Przejdź do treści

Nastawienie kręgosłupa – czy taka terapia manualna leczy ból?

Na czym polega nastawianie kręgosłupa? Wizyta u kręgarza, przebieg zabiegu, wskazania do terapii Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nastawienie kręgosłupa to bardzo kontrowersyjna metoda, która przynosi dobre efekty, ale źle wykonana może stanowić wyrok kalectwa do końca życia. Niestety, zawód kręgarza od wielu lat zmaga się z wieloma oszczerstwami, a dzieje się tak, ponieważ w XXI wieku nietrudno trafić do naciągacza, który udaje profesjonalistę. Co zatem warto wiedzieć o nastawieniu kręgosłupa? Jak przebiega? Czy jest to bolesne? Gdzie szukać specjalisty, który przyniesie ulgę w dolegliwościach?

Jak nastawić kręgosłup? Przede wszystkim nie samemu!

Aby nastawić kręgosłup, udaj się do specjalisty, który może potwierdzić swoje umiejętności odpowiednim wykształceniem. Kręgarz lekarz lub fizjoterapeuta mogą ci pomóc, jednak wykonywanie takich zabiegów samodzielnie lub u osób niekompetentnych może skończyć się tragedią.

Metody nastawiania kręgosłupa

Wyróżnia się dwie główne metody terapii manualnych kręgosłupa. Są to:

  • manipulacja kręgosłupa – kręgarz za pomocą rąk używa dużej, nagłej siły na określony staw, który wymaga korekcji. Terapii mogą towarzyszyć trzaskające, niezbyt przyjemnie dźwięki,
  • mobilizacja kręgosłupa – ta metoda jest mniej inwazyjna. Polega raczej na rozciąganiu poszczególnych struktur niż ich popychaniu i ustawianiu.
Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

Jak przebiega nastawianie kręgosłupa?

Pamiętaj, że żaden kręgarz nie powinien podjąć się wykonania zabiegu nastawienia kręgosłupa bez uprzednich badań fizykalnych oraz wywiadu czy prześwietlenia (zdjęcia RTG). Jeżeli trafisz do takiej osoby, nie korzystaj z jej usług. Poszukaj kogoś, kto potraktuje twój problem poważnie. Czego poza tym możesz się spodziewać?

Większą część zabiegu spędzisz na specjalnej leżance, twarzą w dół. Lekarz będzie kazał przyjmować ci różne pozycje, które pozwolą mu na odpowiednie manipulacje stawami. Jak wspomniano, możesz słyszeć trzaskające dźwięki, kiedy specjalista porusza twoimi stawami, ale mimo wszystko najczęściej sama praktyka nie jest bolesna, a z pewnością nie powinna wiązać się z nagłym, silnym uderzeniem bólu.

Objawy po nastawieniu kręgosłupa

Większość pacjentów po zabiegu odczuwa ulgę, która nasila się z czasem. Na samym początku mięśnie mogą być jednak spięte, a ciało nieco osłabione. Ból po nastawieniu kręgosłupa także się zdarza, ale nie powinien być silny. Jeżeli pojawił się nagle podczas zabiegu i towarzyszą mu obrzęk, czy zaczerwienienie, prawdopodobnie doszło do urazu.

 

Przy jakich dolegliwościach pomaga nastawienie kręgosłupa?

Nastawienie kręgosłupa pozytywnie wpływa na jakość życia pacjenta. Przede wszystkim pozwala utrzymać właściwą postawę lub skorygować pewne wady, a także poprawia elastyczność ruchomych struktur. U niektórych pacjentów pomaga na dolegliwości związane z zawrotami i bólami głowy, z kolei u innych poprawiają się wyniki sportowe. Niektóre badania dowodzą także, że terapia manualna kręgosłupa pomaga na problemy ze snem.

Oczywiście nastawienie kręgosłupa zaleca się przede wszystkim osobom, które odczuwają bóle pleców oraz doświadczają nadmiernego spięcia mięśniowego. Musisz jednak pamiętać, że wiele doświadczeń wykazuje jedynie nieznaczną poprawę lub całkowity brak efektów po terapii, co dowodzi, że omawiany zabieg nie działa jednakowo w każdym przypadku.

 

Bibliografia:

  1. Ernst E., Adverse effects of spinal manipulation: a systematic review, Journal of the Royal Society od Medicine 2007, 100(7), pp. 330-338.
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21033-chiropractic-adjustment [dostęp 15.10.2023].
  3. https://www.nccih.nih.gov/health/spinal-manipulation-what-you-need-to-know [dostęp 15.10.2023].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.