Przejdź do treści

„Wiedźma to nie stara, zła, szpetna kobieta, mająca związek z siłami nieczystymi. Wiedźma to kobieta, która ma wiedzę” – mówi Agnieszka Waszak, zawodowa wiedźma

Zawodowa wiedźma
Agnieszka Waszak. Zdj: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Red flag: ból pleców
Ból pleców. Kiedy niegroźna dolegliwość zamienia się w poważną chorobę?
Zazdrość to stan umysłu
Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?
Fakty i mity: Przeziębienie pęcherza
„Nie siadaj na betonie, bo złapiesz wilka”, czyli przeziębienie pęcherza. Czy to prawda?
5 powodów, dla których warto dbać o mleczaki
5 powodów, dla których warto dbać o mleczaki
5 przykładów na to, że sabotujesz siebie, będąc w związku
5 przykładów na to, że sabotujesz siebie, będąc w związku

Za górami i lasami rozmawiamy z Agnieszką Waszak, zawodową wiedźmą, która rozpościera przed nami swój świat magii i ziół. – Fascynują mnie nasze zioła, rosnące na naszej ziemi. Poszukuję wiedzy w przekazach dawnych Słowian – mówi wiedźma.

Czy wiedźma to pani zawód?

Ha ha, tak, można powiedzieć, że jestem zawodową Wiedźmą. Ale to nie tylko zawód, mówię często, że Wiedźma, to stan umysłu 😉

Jak wygląda wiedźma?

Stereotypem jest utrwalony wizerunek wiedźmy, jako starej, złej, szpetnej kobiety, mającej związek z siłami nieczystymi. Powstał on w średniowieczu, gdy starano się zdeprecjonować i zniszczyć kobiety posiadające wiedzę o ziołach i o leczeniu, wraz z tą wiedzą przekazywaną przez stulecia. Znaczenie wielu słów zostało przez wieki zniekształcone. Pierwotna wiedźma oznacza kobietę, która ma wiedzę, a dosłownie tłumacząc – wiedzę ma. To bardzo stare słowo, mające ten sam źródłosłów, co prastare Wedy, czyli święte księgi hinduizmu. Mamy wspólne korzenie.

Wiedźma wiedzę cały czas poszerza, stosuje ją i się nią dzieli dla dobra ludzi. Nie ma więc żadnego znaczenia, jak wygląda, tylko to, co ma w głowie i w sercu. Dwa lata temu stworzyłam Kociołek Wiedźmy, aby zachęcić ludzi do bliższego poznania otaczającej ich przyrody i korzystania z jej skarbów. W tej chwili fanpejdż na FB ma on około 30 tys. obserwujących, co pokazuje, jak wielka jest wśród ludzi potrzeba życia zgodnego z Naturą.

Gimnastyka słowiańska

Proszę o naturalny przepis ma miksturę na urodę

Uroda wynika z tego, co mamy w sobie. Jeśli promieniejemy radością, pewnością siebie, zaufaniem do własnej mocy, wtedy jesteśmy piękni. Na zdrowie naszego ciała i naszej psychiki ma wpływ wszystko, co robimy, jak żyjemy, jak się odżywiamy. Coraz więcej osób chce żyć w czystym środowisku, jeść zdrową żywność. Już prawie 2,5 tys. lat temu Hipokrates powiedział: „Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem”.  Naturalne pożywienie reklamy nie potrzebuje. Widziałaś kiedyś reklamę buraków?

Nie…(śmiech)

Będąc o tym przekonana, opracowuję z naturalnych składników receptury na różne mikstury, maści dbające o skórę, chroniące ją i regenerujące, wzmacniające naczynia krwionośne, łagodzące bóle stawów. Przyrządzam je ze zbieranych przeze mnie ziół, olejów roślinnych i wosku pszczelego. Z ziół tworzę też syropy na miodzie, maceraty olejowe, nalewki lub po prostu suszę, aby później robić z nich napary.

Jak to się stało, że została Pani wiedźmą?

Czuję się bardzo połączona z Naturą, nie umiem żyć w mieście. Zioła są ze mną od zawsze. Jako dziecko mieszkałam na wsi, zaraz za domem były pola, łąki, las, jezioro. Poznawałam i zaprzyjaźniałam się z roślinami. Moją ulubioną zabawą było bawienie się w czarownicę. Zbierałam zioła, zawieszałam je w pęczkach na sznurkach, tworzyłam receptury, warzyłam mikstury, zioła zalewałam wodą w słoiczkach, nie wiedząc jeszcze, że przyrządzam maceraty. Bardzo chętnie zaglądałam do książek o ziołach.

Teraz zioła są u mnie w całym domu, ja znikam na długie godziny, gdy idę zbierać rośliny, trawnika nie można skosić, bo coś kwitnie. Współczesna Wiedźma jest dla mnie kontynuatorką spuścizny dawnych zielarzy, babek wioskowych, szeptuch, korzystających z ziół własnoręcznie zbieranych, o odpowiedniej porze dnia i roku, przy właściwej fazie Księżyca. Dla Wiedźmy bardzo ważny jest kontakt z człowiekiem, odczuwanie jego wibracji. Życia jednego mało, aby całą wiedzę zgłębić, dobrze jest używać intuicji. Zwykle odpowiednia roślina pojawia się wtedy, gdy jest potrzebna. Taka magia.

Jakie zioła lubi wiedźma?

Doceniam i szanuję wszystkie rośliny. W każdej z nich kryje się coś interesującego. Są pomocne w przywracaniu i zachowaniu zdrowia, jako pożywienie, przyprawy. Stosuję je w kosmetyce i co dla mnie szczególne ciekawe – w dobrej magii. Wszystko to jest połączone, gdyż jesteśmy istotami wielowymiarowymi, taki jest świat, którego częścią jesteśmy. Do niektórych roślin trzeba podchodzić szczególnie ostrożnie – używając ich bez odpowiedniej wiedzy możemy sobie zrobić krzywdę. Podczas warsztatów ziołowych, które organizuję, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w przedszkolach i w szkołach oraz również w czasie wykładów, uczę, co można z ziół zrobić, na jak wiele sposobów wykorzystać. Zachęcam, aby zaopatrzyć się w atlas ziół, klucz do oznaczania roślin. Szukać wiedzy we wszystkich możliwych miejscach – w książkach, w internecie. Ale też nie podchodzić do znajdowanych tam informacji bezkrytycznie. Wiedza się zmienia, jest uzupełniana o nowe odkrycia, zdarzają się zwykłe błędy…

Niepokalanej mnisi

Jak bezpiecznie i z szacunkiem dla natury zbierać dzikie rośliny?

Podczas warsztatów uczę, jak zbierać zioła, zapoznaję uczestników z takim podstawowym BHP zbieracza. Trzeba być pewnym na 100%, że roślina, którą zrywamy, jest tą, o której myślimy, a nie podobną – chronioną lub trującą. Pamiętać, by nie wycinać wszystkich roślin, tylko zostawić część dla zwierząt, na rozmnożenie, dla rozrośnięcia się i odnowienia… Żeby najpierw poprosić Matkę Naturę, a potem jej podziękować za dary, które otrzymaliśmy.

Gdy wyruszasz po zioła w teren, zbieraj rośliny z umiarem i szacunkiem. Jeśli nie znasz rośliny, nie zrywaj jej, nie niszcz, ale zrób zdjęcie telefonem, poszukaj jej w internecie. Może być objęta ochroną, może być rzadka w danym miejscu, może być parząca lub trująca.

Co wiedźma lubi szczególnie przyrządzać w Kościołku Wiedźmy?

Dzikie rośliny są stałym elementem naszego domowego menu, napary ziołowe pijemy na co dzień. Idę do ogrodu albo na łąkę i potem karmię rodzinę znaleziskami. Dzielnie testują potrawy: jajecznicę z liśćmi bylicy i krwawnika, sałatki z różnymi dzikimi roślinami, gotowany korzeń wiesiołka, pesto z rdestu ptasiego, codziennie coś innego. Teraz właśnie owocuje czeremcha amerykańska, kilka owocków można zjeść na surowo, a z reszty wyczarować sok lub dżem. Chociaż znam i stosuję wiele roślin „wielofunkcyjnych”, trudno byłoby mi się obejść bez sosny. Uwielbiam jej zapach, który działa relaksująco, poprawia nastrój. Jej olejki eteryczne ułatwiają oddychanie, dezynfekują powietrze w odległości kilku metrów od drzewa, zwłaszcza w upalne dni. Wykorzystuję różne części sosny – igły, pędy, kwiatostany męskie, zielone szyszki, żywicę. Przydatna jest dla podniesienia odporności, podczas infekcji dróg oddechowych, przy przeziębieniach. Z młodych pędów sosny przyrządzam mój ulubiony syrop na miodzie i pachnącą lasem nalewkę leczniczą. Z żywicy sosnowej wyczarowuję maść, świetną na uszkodzenia skóry, oparzenia, ukąszenia owadów i przy przeziębieniu. Warto też posmarować nią bolące mięśnie i stawy. Sosna ma ogromną moc magiczną – służy do zdejmowania uroku, wzmacnia zdrowie, oczyszcza, podnosi na duchu.

Fascynują mnie nasze zioła, rosnące na naszej ziemi. Poszukuję wiedzy w przekazach dawnych Słowian. Po tysiącu lat niszczenia tej wiedzy, nadal jest ona żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie, obecna w tradycjach. Warto poznać rośliny rosnące często w zasięgu naszych rąk, pod naszymi stopami, które zwykle są traktowane jako chwasty, jako rośliny ozdobne w ogrodach lub też jako bliżej nieokreślona zielona masa. Aby poznać moc, jaka w nich drzemie.

Jakie są święte rośliny Słowian, przepełnione energią i mocą?

Słowianie żyli, żyją w zgodzie z Naturą, czują się jej częścią, jest ona dla nich święta. Świątyniami są gaje, okazałe drzewa – dęby, brzozy, lipy, sosny, cisy, czarny bez. Rytm następujących po sobie pór dnia i roku, cykliczność zmian w przyrodzie – to była i jest podstawa życia. Najważniejsze święta wyznaczone są w czterech głównych punktach roku, czyli podczas przesileń letniego i zimowego oraz równonocy wiosennej i jesiennej. Słowianie mieli ogromną wiedzę dotyczącą ziół. Nosili je przy sobie w nawęzach, czyli woreczkach z naturalnych tkanin, używali je jako podręczną apteczkę, ale też jako amulety odpędzające złe moce i talizmany przynoszące szczęście.

Jakie są sposoby stosowania magicznych ziół?

Jeśli bierzemy się za magię, to tylko w dobrym celu, dla ochrony lub dla przywołania czegoś pozytywnego. Możemy okadzać ziołami dla oczyszczenia energii, posadzić w ogrodzie odpowiednie rośliny, aby nas chroniły i wzmacniały, nosić przy sobie jako amulety, jak również stosować różne mikstury z magicznych roślin.

Chcesz uwolnić się z objęć PMS? Może ci w tym pomóc Ashwagandha

Czym się pani jeszcze zajmuje?

Mam mnóstwo pomysłów, wzywają mnie różne tematy, najczęściej w jakiś sposób związane z przyrodą. Jestem architektem krajobrazu, stworzyłam więc ogrody według mojego pomysłu. Napisałam około 500 artykułów o roślinach, ogrodach, ziołach, przyrodzie, ekologii. Od lat fotografuję przyrodę, szczególnie rośliny i ogrody. Zdjęcia moje można znaleźć w wielu czasopismach i książkach.Maluję obrazy energetyczne, intuicyjne, pełne czystych, żywych barw. Przy obrazach tych można medytować, oczyszczają i wzmacniają energię w czakrach, czyli w naszych centrach energetycznych. Tworzę również książki dla dzieci. „Pora słońca, czas księżyca” to bajki o uczuciach, emocjach, przyjaźni, szacunku. W kolejnej – w „Mysi w Kosmosie” – podróżujemy wraz z Mysią, poznając piękno i tajemnice kosmosu. Często prowadzę lekcje na podstawie moich książek, coś w rodzaju spotkań autorskich, w przedszkolach i szkołach.

Agnieszka Waszak Wiedźma prowadząca Kociołek Wiedźmy. Czerpie inspirację z pradawnej wiedzy Słowian i śledzi najnowsze odkrycia, łączy te dwa światy opracowując przepisy na dzikie potrawy oraz mikstury zdrowotne, kosmetyczne i magiczne. Wiedzę o rodzimych ziołach przekazuje w prowadzonym przez siebie facebookowym i instagramowym fanpejdżu oraz podczas wykładów i warsztatów dla dzieci i dorosłych. Autorka licznych artykułów i fotografii publikowanych w czasopismach i książkach ogrodniczych. Pisze i ilustruje książki dla dzieci, maluje obrazy energetyczne.

https://www.facebook.com/KociolekWiedzmy/
https://www.instagram.com/kociolek_wiedzmy/

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Męczennica cielista

Męczennica cielista nie tylko pomoże ci ukoić nerwy i lepiej spać. O jej zastosowaniach mówi trener postaw żywieniowych

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, działanie

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, działanie

Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska i jej wpływ na ciało i włosy

dziewczyny pijące herbatę w kuchni

Skrzyp polny – właściwości i zastosowania

Homeopatia / istock

Homeopatia – czy rzeczywiście działa? Co mówi ekspert?

Babka płesznik / istockphoto

Babka płesznik na jelita? Nie tylko! Poznaj cenne właściwości tej rośliny

Rośliny dobre dla kobiet / istock

Nietypowe rośliny, którymi powinnyśmy się zainteresować. Mają dobroczynne działanie

Zioła / istockphoto

Zioła i napary – korzystaj z nich mądrze

Poncz jabłkowy z ziołami na trawienie

Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Balsam Kapucyński — panaceum na wszelkie dolegliwości ducha i ciała

Balsam Kapucyński – skład i zastosowanie

Miodunka - właściwości i zastosowanie

Miodunka – właściwości i zastosowanie

Nawłoć — sprawdź, czym jest ta roślina i jakie ma właściwości lecznicze

Nawłoć i jej lecznicze właściwości

Dzikie rośliny są bardzo smaczne

„Zawsze, w każdym miejscu są rośliny, dzikie warzywa, które możemy zjeść. One są wszędzie, tylko my ich nie widzimy” – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca

Melisa lekarska – czy działa wyłącznie uspokajająco?

Melisa lekarska – herbatka nie tylko na uspokojenie

Starzec jakubek, toksyczna roślina

Lasy Państwowe ostrzegają przed znaną rośliną. Jest toksyczna i rakotwórcza

Rumianek

Rumianek – właściwości, działanie i zastosowanie

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Mikrowarzywa – ogród na parapecie

Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie – skuteczna naturalna broń w walce z nadwagą

kolendr

Przejadłaś się? Sprawdź, jakie zioła mogą przynieść ulgę

Niezłe ziółko dla kobiet, czyli niepokalanek pospolity lekarstwem na PMS

Depresja poporodowa w Chinach nie zdarza się często. Dlaczego? Wyjaśnia Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

https://www.istockphoto.com/

Niebezpieczne związki. Warzywa i zioła, których nie należy łączyć ze słońcem. Wyjaśnia dietetyczka

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

Kobieta z grypą hiszpanką leży w łóżku

Grypa hiszpanka – przyczyny i objawy. Historia największej pandemii na świecie.

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.