4 min.
Test na infekcje intymne ‒ na czym polega i jak go wykonać?

Fot. pathdoc / stock.adobe.com
Najnowsze
26.01.2021
Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
26.01.2021
Francja i Austria zakazują noszenia maseczek materiałowych w miejscach publicznych!
26.01.2021
Kresa biała – anatomia. Rozstęp i przepuklina kresy białej
26.01.2021
„Jedna placówka na ponad 27 tys. pacjentek”. Martyna Jałoszyńska o dostępie nastolatek do ginekologa
26.01.2021
Kora mózgowa – funkcje, budowa, zanik i śmierć
Test na infekcje intymne należy wykonać wtedy, gdy kobieta odczuwa pierwsze sygnały zakażenia: swędzenie, pieczenie lub upławy. Test infekcji intymnych analizuje wartość pH, na podstawie którego można zdiagnozować potencjalne zakażenie.
Test na infekcje intymne to powszechnie stosowana metoda analizy pH pochwy. Przy pierwszych niepokojących i dokuczliwych objawach należy wykryć ich przyczynę. Czynników odpowiedzialnych za zapalenie narządów intymnych może być wiele: pasożyty, grzyby, bakterie bądź wirusy. Najlepiej jest udać się do lekarza ginekologa, który pobierze wymaz z dróg rodnych i zleci odpowiednie badania. Jeżeli jednak czas nagli, a nie mamy możliwości szybkiej wizyty u lekarza, można posiłkować się dostępnym w aptece testem infekcji intymnych. Warto jednak zaznaczyć, że wyniki tego typu testów nie są do końca wiarygodne. Wynik daje jedynie ogólny obraz, który dla pewności najlepiej potwierdzić ginekologicznie. Koszt testu na infekcje intymne to cena ok. 10-15 złotych.
Na czym polega test infekcji intymnych?
W warunkach fizjologicznych w pochwie kobiety bytują bakterie budujące florę jelitową. Jest to naturalna bariera ochrona pozwalająca na utrzymanie homeostazy mikroflory pochwowej. „Dobre” bakterie chronią śluzówkę przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów i rozwijaniem się bakterii. Kolonizacja „złych” bakterii toruje drogę powstawania różnego rodzaju zakażeń żeńskich narządów płciowych.
Testy na infekcje pochwy nie zawsze są wiarygodne. Wynika to z tego, że mikroflora bakteryjna pochwy tworzona jest zarówno przez bakterie tlenowe, jak i beztlenowe, których poziom różni się w zależności od fazy cyklu miesięcznego, tego, czy kobieta spodziewa się dziecka, czasu przyjmowania środków antykoncepcyjnych lub antybiotyków. Przyczyną rozwoju zakażenia może być też nieprawidłowa higiena osobista. Zbyt intensywna pielęgnacja kobiecych okolic intymnych i używanie zasadowych mydeł zamiast żeli lub płynów do higieny intymnej może wyjaławiać pochwę. Każdy z tych czynników znacząco wpływa na zmiany kwasowości pochwy, a co za tym idzie ‒ na wynik testu do wykrywania infekcji intymnych. Na czułość testu wpływają też takie czynniki jak posiadanie wielu partnerów seksualnych oraz przebyte w niedawnym czasie operacje ginekologiczne ‒ wykonywanie testu w takich warunkach może dawać wynik fałszywie dodatni. Co więcej, przy określaniu rodzaju infekcji intymnych test nie jest skuteczny w przypadku chorób, których patogeny nie zmieniają kwasowości pochwy. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku grzybicy pochwy. Wówczas, pomimo uczucia pieczenia i świądu oraz serowatych upławów test pokaże wynik negatywny. Kobieta, która obserwuje u siebie takie objawy koniecznie musi zasięgnąć opinii lekarza ginekologa.
Zobacz także
Jak wykonuje się test na infekcje intymne?
Przy zakupie pojedynczego testu infekcji intymnych cena oscyluje w okolicy 15 złotych. Czasami można je kupić w pakietach po 3 sztuki, co jest ekonomiczne i praktyczne. Warto bowiem pamiętać, że powinno się wykonać kilka testów w odstępach kilku dni, aby upewnić się co do uzyskanego wyniku. Dostępne w aptece testy są łatwe i szybkie w użyciu. Prawidłowe pH pochwy powinno wynosić od 3,8-4,4. Zapewnia to zachowanie równowagę bakterii i zapobiega powstawaniu zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Przed rozpoczęciem wykonywania testu należy dokładnie zapoznać się z ulotką produktu. Do każdego opakowania dołączony jest aplikator dopochwowy, który wbudowany jest w pasek pomiarowy. Przed rozpoczęciem testu należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce, aby nie przenosić bakterii. Aplikator należy umieścić za pomocą kciuka i palca wskazującego do pochwy na głębokość około 3 centymetrów. Po tej czynności powinno się odczekać 10 sekund. Po wyjęciu testu wynik odczytuje się po upływie 1 minuty. W okienku pojawi się zabarwienie, które trzeba porównać z rysunkiem skali pomiarowej dołączonej do opakowania testu. Uzyskanie wyniku pozytywnego nie musi jeszcze oznaczać infekcji. Aby mieć stuprocentową pewność, zalecana jest konsultacja z lekarzem i wykonanie dodatkowych badań. Jest to niezwykle ważne, ponieważ na tej podstawie dobiera się odpowiednią metodę leczenia – dopochwową lub doustną. Standardowo kuracja sterydami, maściami lub antybiotykami trwa od tygodnia do miesiąca, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania zakażenia. Nie wolno lekceważyć pierwszych symptomów zakażenia pochwy, gdyż nieleczona lub leczona nieprawidłowo może grozić poważnymi powikłaniami: zapaleniem szyjki macicy, zapaleniem cewki moczowej, przydatków lub zajęciem węzłów chłonnych.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet
Poznaj WIMINPodoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.01.2021
Dr Marek Gowkielewicz o innowacyjnych „porodach francuskich”: pacjentka już 2 godziny po zabiegu może wstać z łóżka i wziąć prysznic

25.01.2021
Wojciech Kulesza: „efekt Jandy” brzmi chwytliwie, ale żadne badania tego nie wychwycą

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021