Przejdź do treści

Ten masaż przyniesie ci ulgę w upalne dni. Flebolog wyjaśnia, jak dokładnie go wykonać

Ten masaż przyniesie ci ulgę w upalne dni. Flebolog wyjaśnia, jak dokładnie go wykonać
Ten masaż przyniesie ci ulgę w upalne dni. Flebolog wyjaśnia, jak dokładnie go wykonać / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Obecnie wielu z nas doskwierają upały. A upały to obrzęk i bolące nogi” – mówi w materiale wideo na swoim profilu na Instagramie flebolog dr Łukasz Paluch. Lekarz pokazuje, jak możemy sobie z tym poradzić za pomocą masażu.

Ulżyj sobie w upał

Podczas upalnych dni nasz organizm szuka sposobów na oddanie ciepła. Mechanizmy termoregulacyjne rozszerzają naczynia położone najbardziej powierzchownie, aby oddać nadmiar temperatury. Działanie takie jest co prawda korzystne, ale w przypadku występowania nieprawidłowości żylnych może doprowadzić do ich zbyt dużego rozszerzenia. Dlatego często podczas gorących dni towarzyszy nam uczucie ciężkich i obolałych nóg.

Jak podkreśla na swoim profilu na Instagramie dr Łukasz Paluch, najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest masaż kostkami lodu. Jednak, żeby był skuteczny, trzeba go prawidłowo wykonać.

„Masaż wykonujemy najlepiej dwoma, częściowo już rozpuszczonymi kostkami lodu. Rozpoczynamy go od dolnych partii nóg, uciskając kostkami żyły znajdujące się w mięśniach brzuchatych łydki, a następnie posuwistym ruchem przesuwamy rękę do góry” – wyjaśnia ekspert.

Jak kostki lodu mogą zdziałać cuda?

Lekarz podkreśla, że podczas masażu ważne jest, aby cały czas zimno „kontaktowało się” ze skórą nóg, a z drugiej strony, aby ruch mięśni powodował przepompowanie krwi do góry. Dodaje, że bardzo istotne jest też, żeby osoba, której go wykonujemy, miała rozluźnione nogi. Dlatego najlepiej usadzić ją na jakimś podwyższeniu, np. na krześle czy fotelu.

„Działanie takiego masażu z jednej strony powoduje obkurczanie naczyń w wyniku styku z zimnym lodem. A z drugiej strony ruch naszych mięśni i rąk powoduje, że krew nie zalega w żyłach” – tłumaczy dr Paluch.

Taki masaż możesz powtarzać kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. Dla lepszego efektu kostki lodu posyp gruboziarnistą solą morską. Dokładny instruktaż wideo przedstawiający, jak powinien wyglądać masaż lodem, znajdziesz na profilu @dr.paluch.flebolog.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dr Paluch – kim jest?

Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia. Zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób żył. Ekspert prowadzi profil na Instagramie @dr.paluch.flebolog. W swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwuje już ponad 95 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.