Przejdź do treści

Tabletki z jajami tasiemca, Dinitrofenol czy preparat na anoreksję? Internauci wciąż kupują zakazane substancje

tabletki
zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak schudnąć 10 kilo w dwa tygodnie? To jedno z wielu wpisywanych haseł w wyszukiwarce przez osoby, które chcą w szybkim czasie pozbyć się nadmiaru kilogramów. Wiele z tych osób sięga po niebezpieczne substancje odchudzające, wycofane ze sprzedaży ze względu na silne skutki uboczne. Dinitrofenol, Sibutramina, Johimbina to jedne z najpopularniejszych zakazanych substancji. Kupowanie leków przez Internet może mieć tragiczne skutki, szczególnie nie mając pewności, co do składu produktu. 

Dinitrofenol, Sibutramina, Johimbina to jedne ze środków zakazanych w sprzedaży, cieszących się popularnością w Internecie. Leki zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na silne skutki uboczne. Są to substancje stosowane najczęściej w terapii odchudzającej. – Internauci wybierają „drogę na skróty”. Szukają niedozwolonych „specyfików na anoreksję„. Należy uświadomić ludzi, że do sukcesu nie ma windy, trzeba iść po schodach, tak jest właśnie z odchudzaniem, powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w rozmowie w „Pytaniu na śniadanie”.

Zabronione środki kupowane w Internecie

Internet jest kopalnią środków zakazanych w legalnej sprzedaży. Na licznych forach internetowych nie brakuje chętnych do zakupu niebezpiecznych preparatów. Zdarza się, że zapotrzebowanie jest tak wysokie, że wiele osób oferuje sprzedaż substancji bez potwierdzenia ich składu oraz pochodzenia. Pod nazwą konkretnego preparatu mogą znajdować się trutki, substancje psychoaktywne i uzależniające.

– Sibutramina była lekiem stosowanym przy otyłości, ale ze względu na silne działania uboczne, została wycofana i nie można jej stosować. Są inne środki, np. tabletki jaja tasiemca lub zawierające środki chwastobójcze, które przyspieszają metabolizm oraz podnoszą temperaturę ciała, powiedziała dietetyk Justyna Mizera, w rozmowie w „Pytanie na śniadanie”. – Środki zawierające pochodne amfetaminy, które hamują łaknienie, uzależniają, są substancjami psychoaktywnymi. Prowadzi to do niedożywienia i wyniszczenia organizmu – dodała.

Warto pamiętać, że żaden lek ani suplement przyspieszający metabolizm, nie spowoduje zdrowego spadku wagi. Zdrowo zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia, lepszego wyglądu i samopoczucia. Kupowanie nielegalnych środków w Internecie może mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia i życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.