4 min.
Na czym polega nastawianie kręgosłupa? Wizyta u kręgarza, przebieg zabiegu, wskazania do terapii

Złamanie kręgosłupa - przyczyny i leczenie złamania kompresyjnego Fot. metamorworks / Adobe Stock
Nastawianie kręgów kręgosłupa to sztuka manipulacji jego strukturami kostno-nerwowymi. Budzi kontrowersje ze względu na szeroko rozpowszechnione usługi w tym obszarze przez niewykwalifikowanych kręgarzy, stwarzających niebezpieczeństwo dla zdrowia.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Zabieg tzw. wprawiania kręgów może wywołać skutki uboczne nawet po wizycie u profesjonalisty. Przykładowo ból kręgosłupa po nastawieniu kręgów jest naturalną reakcją na przestawienie ich względem siebie, ustawienie wysuniętych tzw. dysków czy rozciągnięcie tkanek miękkich przykręgosłupowych. Dla przedłużenia efektów terapii w warunkach domowych należy ściśle przestrzegać wskazówek terapeuty co do wysiłku fizycznego czy dodatkowych zabiegów.
Nastawianie kręgosłupa
Nastawianie kręgów kręgosłupa to jedna z bardziej charakterystycznych usług, z zakresu medycyny niekonwencjonalnej, alternatywnej, jakimi zajmuje się kręgarz. Praktyki „lecznicze” tej profesji skupiają się na mechanicznym leczeniu zaburzeń i dysfunkcji narządu ruchu oraz patologii innych części układowych, które w przebiegu zmian strukturalnych kręgosłupa zostały wywołane, np. rwy kulszowej.
Nastawianie kręgosłupa oznacza ręczne manipulowanie jego strukturami kostno-mięśniowymi poprzez odpowiednie chwyty i operowaniem balansem ciężaru ciała terapeuty. Tego typu zabieg wykonuje się w celu rozluźnienia torebek stawowych kręgosłupa, zwiększenia szpar stawowych danego segmentu, uwolnienia uciśniętych nerwów i spiętych mięśni oraz ustawienia wysuniętych krążków międzykręgowych, tzw. dysków, na pierwotne, właściwe miejsce, jeśli ich funkcjonalność pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych organizmu została zaburzona. Charakterystycznym elementem manipulacji są odgłosy wydawane przez kręgosłup, określane jako trzaski czy chrupnięcia. Gwałtowne pchnięcia terapeuty we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą powodują „nastawienie dysku” kręgosłupa, czyli „wskoczenie” wysuniętego krążka poza miejsce swojej lokalizacji do szpary międzykręgowej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak „nastawić dysk” w kręgosłupie?
Aby wiedzieć, jak prawidłowo nastawić kręgosłup, kręgarz przed zabiegiem przeprowadza szczegółową diagnostykę problemu zdrowotnego pacjenta na podstawie wywiadu dotyczącego okoliczności powstania schorzenia, charakteru jego przebiegu i wpływu na codzienną aktywność, analizy wyników badań oraz przeprowadzenia własnych testów funkcjonalnych. W zależności od schorzenia pacjent przyjmuje odpowiednią pozycję wyjściową do zabiegu. Przykładowo nastawianie kręgosłupa lędźwiowego odbywa się w pozycji leżenia tyłem, podczas której terapeuta wykonuje ćwiczenia bierne w stawie biodrowym, aby rozluźnić, rozgrzać i przygotować na manipulację dolny odcinek kręgosłupa. Po części wstępnej terapeuta przechodzi do właściwego nastawiania kręgosłupa poprzez wykonanie m.in. przełożenia jednej nogi pacjenta nad drugą, skręcenia miednicy w tę samą stronę i wykonania dodatkowego pchnięcia skręconej obręczy biodrowej z jednoczesnym skrętem pozostałej części tułowia w przeciwną stronę. W przebiegu blisko godzinnej manipulacji nastawianie kręgosłupa odbywa się w różnych pozycjach, poza tym uwzględnia również ćwiczenia ruchowe, zabiegi fizykoterapeutyczne i masaże.
Zobacz także
Zalecenia po nastawianiu kręgosłupa
Nastawianie kręgosłupa wykonuje się głównie w bezpośrednich schorzeniach kręgosłupa związanych z układem nerwowym, np. z powodu dolegliwości z grupy zespołów korzeniowych, rwy kulszowej, rwy barkowej, sztywności karku czy chronicznych bólów głowy. Główne zalecenia po nastawieniu kręgosłupa to ograniczenie przeciążeń organizmu pracą fizyczną, aktywnością ruchową i nieprawidłowymi pozycjami wypoczynkowymi. Ponadto należy ściśle przestrzegać udzielonych przez kręgarza wskazówek, dotyczących m.in. domowych sposobów radzenia sobie z bólem, wykonywania ćwiczeń ruchowych czy przestrzegania diety. Samodzielne nastawianie kręgosłupa również nie jest polecane z uwagi na wysoki stopień zagrożenia uszkodzenia struktur układu ruchowego kręgosłupa.
Czy po nastawieniu kręgosłup boli?
Reakcje organizmu po zabiegu mogą być różne, zwykle obserwuje się odczucie ulgi i rozluźnienia, nastawienie kręgosłupa może wywoływać też skutki uboczne, np. ból, parestezje, sztywność lub obniżenie napięcia mięśni i ogólne osłabienie. Eksperymenty z nastawianiem kręgosłupa samemu i zabiegi wykonane nieumiejętnie mogą powodować mikrourazy więzadeł przykręgosłupowych, a następnie ich bliznowacenie i uciski na nerwy, bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, duszności, bóle w klatce piersiowej.
W razie dolegliwości bólowych kręgosłupa warto udać się do lekarza i zapytać o terapię manualną wykonywana przez wyszkolonego terapeutę.
Najnowsze w naszym serwisie

29.03.2023
Witamina A – na odporność, dobry wzrok i piękne ciało. Gdzie jej szukać, jak suplementować

29.03.2023
Pankreatyna – co to jest i jak działa? Kto może a kto powinien stosować pankreatynę?

29.03.2023
Czy granulocytopenia jest niebezpieczna i czym grozi niski poziom granulocytów?

29.03.2023
Hydrokolonoterapia – duże ryzyko i nikłe korzyści. Przytaczamy fakty, obalamy mity!
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023