Przejdź do treści

Wykryto u niej raka piersi w 8. miesiącu ciąży. Urodziła zdrową córkę siłami natury. „Byłam gotowa na wszystko”

Usłyszała diagnozę raka piersi w ciąży/ Na zdjęciu Aneta Strojanowska i lekarze prowadzący w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u ciężarnych/ fot. facebook Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To był czas bardzo trudny: płaczu, rozpaczy; wspominam go strasznie” – przyznaje Aneta Strojanowska, która dwa miesiące przed porodem usłyszała diagnozę raka piersi. Jak podkreśla prof. Ewa Kalinka, onkolożka prowadząca leczenie pani Anety, rak piersi nadal zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wykrywanych w ciąży.

Wykryto u niej raka piersi w 8. miesiącu ciąży

Dzwon zwycięstwa zabrzmiał w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki dla Anety Strojanowskiej. 39-latka z Łodzi, u której wykryto raka piersi w ósmym miesiącu ciąży, ogłosiła światu, że jest zdrowa.

„Wiadomość o chorobie wywołała u mnie ogromny szok i niedowierzanie. Potem przyszły konsultacje u wielu specjalistów w całej Polsce. Zaproponowano mi chemioterapię; nie zdawałam sobie sprawy, że można stosować ją w ciąży. Ale wiedziałam, że muszę walczyć dla mojego dziecka. Bałam się, że ono nawet mnie nie pozna, nie zapamięta, więc byłam gotowa na wszystko” – mówi Strojanowska w rozmowie z PAP.

Pacjentka leczenie rozpoczęła jeszcze przed porodem. Pierwsze dawki chemii przyjęła w ostatnich miesiącach ciąży i następnie zrobiono przerwę na powitanie dziecka na świecie. Strojanowska urodziła w terminie siłami natury, a dziewczynka dostała 10 punktów w skali Apgar. Dzielna mama wróciła do szpitala na dalszą część terapii, kiedy jej dziecko miało cztery miesiące. Przeszła także mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją piersi.

„Przyjmowanie chemioterapii opóźniłam o tydzień, bo chciałam upewnić się u różnych specjalistów, że to leczenie będzie bezpieczne. To był czas bardzo trudny: płaczu, rozpaczy; wspominam go strasznie. Ale dziecko daje ogromną moc, wszystko robiłam dla niego. Leczenie było ciężkie, ale córka dała mi taką ogromną siłę, że nawet nie myślałam o tym, że coś może pójść źle” – dodaje.

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór w ciąży

Nie każda zmiana w piersi jest złośliwym guzem – większość to niegroźne torbiele. Każdy guzek powinien być jednak dokładnie zdiagnozowany. Wczesne rozpoznanie raka piersi jest jednym z najistotniejszych czynników rokowniczych. W celu wykrycia zmian nowotworowych zalecane jest wykonywanie co miesiąc samobadania piersi. Ponadto każda kobieta w wieku 50-69 lat powinna wykonywać badanie mammograficzne, a kobiety młodsze – USG piersi. Takie badania obrazowe piersi stanowią najskuteczniejsze badania przesiewowe także w czasie ciąży.

Prof. Ewa Kalinka, onkolożka prowadząca leczenie pani Anety, podkreśla, że rak piersi nadal zajmuje pierwsze miejsce wśród nowotworów wykrywanych w ciąży. Jak dodaje, rocznie w Polsce wykrywa się 120 takich przypadków, a w szpitalu Matki Polki – 5. Kolejne miejsca wśród chorób nowotworowych u ciężarnych zajmują rak szyjki macicy i chłoniaki.

Dla chorej jest to sytuacja ogromnie stresująca, bo wie, że osoby z rakiem są operowane, dostają chemio- i radioterapię, ale w ciąży? Dlatego skorzystanie z ośrodka takiego jak nasz, gdzie mamy nie tylko pomoc znakomitych chirurgów, ale też ginekologów położników, opiekujących się ciężarną i neonatologów oceniających bardzo szczegółowo stan noworodka po urodzeniu, pomaga chorej mamie w odzyskaniu równowagi” – wyjaśnia w rozmowie z PAP.

Niestety rak piersi w ciąży zwykle wykrywany jest w późnym stadium. Wynika to z tego, że rosnący guz w piersi traktowany jest często jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Z tego powodu profilaktyczne USG piersi jest zalecane u wszystkich ciężarnych powyżej 35. roku życia w I i II trymestrze ciąży. Z kolei u kobiet młodszych przed ukończeniem 35 lat można je rozważyć, nawet w sytuacji kiedy brak jest objawów, w badaniu palpacyjnym piersi nie wyczuwa się guza oraz nie ma rodzinnych lub genetycznych skłonności do tego nowotworu.

U kobiet w ciąży spotykamy się z większym zaawansowaniem nowotworu, większym guzem, bo w tym stanie po prostu trudno jest go wykryć. Ciężarnym nie robi się mammografii, a badanie ultrasonograficzne jest trudne, bo miąższ piersi jest zmieniony ze względu na przygotowanie do produkcji mleka. Z tych powodów u takich pacjentek częściej musimy wykonywać całkowitą mastektomię, którą obecnie z reguły łączymy z jednoczesną rekonstrukcją piersi” – tłumaczy prof. Marek Zadrożny z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi.

Jak wyjaśnia, medycyna w ostatnich latach w zakresie onkologii bardzo się rozwinęła. Dzięki temu lekarze mogą dobrać odpowiednie leki, które nie będą zagrażać rozwojowi płodu i jednocześnie będą skuteczne.

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja została opracowana wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.