Przejdź do treści

Termografia medyczna – co to jest, wskazania i przebieg

Termografia medyczna - co to jest, wskazania i przebieg Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Termografia w medycynie pozwala na zdiagnozowanie rozmaitych stanów chorobowych. Ta całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna metoda obrazowania ciała umożliwia wskazanie lokalnych zmian temperatury tkanek, w których toczy się proces chorobowy. Termografia (termowizja) pozwala na bardzo wczesne wykrycie wielu zmian chorobowych, nawet przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów klinicznych.

Termografia – co to jest?

Termografia medyczna to innowacyjna metoda diagnostyczna opierająca się na pomiarach ciepła emitowanego przez poszczególne części ciała. Znany jest wzorzec prawidłowego rozkładu ciepłoty ciała – jest to rozkład symetryczny, regulowany przez ośrodki termoregulacji w podwzgórzu. Obszary o fizjologicznie podwyższonej ciepłocie ciała to m.in. mięśnie, a także nakładające się obszary skóry pod pachami czy kolanami. Obniżona ciepłota cechuje natomiast obszar stawów oraz miejsca kumulacji tkanki tłuszczowej. Jeśli dojdzie do rozwoju procesu chorobowego, np. stanu zapalnego czy pojawienia się bólu, dochodzi do zwężenia lub rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmian w przepływie krwi.  Zauważalne jest to jako odstępstwa od prawidłowego termogramu człowieka.

Wizualizacja zmian ciepłoty ciała możliwa jest dzięki wykorzystaniu kamery termowizyjnej, która umożliwia uzyskanie szczegółowego diagramu rozkładu temperatury ciała. Obszary o zwiększonej ciepłocie ciała zauważalne będą jako czerwone, zaś obniżona ciepłota ciała będzie wyra zona jako barwa niebieska.

Termografia w medycynie – wskazania

Cyfrowa termografia podczerwona znajduje bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób; termografia może być wykorzystana m.in. w celu:

  • obiektywnej oceny stopnia nasilenia bólu,
  • lokalizacji stanów zapalnych i zmian zwyrodnieniowych,
  • diagnostyki chorób układu krążenia (choroba żył głębokich, zakrzepica, zespół Reynauda),
  • zidentyfikowaniu zmian reumatycznych,
  • diagnostyki schorzeń układu nerwowego (porażenie nerwu twarzowego, migreny, nerwobóle, urazy nerwów obwodowych),
  • lokalizacji urazów układu ruchu (stany zapalne mięśni i powięzi, stłuczenia, zespół cieśni nadgarstka, skręcenia, artretyzm),
  • przesiewowej diagnostyki w kierunku raka piersi, skóry czy prostaty.

Termografia ciekłokrystaliczna piersi

Polscy naukowcy opracowali w 2012 roku unikatową technologię ciekłokrystalicznej termografii, pozwalającej na wykonanie badania piersi w warunkach domowych. Tester opracowany z wykorzystaniem tej technologii zawiera matrycę ciekłokrystaliczną, która pod wpływem ciepła zmienia barwę. Matrycę należy przyłożyć do powierzchni piersi i zaobserwować obraz, który pojawia się na matrycy. Jeżeli w piersi znajdują się zmiany nowotworowe, wówczas towarzyszy im wzrost temperatury. Jest to widoczne na monitorze testera jako obszar o zmienionej barwie.

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Termografia w kosmetyce

Badanie termograficzne wykorzystywane może być w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetologii. Wskazaniem do wykonania badania jest wówczas lokalizacja zmian cellulitowych, a także ocena stopnia ich zaawansowania. Termografia może okazać się pomocna także w lokalizacji niewidocznych gołym okiem zmian skórnych – jej uszkodzenia czy podrażnienia. Dzięki wykonaniu takiego badania możliwe jest zaplanowanie skutecznej terapii i zaproponowanie odpowiednich zabiegów.

Badanie termografem – na czym polega?

Badanie termograficzne to całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie sprowadza się do pomiaru danego obszaru ciała kamerą termowizyjną. W tym celu pacjent musi odsłonić odpowiednią partię ciała i wówczas wykonywanych jest kilka zdjęć. Wyróżnia się dwie metody obrazowania:

  • termografię statyczną, gdy mierzona jest temperatura bezwzględna,
  • termografię dynamiczną, gdy mierzona jest temperatura bezwzględna oraz po zadziałaniu bodźca zewnętrznego.

Zebrane w ten sposób dane opracowywane są elektronicznie i ostatecznie uzyskiwany jest wykres rozkładu temperatur. Ile kosztuje termografia medyczna? Cena to około kilkuset złotych. Badanie nie jest refundowane i trzeba wykonać je prywatnie.

Ciepło, zimno… Skąd te zaburzenia termoregulacji?

Zalety badania termograficznego

Niewątpliwą zaletą termografii medycznej jest jej bezinwazyjność i bezbolesność, a zatem bezpieczeństwo stosowania. Jest to metoda diagnostyczna polecana absolutnie każdemu, także kobietom w ciąży czy dzieciom. Pacjent nie jest narażony na działanie szkodliwego promieniowania, nie ma konieczności podania kontrastu. Kolejną przewagą nad wieloma badaniami diagnostycznymi jest uwidocznienie zmian fizjologicznych, a nie jedynie obrazowanie anatomiczne. Ponadto metoda ta umożliwia diagnostykę zmian chorobowych nawet na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju, co umożliwia jak najszybsze wdrożenie leczenia i zapobiegniecie postępowi procesu chorobowego. Trudno o bardziej przyjazną pacjentowi metodę diagnostyczną.

 

Bibliografia:

  1. Modrzejewska A., Parafiniuk M., Zastosowanie termografii w medycynie – przegląd literatury; Pomeranian J Life Sci 2018

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.