Przejdź do treści

Nerwica lękowa – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Nerwica lękowa - czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nerwica lękowa, nazywana również lękiem uogólnionym, to zaburzenie, które dotyka najczęściej osoby między 25. a 45. rokiem życia. Lęk może utrudniać codzienne funkcjonowanie, utrudniać zawieranie znajomości, chodzenie do pracy oraz radzenie sobie z różnymi życiowymi trudnościami.

Nerwica lękowa – charakterystyka  

Nerwica lękowa to dosyć szeroki termin, który odnosi się do wielu różnych symptomów. Zaburzenie to cechuje się lękiem, towarzyszącym jednostce przez praktycznie cały czas. Jednocześnie osoba chora zdaje sobie sprawę z tego, że jej objawy mają podłoże psychiczne, jednak nie jest w stanie sobie z nimi poradzić samodzielnie. Występuje tutaj także pewien rodzaj sprzężenia zwrotnego, ponieważ lęk wywołuje symptomy somatyczne, a te z kolei nasilają lęk.  

Nerwica lękowa dotyka w Polsce nawet 8 milionów osób na różnych etapach życia. Zgodnie ze statystykami uznaje się, że ryzyko rozwoju nerwicy lękowej u większości ludzi, wynosi nawet 9%. Dodatkowo to zaburzenie diagnozowane jest dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może to wynikać z wielu powodów jak predyspozycje, większy stres w życiu codziennym, natłok obowiązków, a także większa skłonność do wizyt u lekarzy.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
kobieta nerwica

Przyczyny nerwicy lękowej 

Na pojawienie się nerwicy lękowej mają wpływ różne czynniki, a do najważniejszych można zakwalifikować: 

 • czynniki neurochemiczne, związane z działaniem mózgu i neuroprzekaźników; 
 • czynniki osobowościowe, przy czym zgodnie z badaniami zwykle osoby bardziej introwertyczne i powściągliwe w dzieciństwie, częściej cierpią na nerwicę lękową; 
 • czynniki związane z życiem rodziny, środowiskiem społecznym i wyuczonymi zachowaniami; 
 • czynniki kulturalno-społeczne, a więc życie w ciągłym pośpiechu, nadawanie dużego znaczenia pracy, koncentracja na byciu najlepszym. 

Dodatkowo nerwica lękowa może być związana z nadużywaniem alkoholu i narkotyków. Zaburzenie to może wynikać także z innych przyczyn takich jak natłok obowiązków, nadmierne przemęczenie, przeżycia traumatyczne. Dowiedz się więcej na temat przyczyn i rodzajów nerwicy z naszego artykułu 

Objawy nerwicy lękowej  

Nerwica lękowa powoduje różne symptomy, a część z nich jest somatyczna lub psychosomatyczna. U osób chorych mogą pojawiać się także objawy poznawcze lub indywidualne trudności emocjonalne. Przebieg zaburzenia zależy jednak od wielu czynników, w tym przede wszystkim momentu podjęcia leczenia. Do najważniejszych symptomów nerwicy lękowej można zakwalifikować: 

 • uczucie napięcia i zdenerwowania, które jest obecne przez cały czas; 
 • biegunki, wymioty, zatwardzenia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nerwica żołądka), przy czym te objawy jako jedyne mogą świadczyć po prostu o zatruciu lub chorobie pokarmowo-jelitowej; 
 • podwyższony puls i ciśnienie, dodatkowo uczucie ucisku w klatce piersiowej (nerwica serca), przy czym konieczne jest wykluczenie innych chorób; 
 • poczucie braku kontroli nad lękiem, ale także swoim ciałem, a nawet życiem; 
 • bóle i zawroty głowy; 
 • duszności, płytki oddech, kłucie w okolicy klatki piersiowej, brak kontroli nad lękiem (nerwica wegetatywna); 
 • ciągłe uczucie zmęczenia (neurastenia); 
 • drżenie rąk, uczucie zimna lub gorąca; 
 • problemy z koncentracją i skupieniem się.  

W zależności od danego pacjenta, jego doświadczeń, historii choroby oraz osobowości, objawy mogą być zróżnicowane.

Jak sobie radzić z nerwicą lękową? 

Nerwica lękowa to zaburzenie, z którym należy zgłosić się do specjalisty. Nie należy ignorować symptomów nerwicy, ponieważ choroba ta może w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie.  

Czy wymagana jest specjalistyczna diagnoza? 

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów nerwicy lękowej, warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychoterapeuty. Zwykle specjalistyczna diagnoza opiera się przede wszystkim na wykluczeniu innych chorób, na przykład serca, układu pokarmowego, czy też układu oddechowego. Lekarz może zalecić różne badania krwi, moczu, prześwietlenia, a także inne metody rozpoznania.  

Badania laboratoryjne oczywiście nie są w stanie zdiagnozować nerwicy lękowej, ale mogą wykluczyć takie choroby jak refluks przełyku, padaczka, zaburzenia tarczycy i inne. Dopiero po stwierdzeniu, że objawy nie są spowodowane konkretnym problemem fizycznym, pacjent jest kierowany do następnego specjalisty, czyli psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty.  

smutna kobieta

Czy najbliżsi mogą pomóc? 

Bliskie osoby, a więc te z rodziny lub przyjaciele, pełnią ważną funkcję, ponieważ mogą wspierać pacjenta z nerwicą lękową, a tym samym przyspieszyć proces zdrowienia. Dodatkowo najbliżsi mogą także pomóc w diagnozie, zauważyć najważniejsze objawy nerwicy, a tym samym zachęcić daną osobę do leczenia. Specjalista jest w stanie szybciej zdiagnozować nerwicę lękową i skierować pacjenta na odpowiednie leczenie. Osoby z rodziny mogą także pomagać w samym procesie zdrowienia poprzez wspieranie, pokazywanie dobrych metod radzenia sobie z trudnościami życiowymi, a także opowiadanie o własnych doświadczeniach (jeśli także cierpieli na nerwicę lękową).  

Leki na nerwicę  

Na początku procesu leczenia, wielu psychiatrów decyduje się na zalecenie pacjentowi leków na nerwicę. Farmakoterapia nie może być jednak jedynym elementem procesu leczenia, ponieważ leki działają tylko i wyłącznie na objawy, a nie na przyczyny. Zdaniem psychoterapeutów często wystarczający jest sam proces rozmowy terapeutycznej, bez leczenia farmakologicznego, jednak bardzo wiele zależy od konkretnego przypadku.  

Leki na nerwicę to najczęściej preparaty uspokajające, usypiające, zmniejszające lęk, przeciwdepresyjne. Warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku takie leki działają. Wykluczone jest łączenie farmakoterapii ze spożywaniem alkoholu. Należy zawsze poinformować lekarza o przyjmowaniu innych leków.

Jak przekonać bliską osobę do terapii? Podpowiada psycholożka Milena Wojnarowska

Czy warto wybrać się na psychoterapię? 

W przypadku diagnozy nerwicy lękowej, szczególne znaczenie ma psychoterapia. To właśnie ta forma oddziaływań może pomóc w zwalczaniu symptomów i przyczyn nerwicy. Zwykle pacjentom z takim zaburzeniem proponowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Terapia ta opiera się na zmianie dotychczasowych zachowań i przekonań, a także stworzeniu nowych skryptów myślowych, dzięki czemu możliwe jest wyjście z nerwicy lękowej. Ten rodzaj psychologicznego oddziaływania pomaga również w zmianie sposobu myślenia, które zwykle bywa zniekształcone, na bardziej realistyczne i obiektywne. W trakcie sesji terapeutycznych, pacjent rozmawia z terapeutą, a czasami także wykonuje dodatkowe ćwiczenia. Spore znaczenie w procesie leczenia ma również psychoedukacja, dzięki której pacjent zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak radzić sobie z lękiem i nieracjonalnymi myślami.  

Czy mając nerwicę lękową można wspomagać się metodami domowymi? 

W przypadku nerwicy lękowej szczególne znaczenie ma kontakt z psychoterapeutą, jednak dodatkowo pacjent może radzić sobie z objawami przy pomocy metod domowych. Dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie różnych działań relaksacyjnych takich jak uprawiania jogi i medytacji, gorące kąpiele z solą, relaksacja, unikanie kofeiny, głębokie oddychanie. Dodatkowo ważna jest zdrowa dieta, wystarczająca ilość snu, unikanie nadmiernych stresów, a także wprowadzenie ćwiczeń fizycznych. Spore znaczenie ma także kontakt z innymi ludźmi, szukanie wsparcia i rozmowy z przyjaciółmi, jak również unikanie izolowania się. Metody te mogą także pomóc w zapobieganiu nerwicy lękowej, a więc profilaktyce. 

Źródła: 

  1. https://www.researchgate.net/profile/Aleksander-Sapinski/publication/317411601_Spoleczna_Odpowiedzialnosc_Instytucji_Kultury_w_Polsce/links/593955a0aca272bcd1b71f98/Spoleczna-Odpowiedzialnosc-Instytucji-Kultury-w-Polsce.pdf#page=95 [dostęp: 03.01.2022] 
  1. https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/55899 [dostęp: 04.01.2022] 
  1. https://www.journalsmededu.pl/index.php/neuropsych/article/view/1501 [dostęp: 04.01.2022]

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Ludzie tak mnie wkurzają. Przecież można było zrobić to inaczej!”. Dlaczego ciągła racja to frustracja?

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)? Najważniejsze założenia, metody pracy i efekty

Typy osobowości według Junga – czym się charakteryzują i kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Resocjalizacja – czym jest, czy pomaga, jakie przepisy obowiązują? Zmiany w ustawodawstwie od marca 2023 roku

„Unikanie odczuwania lęku ma poważniejsze negatywne skutki niż jego faktyczne odczuwanie”. O zaburzeniach lękowych mówi Natalia Kocur

Czym jest bezsilność i jak się objawia? Jak sobie z nią radzić?

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Czym jest awersja i jakie są jej rodzaje? Diagnoza i leczenie awersji seksualnej

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Paulina Krupińska i Sebastian Karpiel-Bułecka

Paulina Krupińska szczerze o chorobie męża: „Wszystko bagatelizowałam”

Czym są zaburzenia lękowe, jak je leczyć i jak sobie z nimi radzić na co dzień?

×