Przejdź do treści

Wstrząśnienie mózgu – objawy wzbudzające niepokój

kobieta z bólem głowy
Fot. blackday / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
unsplash.com
Jak uniknąć bólu kolan i kręgosłupa podczas górskich wycieczek? Fizjoterapeutka tłumaczy
istockphoto.com
Jesteś w ciąży, a urlop jeszcze przed tobą? Dermatolożki tłumaczą, dlaczego lepiej nie wystawiać się na słońce
istockphoto.com
7 czynników pogarszających objawy alergii
minipizze z żurawiną
Minipizze z żurawiną i camembertem. Domownicy będą prosili o dokładkę
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź

Wstrząśnienie mózgu pojawia się najczęściej po mechanicznych urazach, a jego skutki nie są permanentne. Objawy wstrząśnienia mózgu utrzymują się kilka dni, znacznie rzadziej kilka tygodni lub miesięcy.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Wstrząśnienie mózgu pojawia się najczęściej po mechanicznych urazach głowy, głównie w wypadkach komunikacyjnych przy zderzeniu, gwałtownym hamowaniu lub przyspieszeniu. Wstrząśnienia mózgu są również następstwem uprawiania sportu, np. narciarstwa, boksu, piłki nożnej lub hokeja. Częstym objawem jest utrata przytomności, na ogół chwilowa, której towarzyszy przemijająca utrata pamięci.

Chcesz mieć lepszą koncentrację?

Umiejętność skupienia się to prawdziwy skarb – sprawia, że wszystko idzie łatwiej i przyjemniej. Sprawdź jak WIMIN może wesprzeć Twoją koncentrację.

Sprawdź

Wstrząśnienie mózgu u dziecka i osób dorosłych – objawy

Wstrząśnienie mózgu u dzieci objawia się podobnie jak u dorosłych. Kilka chwil po incydencie (najwięcej wypadków u maluchów ma miejsce na placu zabaw lub podczas zabawy w domu) może wystąpić tzw. niepamięć wsteczna, trwająca kilka minut. Lekkie wstrząśnienie mózgu może objawiać się zaburzeniem równowagi, krwawieniem z nosa, zaburzeniem widzenia, nudnościami i wymiotami. Zarówno ból głowy, jak i zawroty zdarzają się sporadycznie i tylko przy cięższych urazach mogą utrzymywać się kilka tygodni. Po kilku dniach może dojść do zaburzeń neuropsychologicznych, w tym nadwrażliwości na hałas i światło, zaburzeń koncentracji i pamięci. Sygnałem alarmującym, wymagającym konsultacji lekarskiej, są objawy, które wcześniej nie występowały u osób po urazie, np.: zaburzenia snu, węchu i osobowości oraz depresja. Czasami osoby po silnych mechanicznych urazach są apatyczne i trudno jest nawiązać z nimi kontakt. Przy bardzo poważnych urazach i powikłaniach po wstrząśnieniu mózgu należy być pod stałą kontrolą i obserwacją lekarza, ponieważ urazy mogą się kumulować. Najczęściej jednak wszystkie objawy ustępują samoistnie po upływie 24 godzin od urazu mechanicznego. Jeśli występują one w tak krótkim czasie, nie ma potrzeby zgłaszania się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR) lub do lekarza neurologa.

U dzieci i dorosłych niebezpieczeństwem są złamania kości oraz krwawienia wewnątrzczaszkowe (występujące około kilku godzin po urazie). Istotne jest, aby tuż po rozpoznaniu wstrząśnienia mózgu u dzieci i dorosłych szybko włączyć leczenie. Poza wypoczynkiem fizycznym zaleca się odpoczynek również od czytania, oglądania telewizji, korzystania z komputera czy odrabiania lekcji. Jednakże warto podkreślić, że dobór odpowiedniego leczenia jest indywidualny, uwarunkowany od konkretnego przypadku.

Wstrząśnienie mózgu u niemowląt – objawy

Wstrząśnienie mózgu u niemowlaka może nie dawać typowych objawów, jednakże często obserwuje się senność, wymioty oraz bladość skóry. Przyczyny i skutki uboczne wstrząśnienia mózgu u niemowląt są podobne do tych występujących u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych.

Zobacz także

Stopnie wstrząśnienia mózgu

  • Stopień 1 – cechuje się przemijającą dezorientacją, jednakże bez utraty przytomności oraz jakichkolwiek zaburzeń pamięci. Pacjent szybko odzyskuje pełną przytomność.
  • Stopień 2 – charakteryzuje się występowaniem dezorientacji od razu po doznaniu urazu, jednakże bez utraty przytomności.
  • Stopień 3 – typowe dla 3 stopnia wstrząśnienia mózgu jest splątanie występujące z dłuższymi okresami zaburzenia pamięci (zazwyczaj wstecznej), czemu towarzyszy utrata przytomności.
  • Stopień 4 – podczas wstrząśnień mózgu 4 stopnia obserwuje się krótkotrwałą utratę przytomności z dłuższym okresem splątania oraz różnego rodzaju utraty pamięci.

Diagnoza i leczenie wstrząśnień mózgu

Po wystąpieniu pierwszych symptomów wstrząśnienia mózgu należy jak najszybciej udać się do lekarza neurologa. Na podstawie wywiadu lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu badań, m.in. tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Nie są to jednak łatwo dostępne badania, szczególnie w warunkach SOR-u. Zazwyczaj leczenie ogranicza się do odpoczynku fizycznego i psychicznego, w tym unikania pracy przy komputerze, uczenia się czy oglądania telewizji. Jednakże ważne jest, aby poszkodowany nie zostawał sam i miał stałą opiekę na czas odpoczynku.

Przy silnych bólach głowy standardowo przyjmuje się leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. paracetamol, ibuprofen. Istotne jest, aby nie podawać osobie poszkodowanej po urazie mózgu leków mogących wpływać na upośledzenie krzepnięcia krwi, np. kwasu acetylosalicylowego czy sulfinpyrazonu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia krwawień.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

Chodzenie boso – naładuj się prosto z natury

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Najlepsza pozycja do spania. Jak spać, by się wyspać?

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

„Mądre, piękne, zabawne, dobre i odważne. Takie są dziewczynki. Nie jednowymiarowe” – mówi Barbara Pietruszczak, jedna z twórczyń magazynu „Kosmos dla dziewczynek”

Po czterdziestce seks jest najlepszy! Poznaj 5 niezwykłych faktów dotyczących kobiecego ciała

seniorzy siedzą na ławce

Demencja dotyczy tylko seniorów? Zadbaj o swój mózg już teraz. Sprawdź, co radzi lekarka Magdalena Jutrzenka

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

Po co urozmaicać dietę?

Po co urozmaicać dietę?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

mama dziecko

Kobiety też miewają przedwczesne orgazmy. Poznaj 5 niesamowitych faktów dotyczących kobiecego ciała

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?