Przejdź do treści

Tego leku niedługo zabraknie w aptekach. Ucierpią osoby z migreną

Farmaceutka w aptece
Tego leku niedługo zabraknie w aptekach. Ucierpią osoby z migreną/ Fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Popularny lek na migrenę niedługo może zniknąć z aptek. Jak poinformował producent, wynika to z problemów z dostawami substancji czynnej stosowanej przy wytwarzaniu preparatu. Z tego samego powodu może również zabraknąć zamienników leku.

Zabraknie leku na migrenę

Producent leku Zolmiles poinformował, że niedługo preparatu może zabraknąć w aptekach. Choć popularny lek na migrenę wciąż jest dostępny w aptekach, to brakuje głównego składnika do jego wytwarzania. Z tego powodu leku oraz jego zamienników może zabraknąć w placówkach farmaceutycznych w najbliższych miesiącach. Producent zawiadomił już o nadchodzącym braku odpowiednie urzędy oraz lekarzy POZ i neurologów, jak poinformował serwis GdziePoLek. 

„Zolmiles 2,5 oraz 5 mg pozostanie niedostępny przez najbliższe miesiące. Czasowa przerwa w dostępności leku wynika z niedostępności substancji czynnej stosowanej przy wytwarzaniu leku, a w konsekwencji – opóźnieniu dostaw kolejnych partii produktu” – informuje producent.

Zolmiles należy do grupy leków zwanych tryptanami, które stosuje się doraźnie przy napadach migrenowychz z aurą lub bez. Działa poprzez zwężanie rozszerzonych naczyń krwionośnych w głowie. Jego substancją czynną jest zolmitryptan.

„W Polsce znajduje się łącznie pięć produktów z tą substancją czynną. Tylko dwa z nich można znaleźć w aptekach – Zolmiles i Zolmitriptan” – informuje portal GdziePoLek.

Magdalena Boczarska-Jedynak

Migrena – co to jest?

Migrena jest bólem głowy – najczęściej jednostronnym, mającym charakter pulsujący, trwającym od kilku godzin do kilku dni. Objawy towarzyszące migrenie to często światłowstręt, wysoka wrażliwość na hałasy oraz nudności i wymioty. Pierwszy atak bólu migrenowego pojawia się zwykle już w wieku młodzieńczym, ale najczęściej dolegliwości obserwuje się u pacjentów między 35. i 45. rokiem życia. Migrena występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, co związane jest z czynnikami hormonalnymi i jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości bólowych u ludzi. Jak się ocenia z jej powodu cierpi co 10. mieszkaniec Polski.

To przypadłość, w której na skutek wystąpienia czynników wyzwalających pojawia się intensywny ból głowy, utrudniający normalne funkcjonowanie. Może jej towarzyszyć aura – charakterystyczne objawy zapowiadające napad bólu. Leczenie migreny opiera się na zidentyfikowaniu tzw. wyzwalaczy i ich eliminowaniu. Doraźnie i/lub profilaktycznie stosowana jest także farmakoterapia.

Przyczyny migreny

Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn migreny, jednak nadal żadna z nich nie jest dominująca i do końca pewna. Często wymieniana dotyczy występowania nieprawidłowej aktywności mózgu u pacjentów z migrenami – konkretnie aktywacji mechanizmów, prowadzących do wydzielania do naczyń krwionośnych i nerwów w tym obszarze substancji o charakterze prozapalnym, które wywołują ból.

Nie jest jasne, co stanowi powód tych zmian, ale badania pokazują, że predyspozycje genetyczne mogą odgrywać rolę w występowaniu ataków migreny w odpowiedzi na nadmierną wrażliwość na czynniki wyzwalające. Występowanie w bliskiej rodzinie osób z migreną zwiększa ryzyko pojawiania się epizodów aż trzykrotnie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.