Przejdź do treści

Trądzik niemowlęcy – jak wygląda, ile trwa? Co stosować na trądzik niemowlęcy

Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trądzik niemowlęcy jest częstym schorzeniem dermatologicznym, które dotyka dzieci w pierwszych miesiącach życia. Wyglądem przypomina zmiany skórne u nastolatków. Jego pojawienie się nie powinno być powodem do niepokoju. Warto jednak skonsultować się z pediatrą, aby wykluczyć inne choroby.

Trądzik niemowląt pojawia się u około 20% dzieci, częściej u chłopców. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy i ustępuje samoistnie. Jego przyczyna nie została do końca poznana. Leczenie trądziku niemowlęcego polega na łagodzeniu objawów.

Trądzik niemowlęcy – jak wygląda?

Trądzik niemowlęcy charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci czerwonych plam, krostek i grudek z białymi lub żółtymi punktami. Występują one na czole, policzkach, nosie, brodzie lub szyi. Mogą być obecne także na plecach, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Wypryski są bezbolesne, nie sączy się z nich żadna wydzielina ani nie powodują świądu. Objawy trądziku u niemowlaka pojawiają się w pierwszych miesiącach życia.

To, ile trwa trądzik niemowlęcy, jest sprawą indywidualną. U jednych dzieci utrzymuje się od kilkunastu dni do kilku tygodni, a u innych zmiany skórne widoczne są nawet przez parę miesięcy. Objawy mogą się zaostrzyć pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia i przez podrażnienie skóry ubraniem, mlekiem lub śliną.

Zobacz także: Wysypka

Trądzik u niemowlaka – przyczyny

Przyczyna trądziku niemowlęcego nie została jednoznacznie określona, ponieważ zaobserwowano pojawienie się zmian w różnych sytuacjach. Uważa się, że za krostki i wypryski na twarzy odpowiada poziom hormonów, zwłaszcza androgenów (hormonów płciowych), które były przekazywane płodowi przez łożysko wraz innymi składnikami odżywczymi. Ich stężenie we krwi dziecka utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas po porodzie i powoduje zwiększone wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, co skutkuje ich zatkaniem i zmianami skórnymi.

Istnieje teoria mówiąca o tym, że po porodzie androgeny są przekazywane wraz z mlekiem matki, dlatego trądzik u niemowlaka utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy. Niektórzy badacze twierdzą, że przejście dziecka przez kanał rodny i kolonizacja tamtejszymi bakteriami również może odpowiadać za pojawienie się pryszczy.

Trądzik u niemowląt powstaje także z powodu przegrzania. Nie wszystkie świeżo upieczone mamy wiedzą o tym, że nakładanie kilku warstw ubrań i dodatkowe nakrywanie dziecka kocem nie jest konieczne. Za tą teorią przemawia fakt zanikania zmian skórnych podczas spacerów na chłodnym powietrzu. Niektóre kosmetyki do pielęgnacji skóry mogą zatykać gruczoły łojowe i powodować pojawienie się krostek i grudek na twarzy niemowlaka.

Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Trądzik u niemowlaka ma postać krostek na twarzy o białym lub żółtym zabarwieniu. Skaza białkowa jest alergią na białko obecne w mleku krowim. Najczęściej objawia się wystąpieniem zmian skórnych na buzi dziecka, dlatego te dwa schorzenia często są ze sobą mylone. Jednak w przebiegu nietolerancji pokarmowej często występują również biegunka i wymioty. Każde wykwity na skórze powinny być skonsultowane z pediatrą, aby zdiagnozować, czy jest to niegroźny trądzik niemowlęcy czy alergia.

Zobacz także: Czy to na pewno alergia?

Zobacz także

Czym smarować trądzik niemowlęcy – leczenie

Leczenie trądziku niemowlęcego opiera się na łagodzeniu jego objawów. W tym celu można zastosować maść cynkową lub z witaminą A. Skóra dziecka jest delikatna, dlatego nie jest wskazane stosowanie preparatów z antybiotykami, ponieważ mogłyby one dodatkowo podrażnić cerę. Użycie każdego środka dostępnego w aptece powinno być skonsultowane z lekarzem. Trądzik u niemowlaka ustępuje samoistnie, dlatego należy go przeczekać i odpowiednio pielęgnować.

Zobacz także: Antybiotyki – fakty i mity

Co stosować na trądzik niemowlęcy – pielęgnacja

Domowe sposoby na trądzik niemowlęcy obejmują odpowiednią pielęgnację delikatnej skóry dziecka. Należy wyłącznie używać kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt, najlepiej łagodnych, hipoalergicznych, zawierających naturalne składniki. Do przemywania twarzy należy używać miękkiej myjki nasączonej przegotowaną wodą i emolientem. Skóra dziecka powinna być dokładnie osuszana, jednak zabronione jest jej pocieranie.

Ubranka, pieluszki, pościel należy prać w hipoalergicznych proszkach. Rodzice powinni obserwować reakcję dziecka na zastosowane środki do pielęgnacji, ponieważ zbyt duża ilość substancji natłuszczających może nasilić objawy. Kiedy pojawia się trądzik niemowlęcy, trzeba zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia, w którym przebywa dziecko oraz na ubranie. Przegrzanie dziecka powoduje pojawienie się większej ilości krostek i grudek.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.