Przejdź do treści

Twój partner ma problemy z erekcją, bólem podczas stosunku albo obniżonym libido? Fizjoterapeuta wyjaśnia, jak możesz mu pomóc

Problemy z erekcją / istock
Problemy z erekcją / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu". Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję
„Nie wzorujcie się na koleżankach i osobach z internetu”. Seksuolożka Katarzyna Koczułap radzi, jak wybrać antykoncepcję
Kobieta z dzieckiem w górach
W jaki sposób stres wpływa na laktację? Wyjaśnia położna
marnowanie jedzenia w Polsce / iStock
92 kg jedzenia rocznie wyrzuca przeciętny Polak! Ekoaktywistka o wynikach najnowszego badania dotyczącego marnowania jedzenia
dziewczyna w domu w czasie pandemii koronawirusa
Włoscy badacze: w Lombardii do 93 proc. zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych
Po jakim czasie wykonać test na HIV od ekspozycji na zakażenie? Rodzaje testów na HIV

Ból podczas erekcji, ból podczas stosunku, ból podczas wytrysku, ból jąder, ból okolic krocza… Mężczyźni też często zmagają się z dolegliwościami zdrowotnymi. Pomimo tego (niestety) ciężko jest ich namówić na wizytę u specjalisty. Chcesz pomóc swojemu partnerowi? Podrzuć mu post opublikowany przez fizjoterapeutę Bartosza Rocławskiego.

Terapia manualna w leczeniu mężczyzn

Z roku na roku coraz więcej kobiet korzysta z pomocy fizjoterapeutów uroginekologicznych w celu terapii i profilaktyki. U kobiet temat dbania o rejon dna miednicy staje się coraz bardziej naturalny. Jak wyjaśnia Bartosz Rocławski, fizjoterapeuta, być może wynika to z anatomii i świadomości dobrego przygotowania do ciąży, a przez to częstszych wizyt u specjalistów.

„Świadomość potrzeby pracy manualnej z rejonem dna miednicy jest jednak równie istotna dla mężczyzn. Stanowi ważny krok w holistycznym podejściu do dysfunkcji czynności struktur dna miednicy, stawów biodrowych, kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, a przede wszystkim do zapobiegania problemom organicznym narządów płciowych, wydalniczych i gruczołów (prostata).

Śmiało można wysnuć hipotezę, że przy większości problemów natury organicznej towarzyszy pierwotne zaburzenie czynności narządu ruchu, rozumiane jako zwiększone lub zmniejszone napięcie tkanek miękkich (powięzi, mięśnie, ścięgna, więzadła, torebki stawowe, osnowa nerwów obwodowych). Trzeba tutaj zrozumieć, że permanentny stan złej dystrybucji napięcia tkanek miękkich nie ogranicza się tylko do nich samych. Taki stan przekłada się na inne ważne dla życia tkanki i narządy” – wyjaśnia dalej fizjoterapeuta.

W rezultacie organizm stopniowo traci funkcje obronne, upośledza pracę narządów wewnętrznych, staje się podatny na infekcje, zaburza cyrkulacje krwi i limfy, czyli tkanek odpowiedzialnych za trofikę. Jak każdy rejon naszego ciała – struktury dna miednicy napinają się lub rozluźniają w odpowiedzi na bodźce ze sfery strukturalnej, biomechanicznej i psychogennej.

Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna

Jak to działa?

Jak wyjaśnia specjalista, sfera strukturalna obejmuje prawidłową budowę kości, stawów, więzadeł, mięśni i nerwów.

„Anomalie wrodzone lub nabyte będą zmuszały organizm do wytwarzania kompensacji w sferze biomechanicznej. Koło się zamyka, a to kiedy organizm zacznie wysyłać sygnał bólowy, zależy od indywidualnych możliwości każdego człowieka. Urazy, złamania, uszkodzenia kości ogonowej to przykład nabytych problemów strukturalnych mających duże znaczenie dla funkcji dna miednicy (coccygodynia).

Prawidłowa biomechanika stawów krzyżowo-biodrowych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na funkcjonowanie obręczy miednicznej. Zaburzenie ich pracy ma swój wydźwięk zarówno bólowy, jak i wegetatywny (migrena podczas miesiączki)” – tłumaczy Bartosz Rocławski.

I wyjaśnia dalej, że psychogenność to forma odreagowania emocjonalności poprzez fizyczność – ciało. Zawieszenie emocji w ciele to stereotyp reagowania napięciem mięśni na trudne sytuacje.

„Zwróć uwagę, co robi przestraszony pies – podkula ogon pod siebie. ‚Kulenie ogona pod siebie’ to forma odreagowania trudnej sytuacji, najczęściej opartej na lęku i strachu poprzez struktury dna miednicy. Stałe uczucia i emocje oparte na lęku, wstydzie, strachu będą napinać konkretne mięśnie, więzadła miednicy i stawów biodrowych (mięśnie pośladkowe, gruszkowate, więzadła krzyżowo-guzowe)” – tłumaczy Rocławski.

Dodaje również, że ważny czynnik inicjujący negatywne, odruchowe napięcie rejonu dna miednicy wytwarza się już na poziomie nauki czystości w dzieciństwie. Należy pamiętać, że nawet 2,5-letnie dziecko może nie mieć pełnej, świadomej kontroli nad zwieraczem zewnętrznym odbytu. Usilna próba nauki wypróżniania przed osiągnięciem co najmniej 2. roku życia będzie wytwarzać mechanizmy kompensacji i tworzyć problemy natury emocjonalnej i fizycznej.

„Warte uwagi jest połączenie czynnościowe i odruchowe przepony mięśni dna miednicy z przeponą dna jamy ustnej. Można to zaobserwować podczas picia gęstego napoju przez słomkę. W trakcie zasysania napoju odruchowo kurczy się zwieracz odbytu. W praktyce terapeutycznej wykorzystuje się techniki relaksacji mięśni dna miednicy do rozluźnienia mięśni narządu żucia” – dodaje fizjoterapeuta.

Terapia bólu

Bartosz Rocławski tłumaczy dalej, że wymienione objawy bólowe i funkcjonalne dotyczą konkretnych więzadeł, stawów i mięśni.

„Terapia manualna obejmuje normalizacje punktów spustowych i punktów maksymalnie bolesnych w rejonie dna miednicy. Ze względów anatomicznych terapia często przeprowadzana jest per rectum (przez odbyt).

Pomocy można szukać u specjalistów Terapii Manualnej Holistycznej Rakowskiego lub Osteopatów. Należy wcześniej wykonać badania morfologiczne, skonsultować się z świadomym lekarzem i wykonać pełną diagnostykę w celu wykluczenia choroby o podłożu organicznym” – wyjaśnia ekspert.

Bartosz Rocławski

Bartosz Rocławski jest dyplomowanym fizjoterapeutą specjalizującym się w dolegliwościach bólowych obszaru czaszkowo-żuchwowego. Pracuje z pacjentami, którzy zmagają się m.in. z problemami: bruksizmu, szczękościsku, bólu stawów skroniowo-żuchwowych, bólu głowy, a nawet szumów usznych czy zaciśniętego gardła (globus histericus).

Łączy wiedzę z zakresu fizjoterapii i terapii manualnej całego organizmu, dzięki czemu skupia się na odnalezieniu przyczyn dolegliwości. Współpracuje ze stomatologami, psychologami oraz neurologopedami. Swoją wiedzę zdobywa na akredytowanych kursach, warsztatach oraz międzynarodowych konferencjach naukowych.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta w obcisłym body

MAKE SEX EASIER: Przypomnij sobie, że w życiu jest seks. To twoja seksualność, ty dowodzisz

Andropauza – przyczyny, objawy i leki na męskie przekwitanie

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

dziewczyna na łóżku z książką

Nie ma oziębłych kobiet – zauważa seksuolożka Katarzyna Koczułap. To mit!

para zakochanych, romantyczny wieczór

8 sposobów na podniesienie libido

matka z synem

„Mężczyzna zrobił coś złego? Matki wina”. Martyna Jałoszyńska o krzywdzących stereotypach

9 faktów o zdrowiu mężczyzn

Dlaczego mężczyźni powinni sikać na siedząco? Rozmowa z Agnieszką Cytowicz, fizjoterapeutką uroginekologiczną

8 rzeczy, których organizm mężczyzny nie wybacza po 30-tce

Kobieta i mężczyzna leżą na plaży

Ty i twój partner macie różny poziom libido? Jakie są konsekwencje tego problemu? Jak go rozwiązać? Wyjaśnia seksuolożka Joanna Niedziela

Para leżąca pod kołdrą

Zadbaj o jądra i prostatę – dieta, aktywność fizyczna, badania

Afrodyzjaki – naturalne produkty, które podniosą twoje libido

Ginekomastia - czym jest i kogo dotyczy?

Ginekomastia – przyczyny, objawy i leczenie przerostu sutka u mężczyzn

Przedwczesny wytrysk - jakie są jego przyczyny i jak leczyć?

Przedwczesny wytrysk – jakie są jego przyczyny i jak leczyć?

Zabójcy libido

10 największych zabójców popędu seksualnego

Truskawki i czekolada

Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!

IIe żyją plemniki

IIe żyją plemniki? W zależności od środowiska, nawet do 7 dni

Kobieta przy liściach

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

Liść Damiana i jego niezwykłe właściwości

Liść Damiana i jego niezwykłe właściwości

Naturalne afrodyzjaki. 8 najlepszych produktów na pobudzającą kolację

Naturalne afrodyzjaki. 8 najlepszych produktów na pobudzającą kolację

Brak popędu seksualnego / istock

Odczuwasz brak popędu seksualnego? Nie jesteś jedyna. Seksuolog podpowiada, gdzie warto się zgłosić z tym problemem

Płyn do higieny intymnej dla faceta? „Czemu nie” – odpowiada Małgorzata Marcinkiewicz, założycielka kliniki Projekt Skóra

Jak poprawić libido? Oto 7 produktów na zwiększenie potencji

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku