Przejdź do treści

Grzybica skóry – jak wygląda, czy jest zaraźliwa i jak leczyć zmiany skórne?

Grzybica skóry – objawy, czy jest zaraźliwa i jak ją leczyć? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć
Ciśnieniomierze odejdą w zapomnienie? Grafenowy tatuaż sam zmierzy ciśnienie krwi
Wyleczą migrenę botoksem. Przełomową terapię zrefunduje państwo

Co mogą oznaczać białe plamki na skórze? Czy to grzybica skóry gładkiej, a może tylko znamiona? Jak objawia się łupież pstry i jak go leczyć? Czy łupież pstry jest zaraźliwy? Pomożemy ci znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Białe plamki na skórze – skąd się biorą?

Białe plamki na skórze zazwyczaj pojawiają się w wyniku niedoboru melaniny. Bardzo często możesz je dostrzec dopiero po opalaniu, bo wtedy stają się wyraźniejsze. Przyczyną białych plamek na skórze może być bielactwo, łupież pstry, czy przewlekłe przyjmowanie leków miejscowych. Białe plamki na skórze mogą się również pojawiać przy chorobach autoimmunologicznych, czy infekcjach grzybiczych. Białe plamy po opalaniu – jak usunąć? Jak wygląda grzybica skóry i łupież pstry?

Grzybica skóry – objawy

Grzybicę skóry wywołują chorobotwórcze grzyby dermatofity lub drożdżaki. Najczęściej objawy grzybicy pojawiają się na stopach lub paznokciach. Jednak grzybica może mieć różne odmiany, takie jak: grzybica skóry głowy (łupież), grzybica naskórka, pochwy lub sromu. Grzybica jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych.

Grzybica skóry jest prosta do samodzielnego zdiagnozowania. Jej podstawowym objawem są zmiany na powierzchni skóry. Grzybica może występować między palcami, na stopach, na podeszwach czy też na dłoniach. Drożdżaki lubią ciepłe i wilgotne miejsca, w których mogą się swobodnie rozwijać. Ułatwieniem dla nich jest również uszkodzona powierzchnia skóry. Objawy grzybicy mogą pojawiać się pod pachami, w fałdach skóry, między pośladkami lub pod piersiami.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

lekarz w rękawiczkach i maseczce jednorazowej spryskuje preparat przeciwgrzybiczy na stopy pacjentki

Jak wygląda grzybica skóry?

Plamy skórne zazwyczaj mają owalny lub okrągły kształt w rumiany kolorze. Z upływem czasu mogą pojawiać się pęcherze, które na kolejnym etapie zamieniają się w strupy. Z ran może sączyć się wydzielina. Zmienione przez grzybicę skóry miejsca mogą charakteryzować się również nieprzyjemnym zapachem. Objawem grzybicy skóry mogą być również krostki lub grudki. Charakterystycznym dla grzybicy symptomem jest intensywne swędzenie skóry.

Miejsca zmienione chorobowo zazwyczaj są zaczerwienione, czy podrażnione. Może dochodzić do pękania i do łuszczenia się naskórka. Przy grzybicy skóry nie wolno drapać swędzących miejsc, ponieważ w ten sposób przenosi się chorobę na zdrowe obszary. Nieleczona grzybica skóry zaczyna się roznosić i może zaatakować duże obszary ciała. Objawem grzybicy może być również wyjątkowo jasny lub ciemny odcień skóry.

Co na grzybice skóry? Grzybica skóry – jak leczyć?

Jak wyleczyć grzybicę? Grzybica skóry samodzielnie jest bardzo trudna do wyleczenia. Gdy zauważysz u siebie jej objawy, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystania z pomocy dermatologa. Lekarz dermatolog określi rodzaj grzybicy skóry i przepisze odpowiednie preparaty. Koszt prywatnej wizyty u dermatologa, w zależności od wielkości miasta oraz od innych czynników, to 100 zł do 250 zł. Do dermatologa możesz również pójść bezpłatnie w ramach NFZ. Wtedy niezbędne jest skierowanie, które może wystawić  lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz w celu zdiagnozowania grzybicy skóry może wykonać badanie mikologiczne. Grzybica może być leczona miejscowo lub ogólnie. Miejscowo można leczyć niektóre postacie grzybicy stóp, grzybicę powierzchowną skóry gładkiej oraz pojedyncze ogniska grzybic odzwierzęcych. Natomiast preparaty doustne o działaniu ogólnym są stosowane w przypadku grzybicy skóry owłosionej, paznokci lub rozległych zmian na skórze gładkiej.

Grzybica skóry – czy jest zaraźliwa?

Grzybica skóry jest zaraźliwa. Można zachorować po kontakcie z chorym na nią człowiekiem lub zwierzęciem. Do zarażenia może dojść również między innymi podczas przymierzania butów w sklepie, noszenia niekomfortowego obuwia, korzystania z usług kosmetyczek lub fryzjerów, ze wspólnych ręczników.

Do grupy najbardziej narażonej na grzybicę skóry można zaliczyć: osoby chorujące na nowotwory, przewlekle stosujące kortykosteroidy, antybiotyki, leki immunosupresyjne, chorujące przewlekle na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, czy niedoczynność tarczycy.

Co to jest łupież pstry?

Łupież pstry to choroba skóry wywołana przez drobnoustroje drożdżopodobne z rodziny Malassezia, głównie gatunek furfur. Te grzyby naturalnie występują na ludzkiej skórze. Jednak w wyniku ich nadmiernego nagromadzenia może dojść do zajęcia zewnętrznej warstwy rogowej naskórka.

Łupież pstry najczęściej pojawia się na obszarach ciała ze zwiększoną ilością gruczołów łojowych. Są to następujące partie ciała:

 • klatka piersiowa i dekolt;
 • twarz;
 • skóra owłosiona głowy;
 • kończyny, głównie ramiona;
 • brzuch;
 • szyja;
 • zgięcia kolan i łokci.
łupież na włosach

Jak wygląda łupież pstry? Łupież pstry – objawy

Łupież pstry jest jedną z odmian grzybicy skóry. Jest zaraźliwy. Objawia się między innymi zmianami w pigmentacji skóry. Symptomy łupieżu pstrego mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania grzybicy oraz od umiejscowienia zmian.

Przy tej odmianie łupieżu na ciele pojawiają się punktowe plamy o różnej powierzchni i kolorze. Wynikają one z zaburzeń produkcji melaniny. Winowajcą są substancje wytwarzane przez grzyby. Łupież pstry jest spowodowany zakażeniem drożdżakami Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Na samym początku na ciele pojawiają się lekko łuszczące się plamy o zabarwieniu żółtawobrunatnym. Następnie pod wpływem promieni słonecznych na skórze zaczynają występować odbarwienia. W badaniu lampą Wooda jest dostrzegalna ceglasta fluorescencja. Łupież pstry jest chorobą przewlekłą i nawrotową.

Jak leczyć łupież pstry?

Łupież pstry tak samo, jak grzybicę skóry leczy się u dermatologa. Po pojawieniu się pierwszych objawów należy zastosować preparaty działające miejscowo. Przy zmianach na ciele używa się maści przeciwgrzybiczej, a przy zmianach na skórze głowy – szamponu przeciwłupieżowego. Po leki doustnie można sięgnąć, gdy zmiany są bardzo zaawansowane i występują na całym ciele. Znajdują się w nich substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Leczenie stosuje się aż do ustąpienia objawów, ale łupież pstry ma tendencję do nawrotów. W takiej sytuacji warto stosować działania profilaktyczne.

Źródła:

 1. Marta Bednarek, Claudia Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 3 / 2019 / vol. 8, str. 393- 396 https://www.kosmetologiaestetyczna.com/ike/3.2019/files/assets/basic-html/page133.html Dostęp: 11.05.2022 rok.
 2. Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia. II. Aspekty kliniczne. Elżbieta Rup, Tomasz Jagielski, Anna Macura, Jacek Bielecki. Zakład Mikrobiologii Stosowanej, Instytut Mikrobiologii, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski. Zakład Mykologii, Katedra Mikrobiologii, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-84e914ad-ca99-4c4f-b708-e36540eb87f7 Dostęp: 11.05.2022 rok.
 3. https://www.nhs.uk/conditions/pityriasis-versicolor/ Dostęp: 11.05.2022 rok.
 4. https://patient.info/doctor/pityriasis-versicolor-pro Dostęp: 11.05.2022 rok.
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482500/ Dostęp: 11.05.2022 rok.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Brodawki na szyi – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Rogowacenie ciemne – objaw choroby czy defekt urody?

Kobieta

Odkryto nową przyczynę zmian trądzikowych. „To może zmienić sposób, w jaki leczymy trądzik”

Pemfigoid ciężarnych / istock

Czym jest pemfigoid ciężarnych? „To było tak, jakbym była uczulona na własne dziecko”

Kobieta

Omikron obniża poziom kolagenu? Pacjenci coraz częściej zgłaszają pogorszenie stanu skóry

5 produktów, które pomogą ci zadbać o dobrostan w 2022 roku /fot. Unspalsh

5 produktów, które pomogą ci zadbać o dobrostan w 2022 roku

Hiperkeratoza skóry- przyczyny, objawy i leczenie

Brodawki wirusowe – przyczyny, jak pozbyć się kurzajek na stopach i dłoniach

Kobieta na festiwalu

Trądzik – przyczyny, rodzaje. Jak pozbyć się trądziku?

„Bywa, że ktoś nie może siedzieć albo popuszcza mocz i mimo to się nie leczy. Ze wstydu” – mówi prof. ucz. dr hab. Remigiusz Kijak

Alergia – przyczyny, rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie

Twarz z trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty – leczenie, objawy, dieta

Zapalenie mieszków włosowych /fot. Pexels

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Osa

Jak szybko i bezpiecznie złagodzić objawy po ukąszeniu lub użądleniu? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki

Łuszczyca odwrócona – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Łuszczyca kropelkowata – przyczyny, objawy, leczenie

Bielactwo - dermatolog obala mity dotyczące tej choroby.

Bielactwo nabyte i wrodzone – u dzieci i dorosłych

Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie

Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie

Choroba Morgellonów – przyczyny, objawy, leczenie

Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem

Kobieta

Dermatillomania, czyli patologiczne skubanie skóry. „U każdej osoby może mieć inne przyczyny i podłoże”

Ketokonazol – co to za lek, działanie i przeciwwskazania

Itrakonazol – zastosowanie, dawkowanie, cena leku

Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? Przyjrzyjmy się tym i innym zależnościom dotyczących zmian trądzikowych

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×