Przejdź do treści

Twój partner ma problemy z erekcją, bólem podczas stosunku albo obniżonym libido? Fizjoterapeuta wyjaśnia, jak możesz mu pomóc

Problemy z erekcją / istock
Problemy z erekcją / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Krowa za bramą
Hodowla zwierząt wyrządza większe szkody dla klimatu niż auta, podaje raport Greenpeace
Kobieta w ciąży
Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Muesli/iStockphoto
Muesli – szczęście w proszku. 3 pomysły na zdrowe śniadanie
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie

Ból podczas erekcji, ból podczas stosunku, ból podczas wytrysku, ból jąder, ból okolic krocza… Mężczyźni też często zmagają się z dolegliwościami zdrowotnymi. Pomimo tego (niestety) ciężko jest ich namówić na wizytę u specjalisty. Chcesz pomóc swojemu partnerowi? Podrzuć mu post opublikowany przez fizjoterapeutę Bartosza Rocławskiego.

Terapia manualna w leczeniu mężczyzn

Z roku na roku coraz więcej kobiet korzysta z pomocy fizjoterapeutów uroginekologicznych w celu terapii i profilaktyki. U kobiet temat dbania o rejon dna miednicy staje się coraz bardziej naturalny. Jak wyjaśnia Bartosz Rocławski, fizjoterapeuta, być może wynika to z anatomii i świadomości dobrego przygotowania do ciąży, a przez to częstszych wizyt u specjalistów.

„Świadomość potrzeby pracy manualnej z rejonem dna miednicy jest jednak równie istotna dla mężczyzn. Stanowi ważny krok w holistycznym podejściu do dysfunkcji czynności struktur dna miednicy, stawów biodrowych, kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, a przede wszystkim do zapobiegania problemom organicznym narządów płciowych, wydalniczych i gruczołów (prostata).

Śmiało można wysnuć hipotezę, że przy większości problemów natury organicznej towarzyszy pierwotne zaburzenie czynności narządu ruchu, rozumiane jako zwiększone lub zmniejszone napięcie tkanek miękkich (powięzi, mięśnie, ścięgna, więzadła, torebki stawowe, osnowa nerwów obwodowych). Trzeba tutaj zrozumieć, że permanentny stan złej dystrybucji napięcia tkanek miękkich nie ogranicza się tylko do nich samych. Taki stan przekłada się na inne ważne dla życia tkanki i narządy” – wyjaśnia dalej fizjoterapeuta.

W rezultacie organizm stopniowo traci funkcje obronne, upośledza pracę narządów wewnętrznych, staje się podatny na infekcje, zaburza cyrkulacje krwi i limfy, czyli tkanek odpowiedzialnych za trofikę. Jak każdy rejon naszego ciała – struktury dna miednicy napinają się lub rozluźniają w odpowiedzi na bodźce ze sfery strukturalnej, biomechanicznej i psychogennej.

Ewelina Tyszko-Bury / Fb. Osteopatia Ginekologiczna

Jak to działa?

Jak wyjaśnia specjalista, sfera strukturalna obejmuje prawidłową budowę kości, stawów, więzadeł, mięśni i nerwów.

„Anomalie wrodzone lub nabyte będą zmuszały organizm do wytwarzania kompensacji w sferze biomechanicznej. Koło się zamyka, a to kiedy organizm zacznie wysyłać sygnał bólowy, zależy od indywidualnych możliwości każdego człowieka. Urazy, złamania, uszkodzenia kości ogonowej to przykład nabytych problemów strukturalnych mających duże znaczenie dla funkcji dna miednicy (coccygodynia).

Prawidłowa biomechanika stawów krzyżowo-biodrowych jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na funkcjonowanie obręczy miednicznej. Zaburzenie ich pracy ma swój wydźwięk zarówno bólowy, jak i wegetatywny (migrena podczas miesiączki)” – tłumaczy Bartosz Rocławski.

I wyjaśnia dalej, że psychogenność to forma odreagowania emocjonalności poprzez fizyczność – ciało. Zawieszenie emocji w ciele to stereotyp reagowania napięciem mięśni na trudne sytuacje.

„Zwróć uwagę, co robi przestraszony pies – podkula ogon pod siebie. ‚Kulenie ogona pod siebie’ to forma odreagowania trudnej sytuacji, najczęściej opartej na lęku i strachu poprzez struktury dna miednicy. Stałe uczucia i emocje oparte na lęku, wstydzie, strachu będą napinać konkretne mięśnie, więzadła miednicy i stawów biodrowych (mięśnie pośladkowe, gruszkowate, więzadła krzyżowo-guzowe)” – tłumaczy Rocławski.

Dodaje również, że ważny czynnik inicjujący negatywne, odruchowe napięcie rejonu dna miednicy wytwarza się już na poziomie nauki czystości w dzieciństwie. Należy pamiętać, że nawet 2,5-letnie dziecko może nie mieć pełnej, świadomej kontroli nad zwieraczem zewnętrznym odbytu. Usilna próba nauki wypróżniania przed osiągnięciem co najmniej 2. roku życia będzie wytwarzać mechanizmy kompensacji i tworzyć problemy natury emocjonalnej i fizycznej.

„Warte uwagi jest połączenie czynnościowe i odruchowe przepony mięśni dna miednicy z przeponą dna jamy ustnej. Można to zaobserwować podczas picia gęstego napoju przez słomkę. W trakcie zasysania napoju odruchowo kurczy się zwieracz odbytu. W praktyce terapeutycznej wykorzystuje się techniki relaksacji mięśni dna miednicy do rozluźnienia mięśni narządu żucia” – dodaje fizjoterapeuta.

Terapia bólu

Bartosz Rocławski tłumaczy dalej, że wymienione objawy bólowe i funkcjonalne dotyczą konkretnych więzadeł, stawów i mięśni.

„Terapia manualna obejmuje normalizacje punktów spustowych i punktów maksymalnie bolesnych w rejonie dna miednicy. Ze względów anatomicznych terapia często przeprowadzana jest per rectum (przez odbyt).

Pomocy można szukać u specjalistów Terapii Manualnej Holistycznej Rakowskiego lub Osteopatów. Należy wcześniej wykonać badania morfologiczne, skonsultować się z świadomym lekarzem i wykonać pełną diagnostykę w celu wykluczenia choroby o podłożu organicznym” – wyjaśnia ekspert.

Bartosz Rocławski

Bartosz Rocławski jest dyplomowanym fizjoterapeutą specjalizującym się w dolegliwościach bólowych obszaru czaszkowo-żuchwowego. Pracuje z pacjentami, którzy zmagają się m.in. z problemami: bruksizmu, szczękościsku, bólu stawów skroniowo-żuchwowych, bólu głowy, a nawet szumów usznych czy zaciśniętego gardła (globus histericus).

Łączy wiedzę z zakresu fizjoterapii i terapii manualnej całego organizmu, dzięki czemu skupia się na odnalezieniu przyczyn dolegliwości. Współpracuje ze stomatologami, psychologami oraz neurologopedami. Swoją wiedzę zdobywa na akredytowanych kursach, warsztatach oraz międzynarodowych konferencjach naukowych.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

katarzyna cichopek

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Kasia Cichopek: „Jak nie zjesz obiadu w domu, to zjesz obiad na mieście”

para zakochanych, romantyczny wieczór

8 sposobów na podniesienie libido

Zmuszam się lub rezygnuję. O seksualnej niesamodzielności

Seks ze stomią? To możliwe. „Trochę martwiłam się, że mój worek stomijny będzie przeszkadzał…” – pisze 19-letnia instagramerka

Joanna Keszka

„Wagina to najbardziej szczery i emocjonalny organ”. Joanna Keszka o tym, dlaczego udany seks zaczyna się od „obejrzenia swojej cipki” [WIDEO]

matka z synem

„Mężczyzna zrobił coś złego? Matki wina”. Martyna Jałoszyńska o krzywdzących stereotypach

Jak można łatwo zepsuć swoje życie erotyczne?

„Seks jest wykorzystywany do szybkiej i surowej oceny”. Joanna Keszka mówi, jak można łatwo zepsuć swoje życie seksualne [WIDEO]

Brak satysfakcji seksualnej? Fizjoterapeutka uroginekologiczna może pomóc

Joanna Keszka

„Ludzie mylą porno z edukacją”. Rozmowa z trenerką kreatywnego seksu Joanną Keszką [WIDEO]

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Joanna Keszka, co to jest puulsator?

Pulsator – co to jest i jak go użyć w łóżku? Mówi trenerka kreatywnego seksu Joanna Keszka [WIDEO]

Rodzaje wibratorów

Rodzaje wibratorów. Co powinnaś o nich wiedzieć? Mówi trenerka kreatywnego seksu Joanna Keszka [WIDEO]

Gra wstępna – po co to wszystko i jak to się robi? Ten tekst możesz podesłać swojemu facetowi

Nieporozumienia w seksie. Rozmawiajcie o nich

Marta Szarejko: Polkom trudno rozmawiać o seksie, zwłaszcza gdy rozmowa ma dotyczyć tego, co niezbyt wesołe i frywolne. Nikt nie chce się tym chwalić

Gadżety erotyczne

Gadżety erotyczne to nie tylko wibratory! Które z nich poleca trenerka kreatywnego seksu Joanna Keszka? [WIDEO]

Maja Staśko: kiedy wrzucam zdjęcia z odkrytym ciałem lub w seksualnych pozach, nie uprzedmiotawiam się

Joanna Keszka - zabawy erotyczne to kolejny temat, który porusza

Zabawy erotyczne to nic wstydliwego! Jaka będzie dobra na początek? Mówi trenerka kreatywnego seksu Joanna Keszka [WIDEO]

Jedzenie i seks - duet idealny?

Dlaczego jedzenie i seks to doskonałe połączenie? Wyjaśnia trenerka kreatywnego seksu Joanna Keszka [WIDEO]

9 faktów o zdrowiu mężczyzn

Pochwała wstydu. Jak oswoić skrępowanie w łóżku?

Seks po porodzie. Jak to zrobić?

Wzdęcia po seksie? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?