Przejdź do treści

Toksyn nie wypocisz. Ekspert Kosmetyczny wyjaśnia, dlaczego przez tyle lat wierzyłyśmy w ten mit

Pocenie się / istock
Pocenie się / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Z potem usuwamy z organizmu toksyny!” – też słyszałaś to zdanie niejednokrotnie? Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. –  To określenie, że wydzielane są toksyny, nie jest dosłowne. Nie znajdują się one bezpośrednio w składzie potu. Pobudzany zostaje cały nasz organizm – wyjaśnia mgr Joanna Skrzypczak, czyli Ekspert Kosmetyczny na Instagramie. Czy korzystanie z sauny jest więc bezsensowne? 

Ekspert Kosmetyczny

Czytelniczki Hello Zdrowie na pewno znają (i obserwują!) na Instagramie Eksperta Kosmetycznego. Posty publikowane przez specjalistkę już nie raz inspirowały nas do pisania artykułów.

Autorką profilu jest Joanna Skrzypczak, mgr kosmetologii i szkoleniowiec. Specjalistka chętnie dzieli się swoją wiedzą, szczególnie w zakresie pielęgnacji skóry i trądziku. Konto obecnie śledzi już  niemal 12 tys. obserwatorów.

Ostatni post odpowiada na pytanie: dlaczego nie możesz wypocić toksyn?

Manicure / unsplash.com

Toksyny a pocenie się

Niedawno na Instagramie specjalistka stworzyła quiz dla swoich obserwatorów, w którym pytała m.in. o pocenie się i wydzielane w ten sposób toksyny. – Przy ostatnim quizie ponad połowa z was zaznaczyła, że z potem wydzielamy toksyny… – napisała na Instagramie. To jednak nie do końca poprawna odpowiedź. Specjalistka postanowiła więc wyjaśnić jak to jest z poceniem się.

„Mamy dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe, ale skupimy się dziś na ekrynowych, czyli tych które mamy na całym ciele, gdyż jest ich najwięcej – ok 4 milionów. Wydzielają one pot w ilościach 7x większych niż apokrynowe.

O CO CHODZI Z TYMI TOKSYNAMI?

Na drugim zdjęciu znajdziecie informacje o składzie potu. Może się on osobniczo różnić. Na jego skład wpływają też różnego rodzaju czynniki. Kto z was był chory, brał antybiotyk i się pocił? Ten zapach był inny niż zwykle.

Każdy z nas ma inny zapach. To taki nasz kod ;-)” – pisze Ekspert Kosmetyczny na Instagramie.

Sauna – czy pomoże pozbyć się toksyn?

Bardzo często się mówi, że podczas kąpieli w saunie organizm oczyszcza się z toksyn. Czy to jednak prawda?

„Pocimy się w saunie więcej niż zwykle, dlatego że to reakcja obronna organizmu na przegrzanie.
W saunie zwiększa się ilość wydzielonego amoniaku z organizmu – amoniak jest uważany za jedną z przyczyn stanu zmęczenia, stąd często czujemy się zrelaksowani po saunowaniu.

Sauna pozytywnie wpływa na strefę fizyczną i psychiczną. Trenuje gruczoły potowe z układem termoregulacji, serce z układem krwionośnym, uelastycznia mięśnie i struktury zbudowane z tkanki łącznej oraz pozytywnie wpływa na układ nerwowy, normalizując jego napięcie.  Wspiera odporność organizmu, przyspiesza regenerację oraz wydziela endorfiny.

Także to określenie, że wydzielane są toksyny jest poprawne nie dosłownie. Nie znajdują się one bezpośrednio w składzie potu. Pobudzany zostaje cały nasz organizm.

Za „usuwanie toksyn” z organizmu odpowiedzialna jest WĄTROBA i NERKI, także nie bez powodu się mówi, że jesteś tym co jesz…” – wyjaśnia mgr Joanna Skrzypczak.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ekspert Kosmetyczny (@ekspert_kosmetyczny)

Sauna jest więc dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz się zrelaksować i oczyścić. Warto jednak pamiętać, że to nie wraz z potem pozbywamy się toksyn.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.