Przejdź do treści

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej
Terapia behawioralna – historia i charakterystyka. Na czym polega jej skuteczność? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Terapia behawioralna ma długą historię, ponieważ jej korzenie sięgają lat 50. XX wieku. Współcześnie mówi się raczej o terapii poznawczobehawioralnej, która stosowana jest w wielu gabinetach psychoterapii. Dowiedz się więcej o zaletach tej terapii i wykorzystywanych metodach leczenia zaburzeń przy jej użyciu

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Czym jest terapia behawioralna? 

Historia terapii behawioralnej zaczyna się w czasach, gdy spore znaczenie miała koncepcja Darwina, a naukowcy zaczęli eksperymentować z warunkowaniem klasycznym i sprawczym. Korzenie behawioryzmu sięgają więc warunkowania klasycznego Pawłowa, a dokładny początek tego nurtu to 1913 rok, gdy John B. Watson stworzył manifest behawiorystyczny 

Początkowo terapia behawioralna odnosiła się głównie do warunkowania i koncentrowała się na zmianie zachowań oraz przyzwyczajeń. Dopiero w latach 50. XX wieku powstała terapia kognitywno-behawioralna, nazywana również poznawczo-behawioralną (w skrócie CBT, ang. Cognitive-behavioral therapy). Obecnie ten rodzaj psychoterapii jest uznawany za bardzo skuteczny i porównywalny z farmakoterapią w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych.  

Terapia poznawczo-behawioralna oparta jest na procesach myślowych, poznawczych i związanych z zachowaniem, a więc szczególne znaczenie ma „tu i teraz”, a nie rozpamiętywanie przeszłych zdarzeń lub analizowanie spraw z dzieciństwa (jak w psychoanalizie). Dodatkowo powstała również dialektyczna terapia behawioralna, która opiera się szczególnie na zmianie postaw i zachowań pacjenta.  

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

Dla kogo odpowiednia jest CBT? 

Terapia poznawczo-behawioralna proponowana jest osobom z depresją, zaburzeniami lękowymi, fobiami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, z autyzmem wysokofunkcjonującym i zespołem Aspergera, zaburzeniami odżywiania, a także depresją poporodową. Terapia CBT jest stosowana zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci oraz młodzieży. Metoda ta może być również pomocna w przypadku ADHD oraz zaburzeń zachowania, których leczenie zwykle rozpoczyna się w wieku szkolnym. 

Korzyści terapii behawioralnej 

Terapia behawioralna jest krótkoterminowa, co ma ogromne znaczenie dla wielu osób, ponieważ na spotkania ze specjalistą wystarczy poświęcić od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku innych rodzajów terapii, jak psychoanaliza, neopsychoanaliza czy terapia systemowa, zwykle wymagany jest znacznie dłuższy czas, a więc nawet kilka lat.  

Kolejną zaletą CBT jest jej wysoka skuteczność, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z farmakoterapią. W praktyce więc ten rodzaj psychoterapii daje spore możliwości wyleczenia danego zaburzenia lub też zmniejszenia uciążliwości jego symptomów. Dodatkowo zaletą związaną z terapią behawioralną jest koncentracja na zmianie, co wspomaga proces leczenia i umożliwia pacjentowi modyfikację swoich zachowań i postaw na korzystniejsze.  

Uznaje się, że wadą terapii behawioralnej jest brak poszukiwania przyczyn danych problemów, lęków lub fobii. Z drugiej strony właśnie dzięki temu psychoterapeuta nie musi wchodzić głęboko w doświadczenia klienta, czy też jego podświadomość, co usprawnia cały proces. 

Terapia poznawczo-behawioralna – ćwiczenia dla pacjentów 

W trakcie terapii poznawczo-behawioralnej pacjenci otrzymują wiele ćwiczeń i zadań, których celem jest zmniejszenie objawów zaburzenia lub ogólna likwidacja problemu, a także zwiększenie samokontroli i samoświadomości. Do najczęściej wykorzystywanych technik można zakwalifikować: 

  • systematyczna desensytyzacja, czyli odwrażliwianie, co pomaga w zmniejszeniu lęku pacjenta lub konkretnej fobii; 
  • dialog sokratejski, polegający na zadawaniu różnych pytań pacjentowi; 
  • prowadzenie notatnika przez pacjenta i zapisywanie w nim myśli oraz przeżyć; 
  • konkretne ćwiczenia, które odnoszą się do danego przypadku, na przykład zrobienie zdjęcia pająka w przypadku agorafobii, albo też rozmowa z ludźmi w przypadku fobii społecznej.  

Wszystkie te metody są skuteczne i bazują na empirycznych dowodach, dlatego pomagają stosunkowo szybko w przezwyciężeniu lęku lub fobii. Jednocześnie dobrze pamiętać o tym, że w przypadku terapii behawioralnej, pacjent musi wykazywać się aktywnością i chęcią zmiany, a także motywacją wewnętrzną oraz samodzielnością. 

Na CBT decyduje się wiele osób, zarówno tych cierpiących na pewne problemy i zaburzenia od wielu lat, jak i tych, które dopiero co odkryły u siebie dane schorzenie. Zwykle psychiatrzy i lekarze pierwszego kontaktu polecają CBT osobom zmagającym się z bezsennością, depresją, lękami, fobiami, zaburzeniami odżywiania i innymi problemami.

 

Bibliografia: 

  1. Legierski J., Terapia akceptacji i zaangażowania w leczeniu zaburzeń lękowych w relacji do klasycznej terapii poznawczo-behawioralnej, Psychiatria i Psychologia Kliniczna 2018, 18: 290-295. 
  2. Link-Dratkowska E., Depresja dzieci i młodzieży—podejście poznawczo-behawioralne, Teoria i terapia. Psychiatria 2011, 8: 84-90. 
  3. Popiel A., Pragłowska E., Psychoterapia poznawczo-behawioralna–praktyka oparta na badaniach empirycznych, Psychiatria w praktyce klinicznej 2009, 2: 146-155. 
  4. Telichowska-Leśna A., Zastosowanie i skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu schizofrenii, Psychiatria 2007, 4: 60-68. 

Bibliografia

1. Bąbel Przemysław, Ostaszewski Paweł, Suchowierska Monika: Terapia behawioralna dzieci z autyzmem; Teoria, badania i praktyka stosowanej analizy zachowania. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP, 2014.
2. Irvin D. Yalom, Psychoterapia grupowa: teoria i praktyka, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2006.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.