Grzybica

Grzybica rozpoczyna się na ogół bez widocznych objawów. Zakażenie grzybicze cechuje się swędzeniem i pieczeniem. Z czasem skóra zaczyna się łuszczyć i schodzić płatami. W niektórych przypadkach obserwuje się dodatkowo białawy nalot na powierzchni skóry.

Grzybica jest zakaźną chorobą wywoływaną przez drożdżaki z rodzaju Candida. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zakażenia są warunki środowiskowe takie jak wilgoć oraz wysoka temperatura. Grzybica u ludzi największe żniwa zbiera zatem latem, szczególnie na publicznych kąpieliskach, obozach sportowych i szkolnych wycieczkach. Zakażenie grzybicze nieleczone może przenieść się na inne części ciała.

Objawy grzybicy u ludzi

Grzyby kolonizują skórę człowieka a warunkach fizjologicznych i część z nich nie jest szkodliwa dla zdrowia. Kiedy dochodzi do czynników sprzyjających dla rozwoju grzybicy np. znacznie obniżenie odporności, drożdżaki mogą atakować wiele narządów, zaczynając od błon śluzowych. Kandydoza może doprowadzić do zaburzenia ogólnoustrojowego. W trakcie pojawienia się grzybicy objawy rozpoczynają się od uporczywego swędzenia i zaczerwienienia skóry. Zakażone miejsce cechuje się nalotem w kolorze białym, skóra w tym miejscu jest wilgotna oraz rozpulchniona. Charakterystyczny jest również nieprzyjemny zapach w miejscu lokalizacji zakażenia grzybiczego.

Zobacz także: Grzybica skóry

Dieta a grzybica

Bez względu na rodzaje grzybicy niewłaściwa dieta może znacznie przyczynić się do wzrostu podatności na zakażenia grzybicze. Przy grzybicy dieta powinna być bogata w błonnik, który oczyszcza jelita z zalegających resztek pokarmowych. Osobom cierpiącym na nawracające zakażenia grzybicze zaleca się suplementację witaminami z grupy B. Dieta przy grzybicy nie może zawierać cukrów, czyli węglowodanów, ponieważ są one doskonałą pożywką dla drożdżaków. Węglowodany zawarte są w wielu produktach: alkoholu, pieczywie, napojach słodkich i gazowanych oraz produktach przetworzonych. Aby zapobiegać grzybicy, należy też stosować leki osłonowe (probiotyki) przy przyjmowaniu antybiotyków. Długotrwałe leczenie antybiotykami sprawia, że wyniszczeniu ulegają dobre bakterie, co toruję drogę do rozwoju grzybicy.

Zobacz także: Grzybica jamy ustnej

Leczenie grzybicy

Preparaty na grzybicę muszą być dobierane w sposób indywidualny do każdego chorego. Lekarz dermatolog kieruje swojego pacjenta na dodatkowe badania wymazu – na tej podstawie dobiera maść, krem lub lek doustny, który nacelowany jest na konkretny patogen. Lekarstwo na grzybicę zapobiega syntezie ergosterolu, czyli składnika budujące ściany komórkowe grzybów. W przypadku grzybicy leczenie jest długotrwałe i trudne. Ostre infekcje grzybicze np. grzybica wewnętrzna w najgorszych wypadkach może zakończyć się interwencją chirurgiczną (usunięcie ropnia lub ogniska zakażenia).

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć grzybicę, należy na pierwszych etapach dokonać klasyfikacji zakażenia grzybiczego. Jeśli dotyczy ona paznokci stóp lub rąk standardowo stosuje się leki doustne oraz lakiery, które pomagają pozbyć się przebarwień. Na grzybicę pochwy ginekolodzy zalecają stosowanie globulek dopochwowych ze środkiem przeciwgrzybiczym, a grzybice penisa wymagają aplikacji maści. Warto pamiętać, że aby unikać przenoszenia się grzybni, nie wolno używać tego samego ręcznika do osuszania narządu intymnego co do całego ciała.

Środki na grzybicę zawierają kilka głównych substancji aktywnych. Pierwszym z nich jest ketokonazol stosowany do leczenia zarówno grzybic wewnętrznych, jak i powierzchniowych. Lekarstwo na grzybicę z ketokonazolem ma szerokie spektrum działania i dobrze wchłania się z jelit. W związku ze stosowaniem tego leku mogą wystąpić skutki uboczne: bóle głowy, nudności oraz ginekomastia. Innym środkiem farmakologicznym jest flukonazol, jeden z najbardziej skutecznych medykamentów, który jest dobrze tolerowany (ze względu na niski procent uczuleń) i mało toksyczny. Wiele kontrowersji wywołuje lek na grzybicę zawierający antybiotyk polienowy – amfoterycynę B – działający na hamowanie namnażanie się grzybów. Chory na grzybicę przyjmuje lek w postaci dożylnej (ponieważ nie wchłania się dobrze drogą pokarmową). Jednakże amfoterycyna B wywołuje wiele działań niepożądanych w tym: uczulenia, silne bóle głowy, spadek ciśnienia tętniczego krwi, przegrzanie organizmu oraz działanie hepatotoksyczne, czyli uszkadzające wątrobę.

Zobacz także: Grzybica stóp

Całkowite wyleczenie grzybicy wymaga cierpliwości i czasu. Najkrótszy czas leczenia zakażeń grzybiczych wynosi trzy miesiące. Jednym z najbardziej poważnych powikłań to grzybica ośrodkowego układu nerwowego. Choroby o podłożu grzybiczym, które atakują mózg (lub opony mózgowo-rdzeniowe) mają kiepskie rokowanie i przeważającej większości kończą się śmiercią chorego.

Zobacz także: Grzybica paznokci

Najnowsze