Użytkowniczki TikToka ostrzegają, że tampony mogą powodować nowotwór. Ile jest w tym prawdy?
„Istnieją powody, dla których ludzie myślą, że dwutlenek tytanu może powodować raka. Łatwo mi zrozumieć, dlaczego ta kwestia może być niejednoznaczna” – mówi w rozmowie z portalem Today dr Jennifer Lincoln, ginekolożka. Czy rzeczywiście dwutlenek tytanu, który może być zawarty w tamponach, może być groźny dla naszego zdrowia?
Tampony powodują raka?
TikTok jest pełen dobrych rad i informacji przekazanych w formie krótkich, przystępnych filmików. Jednak nie wszystkie podpowiedzi wyjdą nam na dobre i nie wszystkie wiadomości są wartościowe i poparte faktami naukowymi. Tak może być na przykład w przypadku krążącej na TikToku informacji, że tampony powodują raka.
Użytkownicy tej platformy zaczęli przestrzegać w nagranych przez siebie materiałach wideo, że tampony zawierają rakotwórczy dwutlenek tytanu, który może powodować groźne krwawienia i powstawanie torbieli. Ile jest w tym prawdy i czy rzeczywiście powinnyśmy zrezygnować z tego rodzaju środków menstruacyjnych i postawić na inne?
Naukowcy, którzy dostają coraz więcej zapytań o zagrożenie, które może nieść ze sobą używanie tamponów, uspokajają: doniesienia z TikToka mają niewiele wspólnego z prawdą.
Okiem naukowczyni
„Istnieją powody, dla kórych ludzie myślą, że dwutlenek tytanu może powodować raka. Łatwo mi zrozumieć, dlaczego ta kwestia może być niejednoznaczna” – mówi w rozmowie z portalem Today dr Jennifer Lincoln, ginekolożka. „Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy 'dwutlenek tytanu i rak’, zobaczymy badania pokazujące, że istnieje związek między nimi. Jednak to, co często umyka w ich tłumaczeniu, to to, że rakotwórczość dwutlenku tytanu jest związana z wdychaniem tego związku. Nie udowodniono zagrożenia nowotworem wtedy, kiedy używamy go wewnętrznie – a tak jest w przypadku tamponów” – dodaje.
Głos na ten temat zabrała też dr Jen Gunter. W rozmowie z portalem „Popsugar” ginekolożka podkreśla, że „nie ma dowodów na to, że dwutlenek tytanu na sznurkach tamponów może powodować jakiekolwiek szkody”.
Niestety, to, co budzi zaniepokojenie wielu specjalistów i naukowców, to to, że firmy produkujące podpaski i tampony nie mają obowiązku informować konsumentów, co dokładnie się w nich znajduje. Możemy opierać się jedynie na badaniach naukowych, które sprawdzają skład środków higienicznych, a te często wskazują na toksyczność substancji znajdujących się w środkach menstruacyjnych. Dlatego kobietom, które chcą być spokojne, że nie dostarczają do swojego organizmu żadnych potencjalnie szkodliwych substancji, specjaliści polecają bieliznę menstruacyjną.
Dwutlenek tytanu – co to jest?
Dwutlenek tytanu (TiO2) to naturalnie występująca substancja, która jest najbardziej popularnym tlenkiem tytanu o szerokich zastosowaniach.
Dwutlenek tytanu, ze względu na swoją białą barwę, jest często stosowany zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym ze względu na działanie wybielające. Można go znaleźć m.in. w czekoladzie, gumie do żucia, paście do zębów i preparatach przeciwsłonecznych. Ma formę białego, bezwonnego proszku.
Źródła: today.com, popsugar.com
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Przez pół roku płakałam w poduszkę – widziałam, że moje dziecko potrzebuje pomocy, ale nikt tego nie zauważa”. Była w „czarnej dziurze”, teraz wyciąga z niej rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Operować endometriozę, czy nie operować? O dylematach w leczeniu tej trudnej choroby rozmawiamy z dr. Tomaszem Songinem
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
się ten artykuł?