Przejdź do treści

„Wiedźma to nie stara, zła, szpetna kobieta, mająca związek z siłami nieczystymi. Wiedźma to kobieta, która ma wiedzę” – mówi Agnieszka Waszak, zawodowa wiedźma

Zawodowa wiedźma
Agnieszka Waszak. Zdj: archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
apteka
Preparat do żywienia pozajelitowego wycofany z obrotu
Blondynka na zakupach / Fot. Blondynka na zakupach
Blondynka za zakupach: jako kobieta myślę o wielu rzeczach w jednym czasie. Ciężko mi się skoncentrować na jednej… Z pomocą przyszedł WIMIN!
Czy masz prawo nie zgodzić się na nacięcie krocza?
Poród. Czy masz prawo nie zgodzić się na nacięcie krocza?
Syrop na kaszel przelewany do miarki
Kolejne serie syropu Flavamed wycofane z obrotu. GIF wydał nową decyzję
Kiszona kapusta / istockphoto.com
Probiotyk a prebiotyk. Czym się od siebie różnią?

Za górami i lasami rozmawiamy z Agnieszką Waszak, zawodową wiedźmą, która rozpościera przed nami swój świat magii i ziół. – Fascynują mnie nasze zioła, rosnące na naszej ziemi. Poszukuję wiedzy w przekazach dawnych Słowian – mówi wiedźma.

Czy wiedźma to pani zawód?

Ha ha, tak, można powiedzieć, że jestem zawodową Wiedźmą. Ale to nie tylko zawód, mówię często, że Wiedźma, to stan umysłu 😉

Jak wygląda wiedźma?

Stereotypem jest utrwalony wizerunek wiedźmy, jako starej, złej, szpetnej kobiety, mającej związek z siłami nieczystymi. Powstał on w średniowieczu, gdy starano się zdeprecjonować i zniszczyć kobiety posiadające wiedzę o ziołach i o leczeniu, wraz z tą wiedzą przekazywaną przez stulecia. Znaczenie wielu słów zostało przez wieki zniekształcone. Pierwotna wiedźma oznacza kobietę, która ma wiedzę, a dosłownie tłumacząc – wiedzę ma. To bardzo stare słowo, mające ten sam źródłosłów, co prastare Wedy, czyli święte księgi hinduizmu. Mamy wspólne korzenie.

Wiedźma wiedzę cały czas poszerza, stosuje ją i się nią dzieli dla dobra ludzi. Nie ma więc żadnego znaczenia, jak wygląda, tylko to, co ma w głowie i w sercu. Dwa lata temu stworzyłam Kociołek Wiedźmy, aby zachęcić ludzi do bliższego poznania otaczającej ich przyrody i korzystania z jej skarbów. W tej chwili fanpejdż na FB ma on około 30 tys. obserwujących, co pokazuje, jak wielka jest wśród ludzi potrzeba życia zgodnego z Naturą.

Gimnastyka słowiańska

Proszę o naturalny przepis ma miksturę na urodę

Uroda wynika z tego, co mamy w sobie. Jeśli promieniejemy radością, pewnością siebie, zaufaniem do własnej mocy, wtedy jesteśmy piękni. Na zdrowie naszego ciała i naszej psychiki ma wpływ wszystko, co robimy, jak żyjemy, jak się odżywiamy. Coraz więcej osób chce żyć w czystym środowisku, jeść zdrową żywność. Już prawie 2,5 tys. lat temu Hipokrates powiedział: „Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem”.  Naturalne pożywienie reklamy nie potrzebuje. Widziałaś kiedyś reklamę buraków?

Nie…(śmiech)

Będąc o tym przekonana, opracowuję z naturalnych składników receptury na różne mikstury, maści dbające o skórę, chroniące ją i regenerujące, wzmacniające naczynia krwionośne, łagodzące bóle stawów. Przyrządzam je ze zbieranych przeze mnie ziół, olejów roślinnych i wosku pszczelego. Z ziół tworzę też syropy na miodzie, maceraty olejowe, nalewki lub po prostu suszę, aby później robić z nich napary.

Jak to się stało, że została Pani wiedźmą?

Czuję się bardzo połączona z Naturą, nie umiem żyć w mieście. Zioła są ze mną od zawsze. Jako dziecko mieszkałam na wsi, zaraz za domem były pola, łąki, las, jezioro. Poznawałam i zaprzyjaźniałam się z roślinami. Moją ulubioną zabawą było bawienie się w czarownicę. Zbierałam zioła, zawieszałam je w pęczkach na sznurkach, tworzyłam receptury, warzyłam mikstury, zioła zalewałam wodą w słoiczkach, nie wiedząc jeszcze, że przyrządzam maceraty. Bardzo chętnie zaglądałam do książek o ziołach.

Teraz zioła są u mnie w całym domu, ja znikam na długie godziny, gdy idę zbierać rośliny, trawnika nie można skosić, bo coś kwitnie. Współczesna Wiedźma jest dla mnie kontynuatorką spuścizny dawnych zielarzy, babek wioskowych, szeptuch, korzystających z ziół własnoręcznie zbieranych, o odpowiedniej porze dnia i roku, przy właściwej fazie Księżyca. Dla Wiedźmy bardzo ważny jest kontakt z człowiekiem, odczuwanie jego wibracji. Życia jednego mało, aby całą wiedzę zgłębić, dobrze jest używać intuicji. Zwykle odpowiednia roślina pojawia się wtedy, gdy jest potrzebna. Taka magia.

Jakie zioła lubi wiedźma?

Doceniam i szanuję wszystkie rośliny. W każdej z nich kryje się coś interesującego. Są pomocne w przywracaniu i zachowaniu zdrowia, jako pożywienie, przyprawy. Stosuję je w kosmetyce i co dla mnie szczególne ciekawe – w dobrej magii. Wszystko to jest połączone, gdyż jesteśmy istotami wielowymiarowymi, taki jest świat, którego częścią jesteśmy. Do niektórych roślin trzeba podchodzić szczególnie ostrożnie – używając ich bez odpowiedniej wiedzy możemy sobie zrobić krzywdę. Podczas warsztatów ziołowych, które organizuję, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w przedszkolach i w szkołach oraz również w czasie wykładów, uczę, co można z ziół zrobić, na jak wiele sposobów wykorzystać. Zachęcam, aby zaopatrzyć się w atlas ziół, klucz do oznaczania roślin. Szukać wiedzy we wszystkich możliwych miejscach – w książkach, w internecie. Ale też nie podchodzić do znajdowanych tam informacji bezkrytycznie. Wiedza się zmienia, jest uzupełniana o nowe odkrycia, zdarzają się zwykłe błędy…

Niepokalanej mnisi

Jak bezpiecznie i z szacunkiem dla natury zbierać dzikie rośliny?

Podczas warsztatów uczę, jak zbierać zioła, zapoznaję uczestników z takim podstawowym BHP zbieracza. Trzeba być pewnym na 100%, że roślina, którą zrywamy, jest tą, o której myślimy, a nie podobną – chronioną lub trującą. Pamiętać, by nie wycinać wszystkich roślin, tylko zostawić część dla zwierząt, na rozmnożenie, dla rozrośnięcia się i odnowienia… Żeby najpierw poprosić Matkę Naturę, a potem jej podziękować za dary, które otrzymaliśmy.

Gdy wyruszasz po zioła w teren, zbieraj rośliny z umiarem i szacunkiem. Jeśli nie znasz rośliny, nie zrywaj jej, nie niszcz, ale zrób zdjęcie telefonem, poszukaj jej w internecie. Może być objęta ochroną, może być rzadka w danym miejscu, może być parząca lub trująca.

Co wiedźma lubi szczególnie przyrządzać w Kościołku Wiedźmy?

Dzikie rośliny są stałym elementem naszego domowego menu, napary ziołowe pijemy na co dzień. Idę do ogrodu albo na łąkę i potem karmię rodzinę znaleziskami. Dzielnie testują potrawy: jajecznicę z liśćmi bylicy i krwawnika, sałatki z różnymi dzikimi roślinami, gotowany korzeń wiesiołka, pesto z rdestu ptasiego, codziennie coś innego. Teraz właśnie owocuje czeremcha amerykańska, kilka owocków można zjeść na surowo, a z reszty wyczarować sok lub dżem. Chociaż znam i stosuję wiele roślin „wielofunkcyjnych”, trudno byłoby mi się obejść bez sosny. Uwielbiam jej zapach, który działa relaksująco, poprawia nastrój. Jej olejki eteryczne ułatwiają oddychanie, dezynfekują powietrze w odległości kilku metrów od drzewa, zwłaszcza w upalne dni. Wykorzystuję różne części sosny – igły, pędy, kwiatostany męskie, zielone szyszki, żywicę. Przydatna jest dla podniesienia odporności, podczas infekcji dróg oddechowych, przy przeziębieniach. Z młodych pędów sosny przyrządzam mój ulubiony syrop na miodzie i pachnącą lasem nalewkę leczniczą. Z żywicy sosnowej wyczarowuję maść, świetną na uszkodzenia skóry, oparzenia, ukąszenia owadów i przy przeziębieniu. Warto też posmarować nią bolące mięśnie i stawy. Sosna ma ogromną moc magiczną – służy do zdejmowania uroku, wzmacnia zdrowie, oczyszcza, podnosi na duchu.

Fascynują mnie nasze zioła, rosnące na naszej ziemi. Poszukuję wiedzy w przekazach dawnych Słowian. Po tysiącu lat niszczenia tej wiedzy, nadal jest ona żywa, przekazywana z pokolenia na pokolenie, obecna w tradycjach. Warto poznać rośliny rosnące często w zasięgu naszych rąk, pod naszymi stopami, które zwykle są traktowane jako chwasty, jako rośliny ozdobne w ogrodach lub też jako bliżej nieokreślona zielona masa. Aby poznać moc, jaka w nich drzemie.

Jakie są święte rośliny Słowian, przepełnione energią i mocą?

Słowianie żyli, żyją w zgodzie z Naturą, czują się jej częścią, jest ona dla nich święta. Świątyniami są gaje, okazałe drzewa – dęby, brzozy, lipy, sosny, cisy, czarny bez. Rytm następujących po sobie pór dnia i roku, cykliczność zmian w przyrodzie – to była i jest podstawa życia. Najważniejsze święta wyznaczone są w czterech głównych punktach roku, czyli podczas przesileń letniego i zimowego oraz równonocy wiosennej i jesiennej. Słowianie mieli ogromną wiedzę dotyczącą ziół. Nosili je przy sobie w nawęzach, czyli woreczkach z naturalnych tkanin, używali je jako podręczną apteczkę, ale też jako amulety odpędzające złe moce i talizmany przynoszące szczęście.

Jakie są sposoby stosowania magicznych ziół?

Jeśli bierzemy się za magię, to tylko w dobrym celu, dla ochrony lub dla przywołania czegoś pozytywnego. Możemy okadzać ziołami dla oczyszczenia energii, posadzić w ogrodzie odpowiednie rośliny, aby nas chroniły i wzmacniały, nosić przy sobie jako amulety, jak również stosować różne mikstury z magicznych roślin.

Chcesz uwolnić się z objęć PMS? Może ci w tym pomóc Ashwagandha

Czym się pani jeszcze zajmuje?

Mam mnóstwo pomysłów, wzywają mnie różne tematy, najczęściej w jakiś sposób związane z przyrodą. Jestem architektem krajobrazu, stworzyłam więc ogrody według mojego pomysłu. Napisałam około 500 artykułów o roślinach, ogrodach, ziołach, przyrodzie, ekologii. Od lat fotografuję przyrodę, szczególnie rośliny i ogrody. Zdjęcia moje można znaleźć w wielu czasopismach i książkach.Maluję obrazy energetyczne, intuicyjne, pełne czystych, żywych barw. Przy obrazach tych można medytować, oczyszczają i wzmacniają energię w czakrach, czyli w naszych centrach energetycznych. Tworzę również książki dla dzieci. „Pora słońca, czas księżyca” to bajki o uczuciach, emocjach, przyjaźni, szacunku. W kolejnej – w „Mysi w Kosmosie” – podróżujemy wraz z Mysią, poznając piękno i tajemnice kosmosu. Często prowadzę lekcje na podstawie moich książek, coś w rodzaju spotkań autorskich, w przedszkolach i szkołach.

Agnieszka Waszak Wiedźma prowadząca Kociołek Wiedźmy. Czerpie inspirację z pradawnej wiedzy Słowian i śledzi najnowsze odkrycia, łączy te dwa światy opracowując przepisy na dzikie potrawy oraz mikstury zdrowotne, kosmetyczne i magiczne. Wiedzę o rodzimych ziołach przekazuje w prowadzonym przez siebie facebookowym i instagramowym fanpejdżu oraz podczas wykładów i warsztatów dla dzieci i dorosłych. Autorka licznych artykułów i fotografii publikowanych w czasopismach i książkach ogrodniczych. Pisze i ilustruje książki dla dzieci, maluje obrazy energetyczne.

https://www.facebook.com/KociolekWiedzmy/
https://www.instagram.com/kociolek_wiedzmy/

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Macierzyństwo może być dobre dla twojej kariery

Dziecko przekreśli twoją karierę? Nie wierz w to! „Macierzyństwo uczy cierpliwości i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, a także sztuki negocjacji i komunikacji”

„Udajemy orgazmy, bo przyjmujemy za dużo sygnałów, jak wygląda udany seks, za dużo w tym presji. A przecież udany seks to dla każdego coś innego” – mówi edukatorka seksualna Alicja Długołęcka

Salowa z 20-letnim stażem

„Ogólnie panująca znieczulica dotknęła również relacje lekarz – salowa. Dla lekarzy, ale i większości pielęgniarek, jesteśmy niezauważalne” – mówi Hanna Chudon, salowa z 20-letnim stażem

„Bardzo chciałabym powiedzieć, że świat jogi i samorozwoju jest zupełnie bezpieczny, ale tak niestety nie jest” – mówi Paulina Młynarska, autorka książki „Jesteś spokojem”

Zainteresują cię również:

Dzikie rośliny są bardzo smaczne

„Zawsze, w każdym miejscu są rośliny, dzikie warzywa, które możemy zjeść. One są wszędzie, tylko my ich nie widzimy” – mówi Justyna Pargieła, ziołoznawca

Melisa lekarska – czy działa wyłącznie uspokajająco?

Melisa lekarska – herbatka nie tylko na uspokojenie

Starzec jakubek, toksyczna roślina

Lasy Państwowe ostrzegają przed znaną rośliną. Jest toksyczna i rakotwórcza

Rumianek

Rumianek – właściwości, działanie i zastosowanie

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Mikrowarzywa – ogród na parapecie

Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie – skuteczna naturalna broń w walce z nadwagą

kolendr

Przejadłaś się? Sprawdź, jakie zioła mogą przynieść ulgę

Niezłe ziółko dla kobiet, czyli niepokalanek pospolity lekarstwem na PMS

Depresja poporodowa w Chinach nie zdarza się często. Dlaczego? Wyjaśnia Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

https://www.istockphoto.com/

Niebezpieczne związki. Warzywa i zioła, których nie należy łączyć ze słońcem. Wyjaśnia dietetyczka

Niepokalanej mnisi

„Ma zbawienne działanie w łagodzeniu objawów PMS, takich jak: rozdrażnienie, zmiany nastroju czy bóle w okolicach brzucha oraz piersi”. Niepokalanek mnisi i jego pieprzna moc

Rozpal swoje zmysły naturalnym afrodyzjakiem. Damiana spełni się w tej roli idealnie

Nie radzisz sobie ze stresem? Polub się z adaptogenami!

„Czystek jest rośliną, która wykazuje wartości bakteriobójcze, antywirusowe, ale jego właściwości lecznicze są nadinterpretowane” – mówi ziołoznawca Justyna Pargieła

Czystek – przeciwwskazania, Kto nie może pić czystka?

Kozieradka – panaceum na kobiece dolegliwości

Kozieradka – panaceum na kobiece dolegliwości i doskonały afrodyzjak

Czystek dobry na wszystko? Poznaj jego właściwości

Czystek dobry na wszystko? Poznaj jego właściwości

8 powodów, dla których warto pić czystek

8 powodów, dla których warto pić czystek

zioła na stole

Czy zioła można przedawkować? Rozmawiamy z ekspertem Piotrem Sokołowskim

rozmyślająca kobieta

Jak przygotować się do zmiany? Poznaj 5 najważniejszych kroków!

para na kanapie

Zdrada – winne geny?

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Najpopularniejsze

dziewczyna trzyma blistry z witaminami

11 witamin i minerałów, których potrzebujesz, gdy masz 20, 30, 40, 50 lat

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

pms

„O PMS lubi się żartować, bo to przecież tylko gorsze dni kobiety. Tymczasem u podłoża PMS leży nierównowaga hormonalna”. Jak na nią wpłynąć, tłumaczy dietetyczka i naturopatka Monika Skuza

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

„Życie człowieka, którym się zajmuję, nie może zależeć od tego czy mi smutno, czy jestem zły, czy się boję” – mówi Mateusz Sieradzan, znany na FB jako Pan Pielęgniarka

Zbliżenie oka z wadą wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?