Bostonka

Bostonka, nazywana również chorobą bostońską, występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Bywa mylona z ospą wietrzną. Jednak przebieg choroby, etiologia i lokalizacja wysypki są zupełnie inne.

Bostonka występuje rzadziej niż ospa wietrzna i dotyka przeważnie dzieci. Jej nazwa odwołuje się do wydarzenia historycznego – epidemii choroby, która rozpoczęła się w Bostonie. Bostonka u dziecka występuje znacznie częściej niż u osób starszych i ma łagodniejszy przebieg. Bostonka u dorosłych i dzieci może przenosić się zarówno drogą kropelkową, jak i fekalno-oralną.

Objawy i przebieg choroby bostońskiej

Bostonka wywoływana jest przez enterowirusy Coxsackie, najczęściej A5, A10, A9, B1, B3 oraz EV 71. Przy bostonce zakażenie możliwe jest zarówno drogą kropelkową, jak i fekalno-oralną poprzez kontakt z osobą zarażoną wirusem (nawet z nosicielem, który nie ma żadnych objawów choroby). Wirus może być wydalany z kałem do kilku tygodni po ustaniu objawów, co świadczy o tym, że jest to wyjątkowo zakaźna choroba. Największe skupiska enterowirusów znajdują się w żłobkach i przedszkolach.

Bostonka to choroba, która objawia się wysypką, głównie pęcherzykową zarówno w błonie śluzowej jamy ustnej, jak i na rękach lub nogach. Do zakażeń dochodzi najczęściej jesienią i zimą, a czynnikami sprzyjającymi zakażeniu są brudne ręce i nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Zima jest okresem, w których wirusy Coxsackie są znacznie mniej aktywne. Bostonka trwa od 3 dni do tygodnia. Przed pojawieniem się wysypki u chorego może wystąpić kilka symptomów zwiastujących (niespecyficznych), takich jak: wysoka temperatura ciała, zmęczenie, brak łaknienia, ból gardła, ogólne rozbicie, a także rozstrój żołądka z nudnościami i biegunką.

Objawem bostonki jest wysypka w kolorze łososiowych, często w postaci grudek o średnicy około 1 cm. Grudki te lokalizują się przede wszystkim na twarzy oraz w górnej klatce piersiowej. Nie są one swędzące. W większości przypadków wysypka znika sama po około tygodniu od pojawieniu się pierwszych symptomów. Rumień wielopostaciowy w przypadku bostonki wygląda nieco inaczej niż przy ospie wietrznej lub opryszczce. Zmiany są znacznie mniejsze i mają postać małych plamek bez określonego kształtu.

Chorobę bostońską diagnozuje się wyłącznie na podstawie wywiadu lekarskiego oraz widocznych objawów. Co prawda można wykonać szereg testów laboratoryjnych, jednakże są one zbyt kosztowne, aby na stałe weszły do praktyki klinicznej.

W bardzo nielicznych przypadkach obserwuje się powikłania bostonki, którymi mogą być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu lub ostre zapalenie mięśnia sercowego lub płuc.

Choroba bostońska w ciąży

Bostonka w ciąży może być groźna dla płodu. Najbardziej szkodliwe jest zakażenie w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może skutkować poronieniem lub powstaniem poważnych wad rozwojowych płodu. W drugim oraz trzecim trymestrze ciąży choroba bostońska nie jest aż tak szkodliwa dla matki i dziecka. W przebiegu bostonki zarażenie u ciężarnych leczy się, głównie niwelując objawy, m.in. wysoką gorączkę. Kobieta w ciąży przyjmuje wówczas paracetamol i nie powinna zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu. Ważne jest to, że raz przebyta choroba nie zabezpiecza przed kolejnymi zakażeniami.

Bostonka – jak leczyć?

Leczenie bostonki nie należy do skomplikowanych i w większości przypadków kończy się sukcesem. Co więcej, objawy zanikają samoistnie po upływie około tygodnia. Choroba bostońska ma łagodny przebieg zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W bostonce leczenie dorosłych sprowadza się do przyjmowania antybiotyków (jednakże nie są one tak skuteczne jak środki przeciwwirusowe) lub smarowania miejsca wyprysku wysuszającymi pudrami lub fioletem gencjanowym. Choroba bostońska u dzieci leczona jest za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub paracetamolu. Ważne jest, aby dziecku nie podawać ibuprofenu, ponieważ lek ten zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań. Ten ostatni środek farmakologiczny stosuje się również z powodzeniem u kobiet w ciąży. Wszystkie leki można nabyć bez recepty w każdej aptece. Osoby z zakażeniem wirusem bostonki powinni przyjmować bardzo dużo płynów oraz suplementować witaminę A2. W niektórych przypadkach można przyjmować także leki przeciwhistaminowe, które działają na świąd i zaczerwienienie, jednakże objawy te występują stosunkowo rzadko.