Zapalenie żołądka

Zapalenie żołądka, nazywane nieżytem żołądka, nie powinno być lekceważone. Bagatelizowanie objawów może zakończyć się powstawaniem nadżerek na błonie śluzowej lub zapaleniem krwotocznym.

Zapalenie żołądka w 90% przypadków spowodowane jest przez bakterie Helicobacter pylori. Co ciekawe, większość populacji zakażona jest tą bakterią, jednak nie u wszystkich daje ona objawy zapalenia. W przypadku zapalenia żołądka objawy to głównie zgaga, nudności i wymioty, ból w nadbrzuszu, uczucie pełności i krwawienia układu pokarmowego. Niekiedy do wachlarza objawów dochodzi także wysoka gorączka i powtarzające się biegunki.

Przyczyny zapalenia żołądka

Zapalenie żołądka i dwunastnicy może być powodowane przez czynniki infekcyjne (bakteria Helicobacter pylori), czynniki toksyczne (nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i alkoholu, zatrucia pokarmowe), czynniki autoimmunologiczne (obecność w ciele przeciwciał skierowanych przeciwko własnym tkankom). Ostre zapalenie żołądka różni się od przewlekłego tempem pojawiania się objawów. Dolegliwości w przebiegu ostrego zapalenia żołądka mogą pojawić się nagle i bardzo szybko się nasilają. Przewlekłe zapalenie żołądka rozwija się w wolniejszym tempie, może doprowadzić do krwawień i zniekształceń ścian żołądka i pojawienia się nadżerek. Najczęściej objawy towarzyszące zapaleniu żołądka nie znajdują swojego potwierdzenia w badaniach endoskopowych oraz histopatologicznych. Istnieją także chorzy, którzy pomimo dokuczliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub też występowania nietolerancji pokarmowych, nie posiadają widocznych zmian na błonie śluzowej żołądka. Odwrotna sytuacja także jest możliwa – bez uwidocznienia symptomów ze strony układu pokarmowego, na błonie śluzowej żołądka mogą znajdować się zmiany świadczące o rozwoju zapalenia. Zanikowe zapalenie żołądka występuje wtedy, gdy wyniki badania histopatologicznego ujawniają widoczne ubytki gruczołów żołądkowych.

Leczenie zapalenia żołądka – na początek dieta

Jak leczyć zapalenie żołądka? Zanim chory uda się na szczegółowe badania lekarskie i zacznie postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, musi w dużym stopniu ograniczyć spożywanie pokarmów ciężkostrawnych, odstawić używki oraz alkohol. Zaleca się także odstawienie kawy i czarnej herbaty, gdyż mogą one podrażniać ściany żołądka. Przez 2 dni przed planowaną wizytą należy również odpowiednio się nawadniać, pijąc 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. Przy zapaleniu żołądka i dwunastnicy dieta jest bardzo ważnym czynnikiem, który ma duży wpływ na przebieg leczenia farmakologicznego. Nawet gdy kłopotliwe objawy miną, nie wolno rezygnować ze zdrowego odżywiania się. Mówi się o tym, że tylko odpowiednie odżywianie się daje szanse na zapanowanie nad chorobą. Dieta na zapalenie żołądka musi być bogata w świeże warzywa i owoce, dużą ilość niegazowanej wody, błonnika oraz lekkostrawnych potraw spożywanych w regularnych odstępach 5 razy dziennie. Należy unikać potraw smażonych na tłuszczu, wzdymających, ostrych, napojów gazowanych i jedzenia w pośpiechu.

Leki na zapalenie żołądka

Leki na zapalenie żołądka dobierane są na podstawie przyczyny schorzenia. Jeśli zapalenie wywołały bakterie Helicobacter pylori, zaleca się kurację zarówno antybiotykami, jak i inhibitorami pompy protonowej. Takie leczenie wykorzystuje się u nawet u pacjentów, którzy nie skarżą się na typowe objawy zapalenia żołądka. Zanikowi fragmentów błony śluzowej ścian żołądka towarzyszy czasami spadek witaminy B12, dlatego w trakcie leczenia można dodatkowo suplementować tę witaminę. W przypadku osób, które z racji chorób współtowarzyszących muszą przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, wskazane jest dodatkowe przyjmowanie leków ochronnych wpływających hamująco na wydzielania kwasu solnego np. omeprazol, lanzoprazol lub rabeprazol. W poważniejszych przypadkach lekarze mogą zadecydować o częściowym usunięciu żołądka.

Moc ziół – naturalna pomoc dla żołądka

Zioła na zapalenie żołądka to przede wszystkim mięta i dziurawiec. Dziurawiec wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Należy być ostrożnym z piciem rumianku w większych ilościach, gdyż może to doprowadzić do wyjałowienia żołądka. Innym skutecznym i naturalnym środkiem na nawracające problemy trawiennie i ból brzucha jest siemię lnianie niełuskane. Dwie łyżeczki ziarenek siemienia zalewa się gorącą wodą i pozostawia na noc. Siemię lnianie pod wpływem wody pęcznieje i zamienia się w klejący śluz, który wraz z ziarnami należy wypić na czczo tuż po przebudzeniu. Taki śluz przykleja się do ścian żołądka i chroni go w sposób naturalny. Ponadto działa trochę jak miotełka, wymiatając zalegające resztki pokarmowe. Skuteczny jest także macerat przyrządzony z korzenia prawoślazu lekarskiego. Susz zalewa się przez 30 minut gorącą, ale nie wrzącą wodą. Po przestudzeniu należy wypić płyn. Prawoślaz działa podobnie jak siemię lnianie – ochronnie, zabezpieczając żołądek.