Przejdź do treści

Wstrząśnienie mózgu – objawy wzbudzające niepokój

kobieta z bólem głowy
Fot. blackday / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta na treningu z hantelkami
Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy
Janusz Kozioł nie żyje. Jego głos zna każdy Polak
Wstążka symbolizująca hiv na dłoniach
Oto lista największych zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Myślisz, że ciebie nie dotyczy?
kobieta siedzi w metrze obok siedzenia w kształcie mężczyzny z widocznym penisem
Penis na siedzeniu w wagonie metra. Niech mężczyźni poczują to, czego doświadczają molestowane kobiety
Na pewno znasz jego głos. Lektor Janusz Kozioł potrzebuje pomocy. „Trwa walka o każdy oddech”

Wstrząśnienie mózgu pojawia się najczęściej po mechanicznych urazach, a jego skutki nie są permanentne. Objawy wstrząśnienia mózgu utrzymują się kilka dni, znacznie rzadziej kilka tygodni lub miesięcy.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska
lekarz

Wstrząśnienie mózgu pojawia się najczęściej po mechanicznych urazach głowy, głównie w wypadkach komunikacyjnych przy zderzeniu, gwałtownym hamowaniu lub przyspieszeniu. Wstrząśnienia mózgu są również następstwem uprawiania sportu, np. narciarstwa, boksu, piłki nożnej lub hokeja. Częstym objawem jest utrata przytomności, na ogół chwilowa, której towarzyszy przemijająca utrata pamięci.

5 sposobów na doładowanie mózgu

Wstrząśnienie mózgu u dziecka i osób dorosłych – objawy

Wstrząśnienie mózgu u dzieci objawia się podobnie jak u dorosłych. Kilka chwil po incydencie (najwięcej wypadków u maluchów ma miejsce na placu zabaw lub podczas zabawy w domu) może wystąpić tzw. niepamięć wsteczna, trwająca kilka minut. Lekkie wstrząśnienie mózgu może objawiać się zaburzeniem równowagi, krwawieniem z nosa, zaburzeniem widzenia, nudnościami i wymiotami. Zarówno ból głowy, jak i zawroty zdarzają się sporadycznie i tylko przy cięższych urazach mogą utrzymywać się kilka tygodni. Po kilku dniach może dojść do zaburzeń neuropsychologicznych, w tym nadwrażliwości na hałas i światło, zaburzeń koncentracji i pamięci. Sygnałem alarmującym, wymagającym konsultacji lekarskiej, są objawy, które wcześniej nie występowały u osób po urazie, np.: zaburzenia snu, węchu i osobowości oraz depresja. Czasami osoby po silnych mechanicznych urazach są apatyczne i trudno jest nawiązać z nimi kontakt. Przy bardzo poważnych urazach i powikłaniach po wstrząśnieniu mózgu należy być pod stałą kontrolą i obserwacją lekarza, ponieważ urazy mogą się kumulować. Najczęściej jednak wszystkie objawy ustępują samoistnie po upływie 24 godzin od urazu mechanicznego. Jeśli występują one w tak krótkim czasie, nie ma potrzeby zgłaszania się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) lub do lekarza neurologa.

U dzieci i dorosłych niebezpieczeństwem są złamania kości oraz krwawienia wewnątrzczaszkowe (występujące około kilku godzin po urazie). Istotne jest, aby tuż po rozpoznaniu wstrząśnienia mózgu u dzieci i dorosłych szybko włączyć leczenie. Poza wypoczynkiem fizycznym zaleca się odpoczynek również od czytania, oglądania telewizji, korzystania z komputera czy odrabiania lekcji. Jednakże warto podkreślić, że dobór odpowiedniego leczenia jest indywidualny, uwarunkowany od konkretnego przypadku.

Wstrząśnienie mózgu u niemowląt – objawy

Wstrząśnienie mózgu u niemowlaka może nie dawać typowych objawów, jednakże często obserwuje się senność, wymioty oraz bladość skóry. Przyczyny i skutki uboczne wstrząśnienia mózgu u niemowląt są podobne do tych występujących u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych.

Zobacz także

Stopnie wstrząśnienia mózgu

  • Stopień 1 – cechuje się przemijającą dezorientacją, jednakże bez utraty przytomności oraz jakichkolwiek zaburzeń pamięci. Pacjent szybko odzyskuje pełną przytomność.
  • Stopień 2 – charakteryzuje się występowaniem dezorientacji od razu po doznaniu urazu, jednakże bez utraty przytomności.
  • Stopień 3 – typowe dla 3 stopnia wstrząśnienia mózgu jest splątanie występujące z dłuższymi okresami zaburzenia pamięci (zazwyczaj wstecznej), czemu towarzyszy utrata przytomności.
  • Stopień 4 – podczas wstrząśnień mózgu 4 stopnia obserwuje się krótkotrwałą utratę przytomności z dłuższym okresem splątania oraz różnego rodzaju utraty pamięci.

Diagnoza i leczenie wstrząśnień mózgu

Po wystąpieniu pierwszych symptomów wstrząśnienia mózgu należy jak najszybciej udać się do lekarza neurologa. Na podstawie wywiadu lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu badań, m.in. tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Nie są to jednak łatwo dostępne badania, szczególnie w warunkach SOR-u. Zazwyczaj leczenie ogranicza się do odpoczynku fizycznego i psychicznego, w tym unikania pracy przy komputerze, uczenia się czy oglądania telewizji. Jednakże ważne jest, aby poszkodowany nie zostawał sam i miał stałą opiekę na czas odpoczynku.

Przy silnych bólach głowy standardowo przyjmuje się leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. paracetamol, ibuprofen. Istotne jest, aby nie podawać osobie poszkodowanej po urazie mózgu leków mogących wpływać na upośledzenie krzepnięcia krwi, np. kwasu acetylosalicylowego czy sulfinpyrazonu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia krwawień.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Produkty zawierające witaminę E

Witamina E – naturalny sposób na zachowanie młodości. W jakich produktach się znajduje?

mózg 3D

Tętniak mózgu – czym jest, jak się objawia, diagnozuje i leczy?

kobieta podczas zabiegu body wrappingu

Body wrapping – prosty sposób na jędrną skórę

lekarka badająca nos kobiety

Infekcja, alergia czy nadwrażliwość błony śluzowej? Wykonaj wymaz i dowiedz się, co jest przyczyną kataru

kobieta ze zmarszczkami

Zmarszczki – jak powstają i jakie są ich rodzaje? Czy można z nimi skutecznie walczyć?

kobieta ze zmianami skórnymi twarzy

Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Zasady profilaktyki

kobieta z czerwonymi oczami

Czerwone oczy – czego mogą być objawem? Domowe sposoby na ich leczenie

kobieta w ciąży w trakcie badań

Czym są i kiedy wykonuje się badania prenatalne? Jakie schorzenia wykrywają?

kobieta podczas zabiegu fizjoterapeutycznego

Co to jest fizjoterapia? Po co się na nią chodzi? Cele, rodzaje i działy fizjoterapii

kobieta leżąca w trakcie rehabilitacji

Czym jest i na czym polega metoda Vojty? W jaki sposób wspiera diagnostykę i rehabilitację?

dziewczynka jedząca posiłek

Brak apetytu u dzieci i dorosłych – czy jest się czego bać?

lekarz badający węzły chłonne

Poznaj funkcję i choroby węzłów chłonnych