Przejdź do treści

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. „Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. "Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"
Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. "Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jedna ze szczepionek używana do odczulania pacjentów z alergią na pyłki roślin została wycofana z obrotu. O jakie serie produktu chodzi? Warto sprawdzić, ponieważ, jak zaznacza GIF, może on zagrażać zdrowiu oraz życiu pacjentów i pacjentek.

Szczepionka używana w odczulaniu wycofana

Główny Inspektor Farmaceutyczny postanowił wycofać z obrotu w całej Polsce produkt leczniczy o nazwie Allergovit. Jest to szczepionka alergenowa, która służy do prowadzenia immunoterapii swoistej – potocznie mówiąc odczulania. Preparat wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń alergicznych (IgE – zależnych), wywoływanych przez pyłki roślin. Jest pomocny między innymi przy takich dolegliwościach, jak:

Dokładne dane na temat wycofanego produktu to:

  • numer serii: G1001658-10 termin ważności: 30.06.2023;
  • numer serii: G2105015-05 termin ważności: 31.10.2023;
  • podmiot odpowiedzialny: Allergopharma GmbH & Co. KG, Hermann-Koerner-Str. 52, D-21465 Reinbek, Niemcy;
  • dawki do leczenia początkowego: stężenie A – 1000 TU/ml, stężenie B – 10 000 TU/ml;
  • dawka do leczenia podtrzymującego: stężenie B – 10 000 TU/ml, zawiesina do wstrzykiwań.
Ręce posypane kwiatami

„Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”

Co było powodem wycofania szczepionki? Jak wyjaśnia w swoim komunikacie Główny Inspektor Farmaceutyczny, chodziło o błędne oznakowanie wymienionych serii Allergovitu – a dokładnie jednej z dwóch fiolek w opakowaniu. Fiolki o stężeniu A-1000 TU/ml zostały błędnie oznakowane etykietą dla fiolek o stężeniu B-10 000 TU/ml.

Konsekwencje tej pomyłki mogą być bardzo poważne. Jak pisze w komunikacie GIF, istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd personelu medycznego i podania zbyt dużej dawki szczepionki.

W efekcie zagrożone może być życie oraz zdrowia pacjentów i pacjentek. Dlatego właśnie GIF podjął decyzję o wycofaniu podanych serii produktu leczniczego z obrotu. Sprawdź, czy przypadkiem nie przyjmujesz tej szczepionki w ramach odczulania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.