Rotawirus

Rotawirus to czynnik chorobotwórczy będący główną przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u dzieci i niemowląt. Infekcja rotawirusowa przejawia się wodnistą biegunką, wymiotami oraz stanami podgorączkowymi. Jej leczenie polega na łagodzeniu objawów i uzupełnianiu płynów.

Biegunka rotawirusowa u dzieci jest częstym powodem hospitalizacji. Nieleczone zakażenie rotawirusem może prowadzić do odwodnienia i zagrażającego życiu wstrząsu hipowolemicznego. Nie jest znane przyczynowe leczenie zakażenia rotawirusem. W wieku niemowlęcym zaleca się szczepienie przeciw rotawirusom.

Rotawirusy – objawy zakażenia

Przebieg i objawy zakażenia rotawirusem zależą od serotypu (rodzaju) wirusa, a także wieku pacjenta oraz stanu jego układu immunologicznego. Zakażenie rotawirusem przybiera formę od bezobjawowej przez łagodną po ostrą. Rotawirus u dziecka i dorosłych zwykle objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Jest powodem wystąpienia wodnistej biegunki lub luźnych stolców (nawet do kilkunastu na dobę), wymiotów oraz stanu podgorączkowego. Dolegliwościom towarzyszy utrata apetytu i osłabienie. Objawy zarażenia rotawirusem u dzieci i niemowląt mogą prowadzić do odwodnienia i rozwoju wstrząsu hipowolemicznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Niemniej jednak śmiertelne przypadki infekcji rotawirusowej należą do rzadkości. Zwykle po uzupełnieniu płynów i elektrolitów następuje całkowity powrót do zdrowia.

Rotawirus u dorosłych rzadko jest przyczyną wymienionych dolegliwości. Jest to związane z odpornością nabytą w okresie dzieciństwa. Ponadto należy pamiętać, że rotawirus w ciąży nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla płodu. Groźne mogą być następstwa infekcji, jak np. odwodnienie.

Jak można zarazić się rotawirusem?

Rotawirus najczęściej przenoszony jest drogą pokarmową i fekalno-oralną, rzadziej kropelkową (na skutek kichania, kasłania). Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z chorą osobą, zakażonymi przedmiotami lub wskutek spożycia zanieczyszczonego pokarmu lub napoju. Największe ryzyko infekcji dotyczy dzieci do 3. roku życia. Najwięcej zachorowań przypada na okres zimowy.

Rotawirus – jak długo zaraża?

Okres wylęgania infekcji rotawirusowej wynosi od 1 do 3 dni. Choć objawy zarażenia rotawirusem zwykle mijają w ciągu 4-10 dni, rotawirus jest wydalany z organizmu chorego przez długi czas. U większości chorych do 20 dni, u niektórych nawet do 2 miesięcy. Choroba wywoływana przez rotawirus jest bardzo zakaźna, ponieważ rotawirusy charakteryzują się bardzo niską “dawką” zarażającą. Pamiętajmy jednak, że nie u każdego dziecka, które miało kontakt z rotawirusem, musi dojść do zakażenia.

Rotawirus – leczenie

Leczenie infekcji wywołanej rotawirusami ma charakter objawowy i polega przede wszystkim na przeciwdziałaniu odwodnieniu. Ma na celu uzupełnienie płynów, elektrolitów oraz magazynów energetycznych organizmu. W łagodnych postaciach choroby zwykle wystarcza doustne podanie odpowiednich płynów. W przypadku pacjentów hospitalizowanych płyny i elektrolity mogą być podawane dożylnie. Biegunka rotawirusowa u dorosłych i dzieci łagodzona jest także za pomocą terapii żywieniowej i farmakoterapii.

Zakażenie rotawirusami – profilaktyka

Mniejsze ryzyko zakażenia rotawirusem obserwuje się u dzieci, które były karmione piersią. W profilaktyce biegunki rotawirusowej ważna jest higiena (zwłaszcza częste mycie rąk, odkażanie nocników i muszli sedesu) oraz unikanie kontaktu z osobami chorymi. Najwyższą skuteczność w zapobieganiu infekcji daje szczepionka na rotawirusy. Należy jednak pamiętać, że szczepionka przeciw rotawirusom nie gwarantuje stuprocentowej ochrony. Uznaje się, że u 70-90% osób szczepienie chroni przed biegunką rotawirusową co najmniej przez 3 lata.

Ile kosztuje szczepionka na rotawirusy? Cena i dawkowanie

W Polsce dostępne są 2 rodzaje szczepionek na rotawirusy. Szczepionka Rotarix stosowana jest w 2 dawkach, natomiast RotaTeq w 3 dawkach. Obie podawane są doustnie w postaci płynnej w odstępie minimum 4 tygodni. Szczepionka przeciw rotawirusom jest wskazana do stosowania u niemowląt od 6. do 32. tygodnia życia. Pierwszą dawkę zaleca się przyjąć przed ukończeniem 12. tygodnia życia.

Cena szczepionki na rotawirusy wynosi od 100 do 300 złotych. Warto zwrócić uwagę, że szczepionka na rotawirusy zawiera 1 dawkę, więc koszt całego cyklu szczepień będzie dwu- lub trzykrotnie wyższy.