Łysienie

Łysienie to bardzo częsta dolegliwość, dotykająca głównie mężczyzn. Z różnymi typami łysienia mogą zmagać się jednak również kobiety i dzieci. Dolegliwość może być długotrwała lub chwilowa. Utrata włosów może być dużym obciążeniem psychicznym, szczególnie dla dzieci, kobiet i młodych mężczyzn.

Zjawisko łysienia to problem nie tylko medyczny, ale też estetyczny. Włosy są bardzo ważnym elementem w tworzeniu wizerunku, dlatego ich utrata może być bolesna i prowadzić do obniżenia samooceny oraz wielu negatywnych emocji. Łysienie u kobiet jest szczególnie bolesne. Osoby mające problem z łysieniem często w nim upatrują swoich niepowodzeń na polu relacji zawodowych i osobistych. Poszczególne typy łysienia dotykają osób w różnym wieku. Normą jest łysienie u mężczyzn po 40 roku życia i osób, które przechodzą chemioterapię. Najbardziej bolesna jest sytuacja, gdy włosy tracą młode kobiety i dzieci.

Łysienie – kilka słów o włosach

Włosy znajdują się praktycznie na całym ciele człowieka – wolne od nich są jedynie wewnętrzne strony dłoni, podeszwy stóp oraz zgięcia stawów. Na ciele znajduje się kilka rodzajów włosów, które znacznie różnią się od siebie. Włosy na brwiach i rzęsach są zupełnie inne, niż te na głowie. Ciało pokrywają małe, bezbarwne i często prawie niewidoczne włosy meszkowe. Zupełnie inaczej wygląda również owłosienie okolic płciowych. To, jakie mamy włosy na głowie, brwi i rzęsy, uwarunkowane jest głównie genami. W czasie dojrzewania w organizmach kobiet i mężczyzn wzrasta poziom androgenów, które stymulują mieszki włosowe. Pojawia się owłosienie w okolicach łonowych, pod pachami i na nogach, a u mężczyzn również zarost na twarzy, klatce piersiowej i czasem na plecach. Łysienie, czyli wypadanie włosów, jest spowodowane zaburzeniami pracy mieszków włosowych. Mogą mieć one różnorodne podłoże.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest chorobą, która objawia się ogniskowym, silnym wypadaniem włosów. Na głowie pojawiają się mniejsze i większe placki łysiny. Przyczyna takiego łysienia nie jest do końca poznana, prawdopodobnie rolę grają tutaj czynniki genetyczne, naczyniowe i autoimmunologiczne. Najczęściej łysienie plackowate występuje u dzieci. Choroba ta często doprowadza do różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, wywołanych brakiem akceptacji wyglądu. Oliwy do ognia często dolewają rówieśnicy, wyśmiewając dziecko z chorobą. Leczenie łysienia plackowatego wymaga nie tylko pomocy dermatologa, ale również wsparcia psychologa i pedagoga – szczególnie w kwestii środowiska szkolnego i reakcji rówieśników. Pomocna jest również dobrej jakości peruka.

Łysienie androgenowe

Inaczej jest nazywane łysieniem męskim i ma podłoże genetyczne. Cierpią na nie jednak również kobiety po 70 roku życia. Łysienie androgenowe u kobiet może dotyczyć aż 40% całej populacji. Jeśli chodzi o mężczyzn, łysienie zaczyna się najczęściej po 40 roku życia i dotyka 50% panów. Łysienie androgenowe spowodowane jest nadwrażliwością na DHT – związek chemiczny będący pochodną testosteronu. DHT oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych, co prowadzi do ich zaniku. Produkowane włosy stają się coraz cieńsze i odbarwione, aż w końcu całkowicie zanikają. Osoby z wysokim stężeniem DHT na skórze mają jednocześnie problem z nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły. Leczenie łysienia androgenowego najczęściej nie jest konieczne. Ciekawostką jest również fakt, że łysienie androgenowe ma związek z chorobą niedokrwienną serca, szczególnie u osób, u których łysienie pojawiło się przed 36 rokiem życia.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to dość delikatna postać łysienia. Dotyczy mężczyzn i kobiet, charakteryzuje się wzmożonym wypadaniem włosów, które prowadzi do ich znacznego przerzedzenia. Choroba ustępuje zazwyczaj sama i trwa ponad pół roku, chyba że przybiera postać chroniczną. Sposobów na łysienie telogenowe nie ma – ustępuje ono samo. Osoby wrażliwsze mogą zgłosić się po pomoc psychologiczną. To schorzenie wywoływane jest przez: przewlekły stres, zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe, niedożywienie, zatrucie metalami, przyjmowanie niektórych leków. Może pojawić się również wtedy, kiedy dana osoba przechodzi chorobę, w której często występuje wysoka temperatura.

Łysienie u kobiet

Łysienie kobiet jest zazwyczaj spowodowane spadkiem poziomu estrogenów. Nadmierne wypadanie włosów pojawia się zazwyczaj po ciąży, w czasie menopauzy i po odstawieniu leków antykoncepcyjnych. Może wystąpić również w chorobach tarczycy. Łysienie kobiece może być wywołane nadmiarem zabiegów pielęgnacyjnych, niszczących włosy i osłabiających ich cebulki. Paniom wypadają włosy również na skutek zakażenia grzybiczego, chemioterapii lub na skutek obciążenia genetycznego.

Zobacz także: Antykoncepcja skrojona na miarę

Leczenie łysienia

Leczenie wypadania włosów jest zależne głównie od przyczyn. W bardzo wielu przypadkach nie ma powodu do podejmowania terapii, ponieważ jest to proces naturalny, o niewielkim nasileniu lub odwracalny. W przypadku, kiedy za łysienie odpowiadają zaburzenia hormonalne, leczenie polega na przeprowadzeniu badań i regulacji poziomu hormonów, najczęściej u endokrynologa lub ginekologa. Leczenie łysienia jest proste, kiedy wywołuje je niedobór witamin, stres czy przyjmowanie niektórych leków. Jeśli włosy zaczynają nadmiernie wypadać, przerzedzają się, a czoło jest coraz wyższe, warto zgłosić się po poradę do trychologa lub dermatologa. Lekarz przepisze odpowiednie leki na łysienie – najczęściej minoxidil, który spowalnia wypadanie włosów, a nawet może powodować ich ponowny wzrost przez stymulowanie potasu w cebulkach. Sposobem na łysienie są również różnego rodzaju zabiegi – np. przeszczep włosów. Ponadto warto stosować specjalistyczne szampony i odżywki dostępne w aptekach.

Zobacz także: Jak opóźnić łysienie 

Najnowsze