4 min.
Test marszowy – przebieg i zastosowanie badania

Test marszowy - przebieg i zastosowanie badania Istock.com
18.08.2022
Te leki nie będą już sprzedawane w Polsce. Jeśli do tej pory je stosowaliście, skontaktujcie się z lekarzem
17.08.2022
Mężczyzna wypił dwie butelki zimnej wody w upał, przez co był o włos od śmierci. „Nie popełniajcie tego błędu” – przestrzega lekarka
17.08.2022
Małpia ospa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało liczbę zakażonych osób
17.08.2022
Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”
17.08.2022
12 proc. z nas używa smartfona pod prysznicem, 9 proc. w czasie seksu. Lek. Michał Domaszewski ostrzega przed uzależnieniem od telefonu
Sześciominutowy test marszowy (6MWD) to próba wysiłkowa, która pozwala na określenie sprawności funkcjonalnej pacjenta. Badanie może być wykonane u osób w każdym wieku, także tych poruszających się o lasce czy przy pomocy chodzika. Test marszowy najczęściej przeprowadza się u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Jak przebiega sześciominutowy test marszowy i jakie jest jego zastosowanie?
Spis treści
Czym jest sześciominutowy test marszowy?
Sześciominutowy test marszowy (6-minute walking distance – 6MWD) jest prostym badaniem, które można wykonać praktycznie u każdego. Polega on na marszu trwającym sześć minut, w czasie którego mierzy się pokonany dystans. 6MWD pozwala na ocenę funkcjonowania wszystkich organów i układów organizmu, w tym układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i nerwowego. Test wykonywany jest przede wszystkim u pacjentów ze schorzeniami serca i płuc, w celu określenia ich aktualnego stanu zdrowia. Zastosowany przed rozpoczęciem terapii i w jej trakcie pozwala na monitorowanie postępów leczenia. Test marszowy wykorzystywany jest również jako wskaźnik chorobowości i śmiertelności.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przebieg testu marszowego
Test marszowy może zostać przeprowadzony zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. Często wykonuje się go na korytarzu szpitala, dlatego bywa nazywany testem korytarzowym. Powierzchnia musi być płaska, a pokonywany odcinek znajdować się w linii prostej. Osoba nadzorująca badanie wyznacza linię startu oraz punkt, w którym pacjent będzie zawracał. Dystans podzielony jest na trzymetrowe odcinki. Test wymaga zastosowania stopera i licznika okrążeń, a do wykonania pomiarów po badaniu używa się pulsoksymetru i sfigmomanometru.
Pacjent proszony jest o założenie wygodnego stroju i obuwia antypoślizgowego. Na dwie godziny przed badaniem nie powinien wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych, które mogłyby zaburzyć wyniki przeprowadzanego testu. Przed rozpoczęciem badania z chorym przeprowadza się wywiad, wykonuje pomiary pulsu, ciśnienia tętniczego krwi i saturacji oraz instruuje, na czym będzie polegać badanie i jak należy je wykonać. Wyznaczonego dystansu nie można pokonywać biegiem ani truchtem, a celem jest przejście w ciągu sześciu minut jak najdłuższej odległości. Marsz poprzedza określenie przez chorego odczuwanej duszności i zmęczenia w skali Borga, w której zero oznacza nieodczuwalne zmęczenie i brak duszności, a 10 zmęczenie maksymalne i duszność nie do wytrzymania.
Test rozpoczyna się na sygnał dany przez prowadzącego. Jeśli podczas marszu chory poczuje się zmęczony, może przystanąć i po chwili kontynuować badanie. Po każdej minucie pacjent informowany jest o upływie czasu. Po upływie sześciu minut osoba badana jest zatrzymywana, a przeprowadzający test mierzy przebytą odległość. Następnie ponownie sprawdzane jest tętno, ciśnienie i saturacja pacjenta. Odnotowuje się również stopień duszności i zmęczenia.
Zastosowanie testu marszowego
Test marszowy umożliwia ocenę wydolności czynnościowej, ryzyka dalszego rozwoju istniejących chorób i ich śmiertelności, wydolności wysiłkowej i tolerancji wysiłku oraz poziomu kontroli ruchowej. Test marszowy przeprowadza się u osób chorujących na:
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP),
- nadciśnienie płucne,
- niewydolność serca,
- mukowiscydozę,
- śródmiąższowe choroby płuc,
- choroby naczyń obwodowych.
- chorobę Parkinsona,
- fibromialgię
- po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej.
Przeciwwskazania i środki ostrożności
Testu marszowego nie wykonuje się u osób, które w ciągu ostatniego miesiąca przebyły zawał lub napad dusznicy bolesnej. Przeciwwskazaniem jest także niestabilna choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia serca lub osierdzia, ostra zakrzepica żył głębokich oraz ostre choroby infekcyjne. Spoczynkowa częstość skurczów serca osoby badanej nie powinna być wyższa nić 120 uderzeń na minutę, ciśnienie skurczowe nie powinno przekraczać 180 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 100 mmHg.
W przypadku osób chorych test wykonywany jest w miejscu, w którym pacjent uzyska pomoc w razie pogorszenia samopoczucia bądź wystąpienia komplikacji zdrowotnych. Osoby przeprowadzające próbę wysiłkową powinny być zaopatrzone w aspirynę i nitroglicerynę podawaną podjęzykowo. Podstawą do natychmiastowego przerwania testu są następujące objawy: ból w klatce piersiowej, duszność nie do zniesienia, znaczny wzrost potliwości, nagła bladość skóry, skurcze mięśni kończyn dolnych, zataczanie się.
Bibliografia:
- American Thoracic Society. ATS Statement: Guidelines for the Six-Minute Walk Test. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine 2002, vol 166. s. 111-117.
- Tadeusz Przybyłowski i wsp., „Wytyczne Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dotyczące podstaw zastosowania, sposobu wykonywania oraz interpretacji testu 6-minutowego chodu (6MWT), Pneumonologia Alergologia Polska. Wydanie Polskie 2015; tom 1, nr 1, strony 9–25.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.08.2022
„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński

16.08.2022
„Osoby, które są w stanie poświęcić wszystko, żeby osiągnąć cel, a przy tym są perfekcjonistyczne, mogą doświadczać depresji maskowanej”. O „korpoosobowości” mówi psycholożka Katarzyna Kawka

15.08.2022
Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

12.08.2022