Przejdź do treści

Wstrząśnienie mózgu – objawy wzbudzające niepokój

kobieta z bólem głowy
Fot. blackday / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joga na dobranoc
Joga na dobranoc. Wypróbuj, zanim pójdziesz spać!
Koniec zakochania: teraz pustka i rozstanie czy dojrzała miłość?
przeziębiona kobieta
8 rzeczy, które pogarszają objawy przeziębienia. Wyeliminuj, by nie chorować dłużej
Ty i telefon to nieodłączny duet? Zobacz 5 dolegliwości, które może wywołać smartfon
Azjatyckie smaki na talerzu. Przepis na bibimbap – ryż po koreańsku

Wstrząśnienie mózgu pojawia się najczęściej po mechanicznych urazach, a jego skutki nie są permanentne. Objawy wstrząśnienia mózgu utrzymują się kilka dni, znacznie rzadziej kilka tygodni lub miesięcy.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska
lekarz

Wstrząśnienie mózgu pojawia się najczęściej po mechanicznych urazach głowy, głównie w wypadkach komunikacyjnych przy zderzeniu, gwałtownym hamowaniu lub przyspieszeniu. Wstrząśnienia mózgu są również następstwem uprawiania sportu, np. narciarstwa, boksu, piłki nożnej lub hokeja. Częstym objawem jest utrata przytomności, na ogół chwilowa, której towarzyszy przemijająca utrata pamięci.

Wstrząśnienie mózgu u dziecka i osób dorosłych – objawy

Wstrząśnienie mózgu u dzieci objawia się podobnie jak u dorosłych. Kilka chwil po incydencie (najwięcej wypadków u maluchów ma miejsce na placu zabaw lub podczas zabawy w domu) może wystąpić tzw. niepamięć wsteczna, trwająca kilka minut. Lekkie wstrząśnienie mózgu może objawiać się zaburzeniem równowagi, krwawieniem z nosa, zaburzeniem widzenia, nudnościami i wymiotami. Zarówno ból głowy, jak i zawroty zdarzają się sporadycznie i tylko przy cięższych urazach mogą utrzymywać się kilka tygodni. Po kilku dniach może dojść do zaburzeń neuropsychologicznych, w tym nadwrażliwości na hałas i światło, zaburzeń koncentracji i pamięci. Sygnałem alarmującym, wymagającym konsultacji lekarskiej, są objawy, które wcześniej nie występowały u osób po urazie, np.: zaburzenia snu, węchu i osobowości oraz depresja. Czasami osoby po silnych mechanicznych urazach są apatyczne i trudno jest nawiązać z nimi kontakt. Przy bardzo poważnych urazach i powikłaniach po wstrząśnieniu mózgu należy być pod stałą kontrolą i obserwacją lekarza, ponieważ urazy mogą się kumulować. Najczęściej jednak wszystkie objawy ustępują samoistnie po upływie 24 godzin od urazu mechanicznego. Jeśli występują one w tak krótkim czasie, nie ma potrzeby zgłaszania się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) lub do lekarza neurologa.

U dzieci i dorosłych niebezpieczeństwem są złamania kości oraz krwawienia wewnątrzczaszkowe (występujące około kilku godzin po urazie). Istotne jest, aby tuż po rozpoznaniu wstrząśnienia mózgu u dzieci i dorosłych szybko włączyć leczenie. Poza wypoczynkiem fizycznym zaleca się odpoczynek również od czytania, oglądania telewizji, korzystania z komputera czy odrabiania lekcji. Jednakże warto podkreślić, że dobór odpowiedniego leczenia jest indywidualny, uwarunkowany od konkretnego przypadku.

Wstrząśnienie mózgu u niemowląt – objawy

Wstrząśnienie mózgu u niemowlaka może nie dawać typowych objawów, jednakże często obserwuje się senność, wymioty oraz bladość skóry. Przyczyny i skutki uboczne wstrząśnienia mózgu u niemowląt są podobne do tych występujących u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych.

Zobacz także

Stopnie wstrząśnienia mózgu

  • Stopień 1 – cechuje się przemijającą dezorientacją, jednakże bez utraty przytomności oraz jakichkolwiek zaburzeń pamięci. Pacjent szybko odzyskuje pełną przytomność.
  • Stopień 2 – charakteryzuje się występowaniem dezorientacji od razu po doznaniu urazu, jednakże bez utraty przytomności.
  • Stopień 3 – typowe dla 3 stopnia wstrząśnienia mózgu jest splątanie występujące z dłuższymi okresami zaburzenia pamięci (zazwyczaj wstecznej), czemu towarzyszy utrata przytomności.
  • Stopień 4 – podczas wstrząśnień mózgu 4 stopnia obserwuje się krótkotrwałą utratę przytomności z dłuższym okresem splątania oraz różnego rodzaju utraty pamięci.

Diagnoza i leczenie wstrząśnień mózgu

Po wystąpieniu pierwszych symptomów wstrząśnienia mózgu należy jak najszybciej udać się do lekarza neurologa. Na podstawie wywiadu lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu badań, m.in. tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Nie są to jednak łatwo dostępne badania, szczególnie w warunkach SOR-u. Zazwyczaj leczenie ogranicza się do odpoczynku fizycznego i psychicznego, w tym unikania pracy przy komputerze, uczenia się czy oglądania telewizji. Jednakże ważne jest, aby poszkodowany nie zostawał sam i miał stałą opiekę na czas odpoczynku.

Przy silnych bólach głowy standardowo przyjmuje się leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. paracetamol, ibuprofen. Istotne jest, aby nie podawać osobie poszkodowanej po urazie mózgu leków mogących wpływać na upośledzenie krzepnięcia krwi, np. kwasu acetylosalicylowego czy sulfinpyrazonu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia krwawień.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Barbara Falenta z książką "Mamy dla Mamy"

„Nie musisz gotować trzydaniowych obiadów, ani chodzić po domu w sukience i w szpilkach”. Barbara Falenta o macierzyństwie z dystansem i książce „Mamy dla Mamy”

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

„Jak to możliwe, że nie mam rąk i nogi, a mam chłopaka i pracę, kiedy ona jest zdrowa i ładna, a tego nie ma” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Aldona Plewińska, modelka inna niż wszystkie

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy

Zainteresują cię również:

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

badanie ANA - fiolka

ANA – z czym związany jest dodatni wynik przeciwciał przeciwjądrowych?

krwinki w 3D

Fibrynoliza – na czym polega? Jakie jest jej zastosowanie?

Kobieta w ciąży podczas badania krzywej cukrowej.

Krzywa cukrowa i jej znaczenie podczas ciąży

kobieta, którą boli kolano

Sklerotyzacja podchrzęstna jako objaw choroby zwyrodnieniowej stawów

smutne dziecko

Mutyzm wybiórczy i zaburzenia lękowe u dzieci – objawy, leczenie

kobieta mająca problemy z pęcherzem

Czym jest nykturia? W jakich chorobach występuje? Czy da się ją wyleczyć?

nerki w 3D

Mocznica – co to jest? Kiedy może dojść do mocznicy?

bolący nadgarstek

Choroba i rak Pageta – różnice, objawy, leczenie

sprzęt do lewatywy

Czym jest lewatywa? Jak wykonać ją samodzielnie w domu?

Kobieta podczas pobierania krwi.

Jonogram – co to za badanie? Normy i interpretacja wyników

kobieta z bólem pleców

Czym jest termolezja? Wskazania do zabiegu oraz jego skutki uboczne

problemy skórne

Czym jest atrofia i których narządów może dotyczyć? Przyczyny oraz leczenie zaniku tkanek

uzależniające substancje

Epidermolysis bullosa i inne choroby pęcherzowe skóry. Przyczyny, objawy i leczenie

uzależniające substancje

Co to są uzależnienia behawioralne? Przykłady oraz metody leczenia

niemowlę

Jakie są przyczyny zapadniętego ciemiączka?

Kobieta przed histeroskopią rozmawia z lekarką.

Histeroskopia – dowiedz się, jak się do niej przygotować i jakie są zalecenia po zabiegu

serotonin na kartce

Czym jest zespół serotoninowy? Jak się objawia? Jak wygląda leczenie?

ból w nadgarstku

Parestezje – jakie są ich przyczyny, objawy i możliwości leczenia?

tarczyca

Co to jest tyreoglobulina? Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie

kobieta trzymająca się za rękę

Co to jest hemiplegia? Etiologia i objawy zjawiska, rehabilitacja usprawniająca

problemy skórne na szyi

Czym jest choroba Duhringa? Jak się objawia? Czy da się ją wyleczyć?

czerwone krwinki

Na czym polega badanie APTT? Jakie są normy?

serce w 3D

Niewydolność serca – leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne i główne objawy