przeczytaniu wpisu macie jeszcze jakieś wątpliwości? ? . #lekarz #medgirl #doctortobe #doctor #lekarz #zdrowie #szczepienie #medycyna #whitecoat #stethoscope #womeninmedicine #mommydoctor #medlife #medstagram #medstyle #polishgirl #braid #polska #szczepionki #hpv #blog

A post shared by Kasia Woźniak (@mama.i.stetoskop) on

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.