Przejdź do treści

Wysypka podobna do półpaśca – jakie choroby może sygnalizować?

Wysypka podobna do półpaśca – jakie choroby może sygnalizować? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Wysypka podobna do półpaśca może sygnalizować rozmaite choroby, takie jak ospa wietrzna, kontaktowe zapalenie skóry czy liszaj pokrzywkowy…  Z czym jeszcze można pomylić półpaśca? Na jakie dodatkowe symptomy należy zwrócić uwagę? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Jak objawia się półpasiec? Wysypka i inne symptomy 

Jak rozpoznać półpasiec? Początkowe objawy nie są zbyt charakterystyczne i występują przy wielu innych chorobach. Są to: 

 • dreszcze, 
 • podwyższona temperatura ciała, 
 • ból gardła, 
 • ból głowy, 
 • ogólne osłabienie, 
 • nadwrażliwość na światło. 

Później można zauważyć ból po jednej stronie ciała. Czy półpasiec swędzi? Tak i, co więcej, świądowi towarzyszy mrowienie oraz pieczenie. 

W przypadku półpaśca możemy mówić o leżących bardzo blisko siebie pęcherzach, które wypełnione są płynem i występują na jednym obszarze ciała – zazwyczaj na tułowiu, między żebrami. Niekiedy pojawia się również półpasiec na rękach, nogach lub twarzy. Zmiany rozrastają się przez kilka dni, aby później przeobrazić się w krostki, a następnie w strupki. Wysypka mija w tym przypadku po 2-4 tygodniach.

Wysypka podobna do półpaśca a ospa wietrzna 

Półpasiec najłatwiej pomylić z ospą wietrzną. Choroby te wywołuje ten sam wirus, jednak różnią się nieco od siebie swoim wyglądem. W przeciwieństwie do półpaśca wysypka charakterystyczna dla ospy pojawia się jednocześnie na różnych partiach ciała. Charakterystyczne dla ospy wietrznej są krosty oraz pęcherzyki, które pękają i przyjmują formę strupków. Następnie, po około 8 dniach odpadają, nie pozostawiając po sobie śladów, chyba że wcześniej doszło do ich drapania. We wczesnym etapie choroby można zauważyć z kolei czerwone plamki, które szybko przekształcają się jednak w wyżej opisane zmiany.

Z czym można pomylić półpasiec? Z kontaktowym zapaleniem skóry 

Wysypkę charakterystyczną dla półpaśca można pomylić również z kontaktowym zapaleniem skóry. To choroba, która pojawia się w wyniku styczności z substancjami drażniącymi, np. w kosmetykach, ubraniach czy proszkach do prania. Na początku pojawia się zaczerwienienie naskórka, później natomiast można zauważyć grudki wysiękowe oraz pęcherzyki. Do tego skóra staje się wysuszona, popękana oraz pogrubiała, co nie ma miejsca w przypadku półpaśca. Symptomy tego typu pojawiają się jedynie w tym miejscu, w którym skóra miała kontakt z konkretną substancją.

Wysypka podobna do półpaśca a opryszczka zwykła 

Z czym jeszcze można pomylić półpaśca? Na przykład z opryszczką zwykłą. Jest to choroba wywoływana przez wirusy HSV-1 i HSV-2. W miejscu, w którym atakuje on skórę, pojawiają się najpierw takie objawy, jak: 

 • ból, 
 • świąd, 
 • pieczenie, 
 • mrowienie. 

Po 2-3 dniach od tych symptomów można zauważyć grudkę, a później również niewielkie, bolesne pęcherzyki z przezroczystym płynem. Po pewnym czasie pękają i pozostawiają po sobie nadżerki oraz owrzodzenia. Później zmiany się goją, a ślady po nich znikają. Czym różni się opryszczka od półpaśca? Przede wszystkim tym, że opryszczka najczęściej występuje w okolicach ust, a półpasiec na tułowiu. 

Zmiany skórne podobne do półpaśca a liszaj pokrzywkowy 

Liszaj pokrzywkowy to choroba będąca odmianą pokrzywki. Zmagają się z nią najczęściej dzieci w wyniku reakcji na różnego rodzaju czynniki pokarmowe. Schorzenie objawia się w postaci wielu grudek ze strupkami lub pęcherzykiem na górze. Zwykle można je zaobserwować po bokach brzucha, na pośladkach, twarzy, rękach i nogach. Warto zaznaczyć, że zmiany te powodują swędzenie i są bardzo podobne do tych występujących przy półpaścu.

Zmiany skórne podobne do półpaśca a egzema 

Egzema to kolejna choroba, która rozwija się w wyniku styczności z alergenem. Można ją rozpoznać po następujących objawach: 

 • rumień, 
 • grudki, 
 • pęcherzyki, 
 • swędzenie. 

Warto zaznaczyć, że zmiany skórne nierzadko zlewają się ze sobą, ale są dobrze odgraniczone od obszarów, których choroba nie objęła swoim zasięgiem. U dorosłych występują one na karku, w okolicach kolan i łokci, a także na szyi, dłoniach, jak i stopach. Z kolei u dzieci pojawiają się na skórze twarzy, a przede wszystkim na czole oraz policzkach. Egzema różni się od półpaśca tym, że objawia się m.in. suchą skórą.

Zmiany skórne przy półpaścu a łuszczyca 

Łuszczyca to choroba, która w początkowej fazie objawia się tzw. wykwitem pierwotnym. Jest to grudka o czerwonobrunatnym zabarwieniu, której powierzchnia wyraźnie się złuszcza. Pierwsze symptomy łuszczycy obejmują małe grudki, występujące na sporych obszarach skóry. Później, w niektórych przypadkach, mają one formę dużych grudek, których średnica może wynosić nawet kilka centymetrów. Pokrywają je zwykle srebrzyste łuski, czyli tzw. blaszki łuszczycowe, które często łączą się ze sobą w większe ogniska. Tego rodzaju blaszki nie występują przy półpaścu. Ze względu na objawy, łuszczycę można podzielić na kilka rodzajów: 

 • łuszczyca krostkowa – w tej postaci łuszczycy widoczne są stany zapalne, rumień oraz drobne krostki, które czasem wypełnione są ropą, 
 • łuszczyca zadawniona – w tym przypadku zmiany skórne pokrywa gruba łuska, 
 • łuszczyca grudkowa – wyróżnia się tym, że dominują w niej grudki, 
 • łuszczyca plackowata – objawia się dużymi, połączonymi ze sobą zmianami łuszczycowymi.

Wysypka podobna do półpaśca a osutka alergiczna 

Osutka alergiczna powstaje w wyniku reakcji alergicznej. Często określa się ją również mianem wysypki alergicznej. Wypryski przyjmują tutaj formę czerwonych krostek bądź zaczerwienionych grudek. Czasem dochodzi do ich otwarcia i pęknięcia, w wyniku czego zawarta w nich wydzielina wydostaje się na zewnątrz. Objawom tym towarzyszą pieczenie oraz swędzenie. Zazwyczaj wystąpienie osutki alergicznej związane jest z przyjmowaniem leków uczulających lub amoksycyliny. Wysypka alergiczna często przekształca się w atopowe zapalenie skóry, co nie dzieje się w przypadku półpaśca. 

 

Bibliografia: 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279624/ [dostęp 04.04.2023]. 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441824/ [dostęp 04.04.2023]. 
 3. Patil A., Goldust M., Wollina U., Herpes zoster: A Review of Clinical Manifestations and Management, Viruses 2022, s. 192. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Nie używaj starego kremu przeciwsłonecznego. Na zdjęciu kobieta z kapeluszem na głowie.

Został ci krem przeciwsłoneczny z ubiegłego lata? Lepiej go wyrzuć – apeluje dermatolog

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?, fot. Adobe Stock

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?

Jak korzystać z sauny infrared? Czy sauna na podczerwień pomaga schudnąć?

Cera odwodniona to nie to samo, co sucha. Jak poznać, że twojej skórze chce się pić?

Pofalowane paznokcie – nieestetyczny problem czy objaw schorzeń?

O czym świadczą brązowe suche plamy na skórze?

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – co to jest? Co oznacza? 

Zatkany nos bez kataru – co może oznaczać i jak go leczyć?

Choroba Hashimoto a zmiany na twarzy – pierwsze symptomy choroby

Białe upławy a biała wydzielina – czym się różnią? Co oznaczają?

Alergiczne zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie 

Skąd biorą się pryszcze na pośladkach? Jak je wyleczyć?

Grzybica gardła – co to jest i jak ją wyleczyć?

Zapalenie sromu – na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

Holter, czyli badanie serca. Jak się do niego przygotować?

Hugh Jackman

Hugh Jackman z opatrunkiem na nosie zaapelował do fanów: „Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem”

Czym jest rumień? Jakie choroby może sygnalizować?

Wyprysk potnicowy (potnica) – z czym różnicować zmiany skórne i jak je leczyć? 

Keratoliza dziobata – uciążliwa choroba stóp. Jak się objawia?

„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

9 objawów, których nie powinnaś ignorować. Jeśli je masz, zrób badania

9 objawów, których nie powinnaś ignorować. Jeśli je masz, zrób badania