Przejdź do treści

„Wspólne polowanie buduje relację z dzieckiem”? Psycholożka: „Syndrom sztokholmski to też budowa relacji”

dziecko głaszcze konia
„Wspólne polowanie buduje relacje z dzieckiem”? Psycholożka Anna Prokop obnaża absurdy argumentacji myśliwych / Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Pij wodę jesienią! Poznaj 4 najważniejsze powody, dla których warto to robić
Skąd się bierze nudny seks? Wyjaśnia Alicja Długołęcka
Kobieta siedzi przy stole z książką
Naukowcy odkryli przeciwciała, które niszczą stare komórki. Dzięki temu będzie można spowolnić procesy starzenia?
Zendaya
Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję”
yoga twarzy joga
Joga dla twarzy. Ćwiczenia przywrócą skórze blask i wygładzą zmarszczki

Wygląda jak fake, ale niestety fałszywką nie jest. Polski Związek Łowiecki stworzył grafikę, na której promuje korzyści, jakie dzieciom rzekomo przynosi udział w polowaniach. W rozmowie z „Hello Zdrowie” największe absurdy tej argumentacji pokazuje Anna Prokop, psycholożka kliniczna, psychoterapeutka integracyjna z Warszawskiego Centrum Psychologicznego.

Anna Jastrzębska: Czy polowania z dziećmi promują zdrowy styl życia?

Anna Prokop: Zdrowy styl to są przede wszystkim zdrowe relacje z samym sobą i innymi. Narażanie dzieci na obserwowanie przemocy – bo odbieranie życia jakiemukolwiek stworzeniu jest przemocą, choćby nie wiem co – absolutnie nie może być uznane za zdrowy styl życia i budowanie zdrowych relacji.

Polski Związek Łowiecki upiera się, że polowanie z dziećmi „umożliwia rodzinne spędzanie wolnego czasu” i „buduje więź z dzieckiem poprzez wspólne przeżycia”.

To jest tak absurdalne, że najchętniej użyłabym niecenzuralnych słów. Jaką więź? Więź można budować poprzez różne rzeczy, które nie zawsze są zdrowe. Biciem swoich podwładnych również można tworzyć więź. Istnieje teoria syndromu sztokholmskiego, gdzie ofiara także buduje więź z oprawcą!

Umówmy się – przymuszanie dziecka do przyglądania się przemocy jest jego molestowaniem. Dziecko nie jest gotowe na taki widok. Zresztą nikt nie jest gotowy, jeśli wcześniej nie zostanie odpowiednio przygotowany. Zmuszanie dziecka, by patrzyło, jak odbiera się życia stworzeniu, które wcześniej widziało, czuło, miało serduszko, kochało, miało dzieci, jest narażaniem młodego człowieka na traumę.

alt=”Anna Prokop” width=”638″ height=”850″ /> Psycholożka Anna Prokop / archiwum prywatne

Może to później wpływać na zachowanie dziecka?

Oczywiście – taka trauma może się objawiać w dwóch kierunkach. Może stać się tak, że dziecko po tego typu przeżyciu będzie nadmiernie wrażliwe, nie będzie sobie potrafiło poradzić w żadnej kryzysowej sytuacji. Może być nadmiernie uwrażliwione na siebie, może mieć fobie i lęki do końca życia. Innymi słowy – przeżycie takiej traumy może zrobić potworne rzeczy w psychice dziecka.

Ale może się również wydarzyć coś odwrotnego. Jeżeli system obronny dziecka sobie nie poradzi (bo jego mechanizmy radzenia sobie w trudnych sytuacjach jeszcze nie są wykształcone), dziecko, żeby nie zwariować, odetnie się od bólu, cierpienia. A kiedy się odetnie, prawdopodobnie powieli wzorce i będzie stosowało przemoc w przyszłości. Bo będzie pozbawione empatii, kontaktu ze współczuciem – i to nie tylko wobec zwierząt, ale również wobec ludzi.

Przymuszanie dziecka do przyglądania się przemocy jest jego molestowaniem. Dziecko nie jest gotowe na taki widok. Zresztą nikt nie jest gotowy, jeśli wcześniej nie zostanie odpowiednio przygotowany.

O zależnościach między przemocą wobec ludzi (przede wszystkim kobiet i dzieci) a przemocą wobec zwierząt mówi wiele badań.

Tak, bo jeśli ktoś jest odcięty od emocji, to nie jest od nich odcięty wybiórczo – ten mechanizm nie działa na zasadzie: do tych będę coś czuł, a do tamtych już nie. Jeżeli człowiek jest zamknięty na empatię, miłość, współczucie wobec zwierząt, będzie też zamknięty na odczuwanie ich wobec ludzi. Oczywiście, na co dzień będzie prawdopodobnie stosował się do ustalonych społecznie zasad. Ale gdy te zasady zostaną odłożone na bok, w jakiejś sytuacji przestaną obowiązywać, bezsprzecznie taka osoba będzie w stanie dokonać rzezi również na człowieku.

Warto przy tej okazji wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. W latach 70. XX w. kanadyjski psycholog Albert Bandura robił badania na temat uczenia się, z których wynikało jasno, że dzieci w największym stopniu uczą się przez modelowanie. Dzieci obserwują i naśladują.

W jednym ze swoich eksperymentów Bandura pokazywał dzieciom film, na którym dorosła kobieta uderzała kijem gumową lalkę czy manekina. Maluchy, które później dostały podobną lalkę do zabawy, powtarzały te same sekwencje, co dorosła osoba. Natomiast dzieci, którym wcześniej nie pokazano tego filmu, nie niszczyły lalki.

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci

No dobrze, ale czy nie ma tu pewnej hipokryzji? Czy dzieciaki nie powinny wiedzieć, skąd się bierze jedzenie, które ląduje na ich talerzu? Czy nie powinny być oswajane z tematem śmierci, cierpienia?

Oczywiście, cierpienie jest częścią życia, dlatego – jeśli na przykład dziecko ma zwierzątko, które umiera, lub babcia czy ciocia miały zwierzątko, które zmarło – nie można przed dzieckiem zatajać tego faktu. Albo udawać, że się nic nie stało, kupić kolejnego zwierzaka i w nocy podmienić. Młodego człowieka powinno się oswajać z trudnymi tematami, bo nie da się przeżyć życia bez doświadczania cierpienia. Każdy z nas na pewnym etapie życia doświadcza straty.

W związku z tym dzieci należy przygotowywać do bolesnych przeżyć, ale ich nie prowokując! Nie „zaszczepimy” dzieci na trudne uczucia, stwarzając im sytuacje straszne. A zabijanie innego stworzenia, w dodatku w taki sposób, jak to ma miejsce na polowaniu, jest brutalne. Nie można przygotować dziecka na takie obrazy.

Ale przecież, jak twierdzą myśliwi, polowanie „pomaga rozwijać dziecięce pasje i zainteresowania”!

Patrzeć, jak ktoś się wyżywa na bezbronnej istocie i czerpie z tego przyjemność – to ma być rozwijanie pasji? Na tej samej zasadzie moglibyśmy prowadzać dzieci do bimbrowni czy kasyn, gdzie ludzie też oddają się bez reszty swoim zainteresowaniom.

Pozytywna Dyscyplina

Tylko że w bimbrowni czy kasynie dziecko nie zdobędzie „kluczowej i empirycznej wiedzy na temat przyrody”, nie nauczy się „szacunku do pożywienia”, nie posiądzie „szacunku do środowiska”. A to wszystko – przekonują przedstawiciele PZŁ – umożliwiają polowania.

Oczywiście, jeśli zabierzemy dziecko do lasu, to prawdopodobnie usłyszy śpiew ptaków. Tylko że to jest racjonalizacja, jeden z mechanizmów obronnych ludzi.

Jakiś czas temu głośna była sprawa reklamy „szampana” dla dzieci Piccolo. Przekonywano w niej, że dobra zabawa łączy się z Piccolo. Reklamę wycofano, bo – choć promowała napój bezalkoholowy – utrwalała w dzieciach przekonanie, że do udanej zabawy niezbędny jest alkohol.

To samo jest w przypadku polowań. Przecież nie chodzi w nich o przyrodę, tylko o pasję zabijania.

No to może chociaż polowanie z dziećmi „uczy świadomego podejmowania wyborów”, jak zapewniają myśliwi?

Jakiego świadomego wyboru? Dziecko nie ma wyboru, skoro jest przymuszane do oglądania zabijania. Dzieci w różnym wieku nie mają świadomości swoich praw, możliwości i ograniczeń, dlatego nie dokonują świadomych wyborów. To rodzice za nie wybierają. A narażając młodą osobę na tak bolesny, przekraczający jej zasoby widok, jak zabite zwierzę, odbieramy jej możliwość decydowania.

Jeżeli człowiek jest zamknięty na empatię, miłość, współczucie wobec zwierząt, będzie też zamknięty na odczuwanie ich wobec ludzi.

Absolutnie do tego nie namawiam, bo samo takie zapytanie może być dla dziecka traumatyczne, ale prawdopodobnie gdybyśmy zapytali: „czy mogę zabić twojego pieska?”, dziecko odpowiedziałoby „nie”. Gdybyśmy zapytali: „czy chcesz iść do lasu, gdzie będziemy zabijali sarenki?”, dziecko prawdopodobnie również odpowiedziałoby „nie” (oczywiście jeśli będzie miało poczucie bezpieczeństwo, bo jeżeli będzie się bało, może zareagować inaczej).

A co z „budowaniem tożsamości społecznej, kulturowej i narodowej”, do którego według myśliwych przyczyniają się wspólne polowania?

Najmocniejszym bodźcem w polowaniu jest odbieranie życia. Wszystkie te elementy dodatkowe – uczenie szacunku, budowanie tożsamości itd. –  możemy dopisać niemal do każdej aktywności.

Weźmy dziecko na salę operacyjną i pokażmy mu, jak chirurg kroi nogę. W taki sposób możemy przecież nauczyć je szacunku do pracy, do ludzi, do ludzkiego ciała, czyż nie? Naprawdę WSZYSTKO można zracjonalizować. Potrzeba matką wynalazku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

A może to przez stres! 8 zaskakujących dolegliwości, które może wywołać stres

Joanna Koroniewska

Joanna Koroniewska o przemocy psychicznej pod przykrywką artyzmu. „Bawiła się moim strachem, ewidentnie to lubiła”

Mariusz Moderski: Osoba doświadczająca przemocy powinna zmienić swoje nastawienie do sytuacji, a nie „robić coś” z przemocowcem / Unsplash

Przemoc karmi się milczeniem. Osoba doświadczająca przemocy powinna zmienić nastawienie – mówi terapeuta

Kobieta za szybą

Ktoś cię skrzywdził i nie potrafisz o tym zapomnieć? Zamiast pielęgnować urazę, wybacz. Dla siebie!

Kobieta

Jak rozmawiać z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

psychiatra Joanna Adamiak

„Osoby z urojeniami ksobnymi na wielu płaszczyznach życia mogą funkcjonować rewelacyjnie” – mówi psychiatra Joanna Adamiak

Depresja egzogenna – przyczyny, objawy oraz metody leczenia

Ojciec przytula córkę

„Zakrywaj usta, ale nie milcz”, „Myj ręce, ale nie umywaj ich od odpowiedzialności”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę na „Pandemię przemocy” wobec najmłodszych

Trauma – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie, PTSD

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Ewa Pągowska

Ewa Pągowska o polskiej psychiatrii: Ta dziedzina medycyny sobie „nagrabiła”. Długo była bezradna wobec cierpienia człowieka

Amy Adams

Amy Adams: To, co naprawdę się zmieniło, to mój dysfunkcyjny stosunek do pracy. Przynosiłam do domu wiele moich kompleksów i oczekiwań

Nietypowe oznaki depresji. Sprawdź, na co zwracać uwagę

Stany lękowe/iStockphoto

Osoby ze stanami lękowymi mogą doskonale funkcjonować. Oto osiem symptomów, które o tym świadczą

NLP – co to jest? Techniki programowania neurolingwistycznego

Kobieta płacze przed lustrem

Czy płacz jest zdrowy? Z czym może być związany? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

7 dobrych rzeczy, które nadal możesz zrobić dla swojej psychiki podczas epidemii

Raport o stanie psychicznym Polaków w czasie epidemii

„Już wkrótce wiele osób powinno zaobserwować poprawę samopoczucia. Wspaniałą ludzką cechą jest adaptacja do panujących warunków” – mówi psycholog Małgorzata Dragan o zdrowiu psychicznym w czasach koronawirusa

Na zespół Aspergera mogą cierpieć zarówno dzieci, jak i dorośli.

Zespół Aspergera – objawy i przyczyny. Jak przebiega u dorosłych i dzieci?

W średnim wieku, czyli jakim?

„Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania

Sangwinik - jak żyć z tym typem osobowości?

Sangwinik – jak żyć z tym typem osobowości?

Kobieta w czarnej bluzce stoi naprzeciwko szyby, opiera się o nią głową

Załamanie nerwowe – jakie mogą być objawy, przyczyny i jak je leczyć?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?