Przejdź do treści

Leptospiroza – objawy, diagnostyka, leczenie i powikłania

Leptospiroza - objawy, diagnostyka, leczenie i powikłania Oliver Sjostrom/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
szczepionki AstraZeneca/ Getty
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”
Kubek termiczny
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
Covaxin
Pierwsza indyjska szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna w 81 proc.
Dolly Parton
Dolly Parton śpiewająco szczepi się na COVID-19. „Błagam cię, nie wahaj się”
O złych przeżyciach najlepiej zapomnieć. Podpowiadamy, jak przestać rozpamiętywać

Leptospiroza to bakteryjna choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Leptospira. Przenoszą ją głównie szczury, świnie, psy, koty i bydło domowe, których mocz zanieczyszcza wodę, glebę i rośliny. Objawy leptospirozy są nieswoiste – w ostrej fazie pojawia się gorączka i bóle mięśniowe, w przewlekłej – uszkodzenia wielonarządowe. Szybka diagnostyka i wdrożenie leczenia może zapobiec wystąpieniu powikłań leptospirozy.

Co to jest leptospiroza?

Leptospiroza (krętkowica) to choroba odzwierzęca, której przyczyną są krętki z rodzaju Leptospira. Bakterie te żyją w środowisku wilgotnym i ciepłym, w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej. Przenoszone są przez szczury, psy, koty, świnie, konie, bydło domowe i dzikie zwierzęta. Istnieje ponad 19 gatunków krętków z rodzaju Leptospira, z których u ludzi najczęściej spotyka się gatunki L.interrogans, L. kirschneri oraz L. borgpeterseni.

Pierwsza wzmianka o leptospirozie pojawiła się w roku 1886. Adolf Weil opisał typowe objawy choroby przebiegającej z żółtaczką, do których należą gorączka oraz niewydolność wielonarządowa (uszkodzenie płuc, nerek i wątroby). Ciężka postać leptospirozy do dziś nazywana jest chorobą Weila.

W Europie leptospiroza występuje stosunkowo rzadko. Zapadalność w ciągu roku szacuje się na 0,01 przypadków na sto tysięcy mieszkańców, jednakże nie wszystkie przypadki choroby są prawidłowo diagnozowane, dlatego rzeczywista częstość występowania leptospirozy może być wyższa.

Kobieta trzyma się za brzuch

Kto jest narażony na zachorowanie na leptospirozę?

Rezerwuarem bakterii z rodzaju Leptospira jest mocz zarażonych zwierząt. Zwierzęta mogą być źródłem krętków przez bardzo długi czas, a wydalone bakterie potrafią przeżyć w wilgotnym środowisku i wodzie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Człowiek może zakazić się po kontakcie z wodą, glebą oraz roślinami zanieczyszczonymi moczem zwierząt, np. szczura lub psa. Krętki dostają się do organizmu przez uszkodzoną skórę, błony śluzowe i spojówki. Do infekcji drogą pokarmową dochodzi po spożyciu zakażonego mięsa. Zakażenie będące skutkiem pogryzienia przez zwierzę jest stosunkowo rzadkie. Gdy bakterie wnikną do organizmu, szybko rozprzestrzeniają się do wszystkich tkanek.

Zakażenie przenoszone z jednej osoby na drugą możliwe jest tylko w trzech przypadkach: po kontakcie seksualnym, drogą przezłożyskową oraz w trakcie karmienia piersią. Największe ryzyko zarażenia bakteriami Leptospira występuje u osób uprawiających sporty wodne, wędkarstwo i łowiectwo. Narażeni są także pracownicy rzeźni, rolnicy, weterynarze, hodowcy trzody chlewnej, pracownicy kanalizacji, górnicy, rybacy oraz żołnierze. Coraz częściej obserwuje się zakażenie leptospirozą u turystów wyjeżdżających do krajów stref tropikalnych.

Kobieta wyjmuje mleko z lodówki

Objawy leptospirozy

Leptospiroza psów, świń, szczurów i innych zwierząt może przebiegać bezobjawowo. Gdy zoonoza pojawi się u ludzi, w jej przebiegu obserwuje się dwie fazy choroby o odmiennych objawach. Okres wylęgania bakterii wynosi 7-13 dni, co oznacza, że od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów może minąć 1-2 tygodni.

Faza pierwsza nazywana jest fazą ostrą lub posocznicową. Objawy choroby pojawiają się nagle i są nieswoiste. Głównym symptomem leptospirozy jest gorączka. Ponadto obserwuje się:

 • ból mięśni,
 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • ból gardła,
 • dreszcze,
 • wymioty,
 • osłabienie,
 • przekrwienie spojówek,
 • wysypkę.

W większości przypadków leptospiroza ma łagodny przebieg, a objawy ustępują samoistnie po 5-7 dniach. Jednakże u niektórych osób choroba przechodzi w drugą fazę – tzw. fazę późną/ fazę immunologiczną, która może trwać miesiąc lub dłużej. Towarzyszy jej gorączka i bóle mięśniowe, które są łagodniejsze od tych pojawiających się w pierwszej fazie. Jeśli pojawi się żółtaczka (5-10 proc. przypadków), dochodzi do zaburzeń wieloukładowych:

Diagnostyka leptospirozy

Podstawą diagnostyki leptospirozy jest wywiad lekarski uwzględniający występujące objawy oraz ryzyko ekspozycji na bakterie. Łagodna postać krętkowicy najczęściej nie jest rozpoznawana bądź zostaje uznana za zakażenie wirusowe. Aby potwierdzić zakażenie krętkami wykonuje się posiewy z krwi i moczu oraz badania serologiczne: test aglutynacji mikroskopowej (MAT), test immunoenzymatyczny ELISA, test immunofluorescencyjny (IFA) oraz metodę PCR.

W diagnostyce różnicowej leptospirozy należy wykluczyć inne zakażenia wirusowe i bakteryjne, w tym grypę, wirusowe zapalenie wątroby oraz mononukleozę zakaźną.

Leptospiroza – leczenie

Leczenie leptospirozy polega na antybiotykoterapii. Stosuje się amoksycylinę, ampicylinę, doksycyklinę lub erytromycynę. Niestety nie istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem leptospirozą.

Tabletki na stole spadają z góry

Powikłania i profilaktyka leptospirozy

Nieleczona leptospiroza może prowadzić do uszkodzeń wielu narządów – nerek, wątroby, płuc, serca, mózgu i oczu. Szczególnie niebezpieczna jest leptospiroza u kobiet w ciąży. Ostra infekcja krętkami Leptospira może bowiem spowodować wczesny porodu lub poronienie.

Profilaktyka leptospirozy polega na przestrzeganiu higieny osobistej, szczególnie po kontakcie ze zwierzętami, stosowaniu odzieży ochronnej oraz gumowych rękawic, zminimalizowaniu ryzyka skaleczeń oraz odpowiednim odkażaniu i zabezpieczaniu ran. Ponadto należy spożywać mięso przebadane weterynaryjnie i odpowiednio przyrządzone oraz pić wodę zdatną do użytku. U osób podróżujących do obszarów wysokiego ryzyka zachorowania na leptospirozę profilaktycznie stosuje się doksycyklinę.

Bibliografia:

 1. Beata Fiecek, Stanisława Tylewska-Wierzbanowska, „Krętki Leptospira SPP. – chorobotwórczość i diagnostyka zakażeń”, POST. MIKROBIOL., 2014, 53, 2, 113–122.
 2. Zdzisław Gliński, Krzysztof Kostro, „Leptospiroza – groźna choroba zwierząt i zoonoza”, Życie Weterynaryjne, 2013, 88(10).
 3. Bernard Wasiński, „Leptospiroza – aktualne problemy”, PRZEGL EPIDEMIOL 2011; 65: 471 – 476.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rzeczy, na których jest najwięcej brudu

6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu

Niepewne, niedokładne i zawodzą nas w najtrudniejszych momentach? Sprawdź, czy to, co często słyszymy o termometrach bezdotykowych, to prawda

Niepewne, niedokładne i zawodzą w najtrudniejszych momentach? Fakty i mity na temat termometrów bezdotykowych

Kobieta wyciera szklankę ścierką

Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi

Atropina – działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Zatoka jamista – budowa, funkcje. Zakrzepica zatoki jamistej

Jelito cienkie – długość, budowa, funkcje. Jak o nie dbać?

naukowiec

Polscy badacze rozpracowali mechanizmy odpowiadające za lekooporność bakterii

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby

Jelito grube – budowa, funkcje w organizmie, choroby

Gardło – budowa, funkcje, dolegliwości i choroby gardła

Bakteriofagi – nowy stary sposób na bakterie. Jak działają, kiedy mogą zastąpić antybiotyki? / Getty Images

Prof. Zuzanna Drulis-Kawa: Dlaczego rzeka Ganges w Indiach jest uważana za świętą rzekę, która leczy? Dlatego, że dostają się do niej wszystkie ścieki

Cholecystokinina – funkcje, badanie, norma i interpretacja

Mykobakterioza – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Kobieta

„Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność”, ostrzega biotechnolog Dawid Polak

Bezoar – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Przetoka odbytu – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Płukanie żołądka – na czym polega zabieg, wskazania, powikłania

Jersinioza – objawy, leczenie i powikłania zakażenia yersinią

Trądzik posterydowy – co to jest, objawy, leczenie

Odynofagia – objawy towarzyszące, przyczyny, badania, leczenie

Czyrak gromadny – co to jest, objawy, leczenie, powikłania

Glistnica – drogi zakażenia, objawy, leczenie i powikłania

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?