3 min.
Masz wiecznie zimne stopy? Poznaj 5 przyczyn, które powodują chłód, nie tylko zimą

zdjęcie: iStockphoto.com
Masz wrażenie, że twoje stopy, niezależnie od pory roku, są zawsze zimne? To uczucie może sygnalizować, że w twoim organizmie pewne mechanizmy przebiegają w sposób nieprawidłowy. Jeśli jednak wiesz, że jesteś zdrowy, możesz poradzić sobie domowymi sposobami – zwiększając aktywność fizyczną, styl życia, a także poświęcając więcej uwagi garderobie.
Spis treści
Nieprawidłowa cyrkulacja krwi
Prawidłowa cyrkulacja krwi w organizmie jest kluczem do regulacji temperatury ciała. Jeśli krew krąży w sposób nieprawidłowy, kończyny będą zimne. Nieprawidłowość ta może wynikać z wielu czynników, np. z niedokrwistości lub chorobami serca, a także czynnikami wynikającymi ze stylu życia, np. brakiem aktywności fizycznej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Niepokój lub wysoki poziom stresu
Zdarza się, że system nerwowy wywołany stresem i lękiem, przechodzi w tryb „walki” lub „ucieczki”. Może zatem zdarzyć się, że przekieruje swoje zasoby krwi do ważnych narządów kosztem kończyn. Niektórzy ludzie z przewlekłymi stanami lękowymi mają również problemy z chronicznie zimnymi stopami.
Zobacz także:Ćwiczenia relaksacyjne – sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku
Podstawowe problemy metaboliczne
Jedną z najczęstszych przyczyn zimnych stóp jest niedoczynność tarczycy. Hormony tarczycy kontrolują metabolizm i temperaturę ciała, a niedostateczna ilość może prowadzić do zimnych stóp.
Jednak nie tylko problemy z tarczycą mogą powodować uczucie chłodu. Jednostką chorobową, która może być potencjalną ich przyczyną jest cukrzyca. Obserwuje się, że u niektórych chorych rozwija się neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów, które powodują zakłócenie czucia w dłoniach i stopach, powodując częste bolesne mrowienie.
Palenie i spożywanie alkoholu
Nikotyna i alkohol są substancjami, które wpływają na sposób, w jaki nasze ciało reguluje na temperaturę poprzez różne mechanizmy. Tytoń obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając stężenie krwi. Natomiast alkohol zwiększa utratę ciepła poprzez ciało.
Zespół Raynauda
Zespół Raynauda to stan, który może wystąpić samodzielnie lub wraz z innymi zaburzeniami autoimmunologicznymi. Osoby mające to zaburzenie, doświadczają skurczów naczyń krwionośnych, które powodują czucie chłodnych kończyn. Szacuje się, że zaburzenie to występuje najczęściej u osób między 15. a 45. rokiem życia. Jednym z objawów jest zblednięcie palców z uczuciem ich mrowienia pod wpływem zimna lub stresu.
Czy jest sposób na zimne stopy?
Czując się niekomfortowo z czuciem zimnych stóp, można wypróbować kilku domowych sposobów. Jednym z nich jest unikanie ubrań, które są zbyt ciasne, ponieważ tkaniny ograniczają krążenie krwi. Zamiast skarpetek bawełnianych, można zaopatrzyć się w wełnę merynosową, która jest włóknem pomagającym regulację temperatury ciała.
Niezależnie od dolegliwości, należy mieć na uwadze, że aktywność fizyczna jest wskazana, ponieważ poprawia przepływ krwi. Zaleca się co najmniej 30 minut ruchu dziennie, pięć dni w tygodniu, aby czerpać korzyści zdrowotne wynikające z regularnych ćwiczeń.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023